ITPB1/423-48/07/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 września 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/423-48/07/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów usługi doradztwa finansowego i prawnego w związku z nabyciem udziałów lub akcji innych spółek-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów usług doradztwa finansowego i prawnego w związku z nabyciem udziałów lub akcji innych spółek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna w ramach prowadzonej polityki inwestycyjnej nabywa udziały lub akcje innych spółek. W związku z tym ponosi wydatki na usługi doradztwa prawnego, finansowego. Spółkę, którą ma zamiar kupić wnioskodawca, musi dokładnie "prześwietlić" w ramach tzw. badania due diligance. W miesiącu czerwcu i lipcu Spółka poniosła takie wydatki. Na chwilę obecną wnioskodawca nie wie czy nastąpi zakup udziałów ponieważ uzależnione jest to od wyników przeprowadzonych analiz finansowych.

Spółka Akcyjna wydatki na usługi prawnicze i doradcze związane z nabyciem udziałów lub akcji w innych spółkach uznaje za koszt podatkowy z chwilą poniesienia, bez względu na to czy transakcja zostanie sfinalizowana. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka słusznie zalicza do kosztów uzyskania przychodu usługi doradztwa prawnego i finansowego w związku z nabyciem udziałów lub akcji innych spółek.

Zdaniem Spółki wydatki na usługi doradztwa prawnego, finansowego przy nabyciu udziałów lub akcji są kosztem uzyskania w momencie ich poniesienia. Służą one ocenie skutków ekonomicznych przedsięwzięcia i minimalizacji ryzyka. Są to koszty pośrednio związane z nabyciem udziałów lub akcji, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Co istotne również muszą być to wydatki, dzięki którym podatnik może osiągnąć przychód podlegający opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Zgodnie z tym przepisem wydatki na "objęcie lub nabycie" udziałów, które mają bezpośredni związek z ich zakupem od drugiego podmiotu nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Takimi wydatkami są np. cena zakupu, opłaty notarialne czy prowizje biura maklerskiego.

Wydatki doradztwa prawnego czy finansowego, na które wskazuje Spółka nie są kosztami warunkującymi nabycie tych udziałów. Wydatki te mają związek pośredni z możliwością uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponoszenie tych kosztów związane jest z uniknięciem ryzyka występowania ewentualnych strat związanych z nietrafnymi decyzjami gospodarczymi.

Zdarza się, iż pomimo poniesienia tych kosztów nie dochodzi do sfinalizowania transakcji zakupów udziałów czy akcji, np. z uwagi na okoliczność, że sytuacja finansowa badanej spółki nie jest zadowalająca dla podmiotu, który miał zamiar nabyć udziały. Jednak skoro wydatki te nie mają bezpośredniego związku z ich zakupem i nie stanowią wydatków, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, to również w tej sytuacji będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Natomiast w świetle przepisów art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Mając na uwadze powyższe uregulowania stwierdzić należy iż ustawodawca definiuje podział kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskanym przychodem. Nie ulega wątpliwości, iż usługi doradztwa, na które wskazuje Spółka, nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, lecz ich poniesienie warunkuje uzyskanie przychodu bądź uniknięcie poniesienia straty. Zgodnie więc z cytowanym powyżej przepisem uzasadnienie znajduje odnoszenie wydatków na usługi doradztwa prawnego i finansowego w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Wysokość tych wydatków powinna być jednak racjonalna i uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl