ITPB2/415-1037/09/MM - Utrata prawa do dokonywania odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej w przypadku zwrotu środków na skutek wycofania wkładu budowlanego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1037/09/MM Utrata prawa do dokonywania odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej w przypadku zwrotu środków na skutek wycofania wkładu budowlanego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2009 r. (data wpływu 16 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu odliczenia z tytułu wkładu budowlanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu odliczenia z tytułu wkładu budowlanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W latach 1997, 1998, 2001 i 2002 Wnioskodawca dokonywał odliczeń z tytułu wpłat na poczet wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej w celu nabycia prawa do lokalu mieszkalnego, zgodnie z umową zawartą ze spółdzielnią.

W roku 2001 wykonawca budujący mieszkania dla spółdzielni mieszkaniowej w systemie deweloperskim wypowiedział spółdzielni umowę przedwstępną przyrzeczenia sprzedaży opisanego powyżej mieszkania z powodu nie wywiązania się spółdzielni z płatności za wybudowane lokale. Sytuacja pozostawała formalnie nie rozwiązana do bieżącego roku. W nadziei na ponowne podpisanie umowy wykonawcy ze spółdzielnią i przywrócenie pierwotnego stanu prawnego Wnioskodawca nie podejmował do tej pory żadnych działań. Jednak w bieżącym roku z powodu braku formalnego zabezpieczenia wniesionego przez Niego wkładu budowlanego i trudnej sytuacji na rynku budowlanym (co mogło skutkować bankructwem wykonawcy, będącego ciągle właścicielem opisywanego lokalu i utratą zarówno lokalu, jak i wkładu budowlanego) Wnioskodawca zdecydował się wystąpić do banku o kredyt mieszkaniowy i wykupić opisywane mieszkanie. Ponieważ wykup mieszkania ze spółdzielni nie był możliwy, Wnioskodawca wykupił je od będącego jego właścicielem wykonawcy. Wniesiony wkład budowlany został uwzględniony przy ustalaniu ceny mieszkania. Podpisanie aktu notarialnego nastąpiło dnia 25 czerwca 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca powinien zwrócić odliczone w przeszłości pieniądze.

2.

Jak wygląda procedura zwrotu wcześniej odliczonych kwot. Czy Wnioskodawca powinien sam dokonać rozliczenia i podatek należny z tego tytułu wpłacić na konto urzędu skarbowego, czy też powinien oczekiwać na pisemną decyzje w tej sprawie.

Zdaniem Wnioskodawcy - w związku ze zmianą podmiotu sprzedającego opisywane mieszkanie odliczenia z tytułu "dużej ulgi budowlanej" powinny zostać zwrócone.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady korzystania z odliczenia od podatku z tytułu poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, określa art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2001. Zgodnie z ust. 1 pkt 1 ww. artykułu podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na:

a.

zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,

b.

budowę budynku mieszkalnego,

c.

wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej; w razie przeniesienia przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka własności lokalu mieszkalnego, za wydatki poniesione na wkład budowlany uznaje się wydatki stanowiące nadwyżkę ponad kwotę wkładu mieszkaniowego zaliczonego przez spółdzielnię na wkład budowlany,

d.

zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,

e.

nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,

f.

przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,

g.

remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Z dniem 1 stycznia 2002 r. przedmiotowa ulga została zlikwidowana z jednoczesnym zachowaniem praw nabytych na zasadach określonych w art. 4 i 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Stosownie natomiast do art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1.

wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2.

w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3.

po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4.

wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

5.

przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Ww. przepis ustawy, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Ze stanu faktycznego przedstawianego we wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonywał do spółdzielni mieszkaniowej wpłat na wkład budowlany. Wykonawcą tej budowy był inny podmiot, z którym spółdzielnia zawarła "umowę przedwstępną przyrzeczenia sprzedaży" lokali mieszkalnych. Z uwagi, że spółdzielnia nie wywiązywała się ze swych obowiązków wykonawca wypowiedział przedmiotową umowę. W roku 2009 Wnioskodawca zdecydował się wykupić od wykonawcy lokal mieszkalny, a kwoty wpłacone do spółdzielni mieszkaniowej tytułem wkładu budowlanego zostały uwzględnione przy ustalaniu ceny mieszkania.

Analiza przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, iż w omawianej sprawie mamy do czynienia ze zwrotem uprzednio odliczonych wydatków, o którym mowa w art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2001. W konsekwencji, na podatniku który otrzymał od spółdzielni mieszkaniowej zwrot środków tytułem wycofania wkładu budowlanego (niezależnie od tego czy zwrot ten nastąpił bezpośrednio na rzecz Wnioskodawcy, czy zgromadzone środki w spółdzielni zostały zaliczone na poczet ceny nabycia lokalu mieszkalnego od innego podmiotu - w niniejszej sprawie od wykonawcy), ciąży obowiązek doliczenia kwot uprzednio odliczonych do podatku należnego za rok w którym wystąpiły te okoliczności.

Jako utratę prawa do ulgi traktować należy bowiem każdy zwrot środków tytułem wycofania wniesionego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego na rzecz Wnioskodawcy. W konsekwencji na podatniku ciąży obowiązek doliczenia w zeznaniu podatkowym kwot uprzednio odliczonych, stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. w związku z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2001.

Jednocześnie bowiem zaznaczyć należy, iż elementem konstrukcyjnym ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w latach 1997-2001, jest nie tylko prawo podatnika do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu poniesienia wydatków mieszkaniowych, ale również obowiązek zwrócenia uprzednio dokonanych odliczeń, w przypadku zaistnienia któregokolwiek ze zdarzeń enumeratywnie wymienionych przez ustawodawcę w art. 27a ust. 13 ww. ustawy. Co istotne, omawiana norma prawna nie pozostawia żadnych wątpliwości co do zakresu jej stosowania, stąd nie może być interpretowana inaczej niż zgodnie z literalnym brzmieniem.

Reasumując, w sytuacji przedstawionej we wniosku wystąpiło zdarzenie wymienione w art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powinien Pan do dochodu lub podatku należnego za 2009 rok doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tytułu wydatków na wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej.

Powyższe doliczenie winno zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym (PIT-36 lub PIT-37) za rok podatkowy, składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpił ten zwrot. W tym samym terminie - stosownie do art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik jest obowiązany wpłacić różnice między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatnika.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl