ITPB2/415-1070/11/ENB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1070/11/ENB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2011 r. (data wpływu 29 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2011 r. realizuje projekt pt. Wzmocnienie potencjału dydaktycznego U. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest utworzenie programu stażowego, którego uczestnikami są pracownicy Wnioskodawcy oraz uczestnicy studiów doktoranckich, prowadzący zajęcia dydaktyczne dla studentów w ramach obowiązkowych praktyk. Program stażowy nakłada na uczestnika obowiązek realizacji indywidualnego planu stażu zagranicznego, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji niezbędnych do prowadzenia zajęć dydaktycznych na poszczególnych kierunkach studiów. Na ten cel uczestnik otrzymuje od Wnioskodawcy stypendium stażowe w kwocie 10.000 zł, z którego uczestnik jest obowiązany pokryć wszelkie koszty utrzymania w czasie trzytygodniowego pobytu za granicą. Wnioskodawca zapewnia też uczestnikowi zwrot kosztów podróży lub dokonuje zakupu biletów komunikacji zbiorowej. Uczestnicy programu stażowego stanowią grupę beneficjentów ostatecznych projektu i są objęci wsparciem zgodnie z przyjętymi założeniami Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Projekt ten jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy stypendia stażowe przyznane w ramach realizowanego projektu są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z obowiązującą od dnia 1 stycznia 2010 r. zmianą art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na dodaniu pkt 137, wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymywane przez uczestnika projektu jako pomoc w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Powyższe powoduje zwolnienie z podatku dochodowego wypłat stypendium uczestnikom programu stażowego realizowanego w ramach projektu Wzmocnienie potencjału dydaktycznego U współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 157, poz. 1240).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. Uwzględniając powyższe, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego - wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

W sytuacji przedstawionej we wniosku Wnioskodawca na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2011 r. realizuje projekt pt. Wzmocnienie potencjału dydaktycznego U. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest utworzenie programu stażowego, którego uczestnikami są pracownicy Wnioskodawcy oraz uczestnicy studiów doktoranckich, prowadzący zajęcia dydaktyczne dla studentów w ramach obowiązkowych praktyk. Program stażowy nakłada na uczestnika obowiązek realizacji indywidualnego planu stażu zagranicznego, którego celem jest podniesienie poziomu kompetencji niezbędnych do prowadzenia zajęć dydaktycznych na poszczególnych kierunkach studiów. Na ten cel uczestnik otrzymuje od Wnioskodawcy stypendium stażowe w kwocie 10.000 zł, z którego uczestnik jest obowiązany pokryć wszelkie koszty utrzymania w czasie trzytygodniowego pobytu za granicą. Uczestnicy programu stażowego stanowią grupę beneficjentów ostatecznych projektu i są objęci wsparciem zgodnie z przyjętymi założeniami Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Projekt ten jest współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy stypendium stażowe jest wypłacane uczestnikom projektu współfinansowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, jako pomoc udzielona w ramach tego programu - wówczas korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl