ITPB2/415-1032c/11/ENB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB2/415-1032c/11/ENB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 października 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji o wypłaconym stypendium, przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku wystawienia informacji o wypłaconym stypendium, przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C.

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca na podstawie art. 78 § 1 ustawy - Prawo Spółdzielcze tworzy fundusz udziałowy, powstający z wpłat udziałów członkowskich. Jest to jeden z tzw. funduszy własnych spółdzielni tworzony obligatoryjnie. Udział członkowski kształtował się w różnych kwotach, w zależności od postanowień zawartych w statucie spółdzielni. Obecnie na podstawie § 13 pkt 2 statutu udział wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a dla członków rodzin 10%. Zgodnie z § 18 statutu, określającym zasady wypłaty udziałów "Wypłata kwot należnych byłemu członkowi, spadkobiercom zmarłego członka lub prawnym następcom członka osoby prawnej powinna być dokonana z tytułu udziałów - w ciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie Członków za dany rok kalendarzowy, w którym ustało członkostwo".

Udziały wypłacane są w wartościach nominalnych, tzn. w wysokości wniesionej przez członka.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zwrotu udziału członkowskiego byłemu członkowi spółdzielni, po ustaniu członkostwa należy wystawić PIT-8C.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku zwrotu udziału członkowi, który złożył rezygnację z członkostwa, nie należy wystawiać PIT-8C, ponieważ są to dochody zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodu są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c).

Jednakże w myśl art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Zakres przedmiotowego zwolnienia wyznacza niewątpliwie użyte w tym przepisie pojęcie "do wysokości wniesionych udziałów" ograniczając go tylko i wyłącznie do udziałów uprzednio wniesionych, a więc ich nominalnej wysokości. Jeżeli wartość udziału ulega zwiększeniu, wówczas zwolnienie obejmuje nie całą kwotę przychodu związanego ze zwrotem udziału w spółdzielni, lecz wyłącznie tę część przychodu, która odpowiada kwocie wniesionego udziału.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca na podstawie art. 78 § 1 ustawy - Prawo Spółdzielcze tworzy fundusz udziałowy, powstający z wpłat udziałów członkowskich. Jest to jeden z tzw. funduszy własnych spółdzielni tworzony obligatoryjnie. Udział członkowski kształtował się w kwotach różnych, w zależności od postanowień zawartych w statucie spółdzielni. Obecnie na podstawie § 13 pkt 2 statutu udział wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za prace, a dla członków rodzin 10%. Zgodnie z § 18 statutu, określającym zasady wypłaty udziałów "Wypłata kwot należnych byłemu członkowi, spadkobiercom zmarłego członka lub prawnym następcom członka osoby prawnej powinna być dokonana z tytułu udziałów - w ciągu jednego miesiąca od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie Członków za dany rok kalendarzowy, w którym ustało członkostwo".

Udziały wypłacane są w wartościach nominalnych, tzn. w wysokości wniesionej przez członka.

Zgodnie z art. 78 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) zasadniczymi funduszami własnymi tworzonymi w spółdzielni są:

1.

fundusz udziałowy powstający z wpłat udziałów członkowskich, odpisów na udziały członkowskie z podziału nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach;

2.

fundusz zasobowy powstający z wpłat przez członków wpisowego, części nadwyżki bilansowej lub innych źródeł określonych w odrębnych przepisach.

Przenosząc powołane powyżej przepisy na grunt przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż przychód wypłacany w związku ze zwrotem udziału członkowskiego na rzecz byłego członka spółdzielni w wysokości nominalnej, tzn. w wysokości wniesionej przez członka jest przychodem, który w całości korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 powyższej ustawy.

W konsekwencji, w sytuacji wypłaty udziału członkowskiego w wartości nominalnej, na Wnioskodawcy jako płatniku nie ciążą żadne obowiązki podatkowe, w tym również obowiązek wystawiania informacji PIT-8C.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl