ITPB2/415-1090/10/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1090/10/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2010 r. (data wpływu 26 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania ponoszonych przez Wnioskodawcę kosztów kursów i badań psychotechnicznych osoby skierowanej do Niego na staż - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania ponoszonych przez Wnioskodawcę kosztów kursów i badań psychotechnicznych osoby skierowanej do Niego na staż.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi usługową działalność w zakresie przewozu towarów samochodami ciężarowymi, na które wymagane są specjalne uprawnienia.

Wnioskodawca zawarł umowę z Urzędem Pracy na zatrudnienie osoby w celu odbycia stażu pracy. Wynagrodzenie za pracę w trakcie trwania stażu jest finansowane przez Urząd Pracy, zaś warunkiem sfinansowania ww. wynagrodzenia jest zatrudnienie tej osoby (po zakończeniu stażu) na podstawie umowy o pracę na okres nie krótszy niż 1 rok. W trakcie odbywania stażu Wnioskodawca skierował stażystę na kurs prawa jazdy kategorii C i C+E, gdyż posiada on cechy odpowiadające Jego wymaganiom. Z uwagi na powyższe Wnioskodawca chce pokryć koszty związane z uzyskaniem przez tą osobę prawa jazdy, wydatki na badania psychotechniczne oraz za kurs na przewóz rzeczy.

Po spełnieniu przedstawionych warunków (po zakończeniu stażu i nawiązaniu umowy o pracę) Wnioskodawca zobowiąże tą osobę do podpisania oświadczenia o partycypowaniu w poniesionych kosztach w przypadku, gdyby w okresie 3 lat doszło do rozwiązania umowy o pracę z jej winy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy lub kiedy poniesione wydatki na uzyskanie uprawnień mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

2.

Czy poniesione przez Wnioskodawcę wydatki stanowią przychód osoby zatrudnionej u Niego na podstawie umowy o staż.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest udzielenie odpowiedzi w zakresie pytania drugiego. Wniosek w zakresie odnoszącym się do pytania pierwszego rozstrzygnięty zostanie w odrębnym piśmie.

Zdaniem Wnioskodawcy - odnośnie pytania drugiego - wydatki przez Niego ponoszone za kurs prawa jazdy, badania psychotechniczne oraz za kurs przewozu rzeczy nie stanowią dla stażysty przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 tej ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 20 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Sformułowanie "w szczególności" dowodzi, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i zasadnym jest aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na gruncie prawa podatkowego przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest każda forma przysporzenia majątkowego (korzyść) tzn. zarówno pieniężna jak i niepieniężna.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Analiza treści zacytowanego przepisu wskazuje, że uregulowane w nim zwolnienie ma zastosowanie jedynie w sytuacji gdy świadczenie zostało przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę, a osobą otrzymującą to świadczenie jest pracownik.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca prowadzi usługową działalność w zakresie przewozu towarów samochodami ciężarowymi, na które wymagane są specjalne uprawnienia.

Wnioskodawca zawarł umowę z Urzędem Pracy na zatrudnienie osoby w celu odbycia staży pracy. Wynagrodzenie za pracę w trakcie trwania stażu jest finansowane przez Urząd Pracy, zaś warunkiem sfinansowania ww. wynagrodzenia jest zatrudnienie (po zakończeniu stażu) na podstawie umowy o pracę na okres nie krótszy niż 1 rok. W trakcie odbywania stażu Wnioskodawca skierował stażystę na kurs prawa jazdy kategorii C i C+E, gdyż osoba ta posiada cechy odpowiadające Jego wymaganiom. Z uwagi na powyższe Wnioskodawca chce pokryć koszty związane z uzyskaniem przez tą osobę prawa jazdy, wydatki na badania psychotechniczne oraz za kurs na przewóz rzeczy.

Po spełnieniu przedstawionych warunków (po zakończeniu stażu i nawiązaniu umowy o pracę) Wnioskodawca zobowiąże tą osobę do podpisania oświadczenia o partycypowaniu w poniesionych kosztach w przypadku, gdyby w okresie 3 lat doszło do rozwiązania umowy o pracę z jej winy.

Ponieważ z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca nie jest pracodawcą dla osoby której sfinansuje koszty kursu na prawo jazdy, badań psychotechnicznych oraz koszty kursu na przewóz rzeczy (osoba ta w momencie ponoszenia wydatków odbywała staż na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a Urzędem Pracy), zatem w przedmiotowej sytuacji art. 21 ust. 1 pkt 90 cytowanej ustawy nie może mieć zastosowania.

W związku z tym, iż sfinansowane przez Wnioskodawcę świadczenie w postaci pokrycia wartości kursów i badań psychotechnicznych nie mieści się w katalogu zwolnień przedmiotowych jak również wartość tego świadczenia nie jest dochodem, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, to w konsekwencji ich wartość stanowi dla stażysty przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie zaś do przepisu art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Wobec powyższego - na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na Wnioskodawcy ciąży obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C osobie, której sfinansuje kurs prawa jazdy i kurs na przewóz rzeczy oraz koszty badania psychotechnicznego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl