ITPB2/415-1108/13/DSZ - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytych w całości w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1108/13/DSZ Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytych w całości w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2013 r. (data wpływu 29 listopada 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 25 lutego 2014 r. (data wpływu 26 luty 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 26 lutego 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

We wniosku tym przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Do dnia 30 marca 2011 r. Wnioskodawca pozostawał w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Małżeństwo rozwiązane zostało przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego Wydział Cywilny, utrzymanym w mocy wyrokiem z dnia 30 marca 2011 r. Sądu Apelacyjnego Wydział Cywilny.

W skład majątku dorobkowego małżonków na dzień rozwodu weszły:

* własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., o powierzchni użytkowej 58,70 m2;

* nieruchomość niezabudowana, oznaczona numerami ewidencyjnymi 36/25 i 36/26 o obszarze 0,2594 ha;

* samochód osobowy wyprodukowany w 1997 r.;

* 14723 akcje P.;

Ponadto, małżonka Wnioskodawcy w okresie małżeństwa nabyła do majątku osobistego nieruchomość niezabudowaną, obejmującą działkę o numerze 132/8 o obszarze 0,1076 ha, na której w okresie małżeństwa wzniesiony został dom mieszkalny, jednorodzinny.

W dniu 24 maja 2011 r. małżonkowie zawarli porozumienie na piśmie w sprawie podziału majątku wspólnego, na mocy którego zdecydowali, że małżonka Wnioskodawcy uzyska nakłady poniesione na wybudowanie domu mieszkalnego, jednorodzinnego, wzniesionego na stanowiącej jej majątek osobisty działce o numerze 132/8 oraz 7362 akcje P. o łącznej wartości 480.000,00 zł, zaś dla Wnioskodawcy przypadną: własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., dwie działki budowlane o numerach 36/25 i 36/26, samochód osobowy wyprodukowany w 1997 r. oraz 7361 akcji P. o łącznej wartości 480.000,00 zł.

W wyniku tego porozumienia małżonkowie zawarli w formie aktu notarialnego z dnia 1 czerwca 2011 r. umowę o dział majątku małżeńskiego, mocą której potwierdzili, że nieruchomość zabudowana domem mieszkalnym jednorodzinnym stanowi majątek osobisty małżonki Wnioskodawcy (wraz z nakładami poniesionymi z majątku wspólnego na jego budowę), a nadto uzyskała ona 7362 akcje P., zaś dla Wnioskodawcy przypadły dwie działki budowlane o numerach 36/25 i 36/26, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., samochód osobowy oraz 7361 akcji P.

Wnioskodawca podkreśla, że dział majątku dokonany został bez wzajemnych spłat lub dopłat. W Jego opinii dział majątku miał charakter ekwiwalentny. Opisane wyżej działki budowlane zostały nabyte do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską ponad pięć lat temu, tj. 19 lutego 1998 r.

Obecnie Wnioskodawca chce dokonać sprzedaży ww. działek budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku sprzedaży działek budowlanych wystąpi opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, wobec faktu, że dział majątku miał charakter ekwiwalentny, sprzedaż działek przed upływem pięciu lat od chwili dokonania działu majątku małżeńskiego nie podlega temu podatkowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że do dnia 30 marca 2011 r. Wnioskodawca pozostawał w związku małżeńskim, w którym obowiązywał ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Małżeństwo rozwiązane zostało przez rozwód wyrokiem Sądu Okręgowego Wydział Cywilny, utrzymanym w mocy wyrokiem z dnia 30 marca 2011 r. Sądu Apelacyjnego Wydział Cywilny. W dniu 24 maja 2011 r. małżonkowie zawarli porozumienie na piśmie w sprawie podziału majątku wspólnego. W wyniku tego porozumienia małżonkowie zawarli w formie aktu notarialnego z dnia 1 czerwca 2011 r. umowę o dział majątku małżeńskiego.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788). Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie natomiast z art. 43 § 1 tejże ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Zasadniczo ustawowy ustrój majątkowy między małżonkami trwa do ustania lub unieważnienia małżeństwa albo orzeczenia separacji, chyba że w czasie trwania związku małżeńskiego:

* małżonkowie zawarli małżeńską umowę majątkową,

* z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków sąd orzekł zniesienie wspólności,

* wspólność ustała z mocy prawa na skutek ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków.

Od chwili ustania wspólności ustawowej, do majątku, który był nią objęty stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Artykuł 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi bowiem, że w sprawach nieunormowanych w artykułach poprzedzających od chwili ustania wspólności ustawowej do majątku, który był nią objęty, jak również do podziału tego majątku, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku.

Na podstawie zaś art. 1037 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w związku z zacytowanym wyżej art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podział majątku wspólnego może nastąpić bądź na mocy umowy między małżonkami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek z małżonków.

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podziału majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy. Natomiast mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Tym samym, za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanych w wyniku podziału majątku wspólnego nieruchomości lub praw przekracza udział małżonka w majątku wspólnym, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości lub prawa, która przekracza jego udział w majątku wspólnym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku, nawet wówczas, jeżeli nabycie to następuje nieodpłatnie (czyli bez spłat i dopłat).

Z przedstawionego w niniejszej sprawie stanu faktycznego wynika, że w skład majątku wspólnego objętego podziałem wchodziło:

* własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., o powierzchni użytkowej 58,70 m2;

* nieruchomość niezabudowana, oznaczona numerami ewidencyjnymi 36/25 i 36/26 o obszarze 0,2594 ha;

* samochód osobowy wyprodukowany w 1997 r.;

* 14723 akcje P.;

Ponadto, małżonka Wnioskodawcy w okresie małżeństwa nabyła do majątku osobistego nieruchomość niezabudowaną, obejmującą działkę o numerze 132/8 o obszarze 0,1076 ha, na której w okresie małżeństwa wzniesiony został dom mieszkalny, jednorodzinny.

W wyniku podziału Wnioskodawca otrzymał dwie działki budowlane o numerach 36/25 i 36/26, nabyte do majątku objętego wspólnością ustawową w 1988 r., własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w K., samochód osobowy oraz 7361 akcji P. Małżonka Wnioskodawcy zaś uzyskała: nakłady poniesione na wybudowanie domu mieszkalnego jednorodzinnego, wzniesionego na stanowiącej jej majątek osobisty działce o numerze 132/8 oraz 7362 akcje P., Podział ten nastąpił bez spłat i dopłat żadnej ze stron. Obecnie Wnioskodawca planuje sprzedać ww. działki budowlane. W ocenie Wnioskodawcy, podział ten miał charakter ekwiwalentny.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne, za datę nabycia działek budowlanych, które w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego przypadły Wnioskodawcy należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania małżeństwa. W konsekwencji, w oparciu o okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, a w szczególności fakt, iż jak wskazano we wniosku ww. działki budowlane nabyte zostały do majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską ponad pięć lat temu, tj. 19 lutego 1998 r., planowane przez Wnioskodawcę odpłatne zbycie ww. działek nie będzie stanowiło źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa powyżej.

Jednocześnie podkreślić należy, że w sytuacji, w której przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różniło będzie się od stanu faktycznego zaistniałego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl