ITPB1/415-976a/13/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-976a/13/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 17 września 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2013 r. (data wpływu 8 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia przychodów i kosztów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę jednoosobowej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 1 listopada 1994 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą jako wspólnik spółki cywilnej. Obecnie w spółce jest dwóch wspólników. Udziały wspólników w przychodach i kosztach spółki wynoszą po 50%. Spółka jest płatnikiem podatku VAT. Dokumentem służącym do ewidencji operacji gospodarczych w firmie jest książka przychodów i rozchodów. Od dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności w spółce cywilnej opłaca Pan podatek dochodowy w formie liniowej.

Dnia 1 listopada 2013 r. podjął Pan równoległą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (działalność jednoosobowa) w tej samej branży co w spółce cywilnej (działalność w zakresie architektury-projektowanie) i na tych samych zasadach opodatkowania (podatek liniowy, książka przychodów i rozchodów). Rozpoczynając działalność gospodarczą jako osoba fizyczna dobrowolnie został Pan podatnikiem podatku VAT.

W ramach współpracy pomiędzy Panem jako osobą fizyczną prowadzącą działalność jednoosobową, a spółką w której jest współwłaścicielem, zamierza przeprowadzać następujące transakcje:

* spółka zleci Panu jako osobie fizycznej wykonanie wyodrębnionej, każdorazowo ściśle określonej usługi (konkretnego zadania projektowego w branży architektonicznej - charakter podjętych prac nie będzie miał formy zlecenia stałego a jedynie konkretnie zleconego zakresu), a Pan w następstwie tego wystawi na jej rzecz fakturę VAT za wykonane prace;

* Pan, jako osoba fizyczna, użytkować będzie na potrzeby związane z jednoosobową działalnością gospodarczą urządzenia (komputer wraz z oprogramowaniem, kopiarka, drukarka, ploter, skaner), będące w posiadaniu spółki (jej środki trwałe) i w związku z powyższym dokonane zostaną stosowne rozliczenia na podstawie ustalonych zasad najmu. Dzięki użytkowaniu tych urządzeń, jako osoba fizyczna prowadząca działalność jednoosobową, będzie Pan uzyskiwał przychody z tytułu prowadzonej działalności.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. organu z następującymi pytaniami - sformułowanymi w piśmie będącym uzupełnieniem do wniosku.

1. Czy wystawiona przez Pana (jako osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą) faktura za wykonanie usługi na rzecz spółki cywilnej (w której jest współwłaścicielem), będzie stanowić przychód z prowadzonej przez Pana jednoosobowo działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a jednocześnie będzie ona stanowić koszty uzyskania przychodu dla Pana jako wspólnika spółki cywilnej, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2. Czy wystawiona przez spółkę cywilną (w której jest Pan współwłaścicielem) faktura za użytkowane przez Pana (jako osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą) urządzenia, będące w posiadaniu spółki (komputer wraz z oprogramowaniem, kopiarka, drukarka, ploter, skaner), będzie stanowić koszty uzyskania przychodów dla Pana jako osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód z działalności gospodarczej dla Pana jako wspólnika spółki cywilnej, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na ww. pytania w zakresie ustalenia przychodów i kosztów związanych z prowadzoną jednoosobowo pozarolniczą działalnością gospodarczą. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.

Zdaniem Wnioskodawcy, wystawiona przez Niego (jako osobę fizyczną prowadzącą działalność jednoosobową) faktura za wykonane usługi na rzecz spółki cywilnej, będzie dla Niego (jako osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą) przychodem. Natomiast wystawiona przez spółkę cywilną (w której jest współwłaścicielem) faktura za użytkowanie przez Niego (jako osobę fizyczną prowadzącą działalność jednoosobową) urządzeń, będzie dla Niego (jako osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą) kosztem uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Tak więc, aby wydatek poniesiony przez podatnika mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, musi on spełniać łącznie następujące warunki:

* został poniesiony przez podatnika,

* jest definitywny, a więc bezzwrotny,

* pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

* poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie jest kosztem wymienionym w art. 23 ust. 1 ustawy,

* został właściwie udokumentowany.

Jednocześnie należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Z treści wniosku wynika, że od 1 listopada 1994 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce cywilnej oraz jednocześnie od 1 listopada 2013 r. jednoosobowo. W ramach współpracy pomiędzy Panem jako osobą fizyczną prowadzącą działalność jednoosobową, a spółką w której jest wspólnikiem wystapią następujące transakcje:

* spółka zleci Panu jako osobie fizycznej wykonanie wyodrębnionej, każdorazowo ściśle określonej usługi (konkretnego zadania projektowego w branży architektonicznej - charakter podjętych prac nie będzie miał formy zlecenia stałego a jedynie konkretnie zleconego zakresu), a Pan w następstwie tego wystawi na jej rzecz fakturę VAT za wykonane prace;

* Pan, jako osoba fizyczna, użytkować będzie na potrzeby związane z jednoosobową działalnością gospodarczą urządzenia (komputer wraz z oprogramowaniem, kopiarka, drukarka, ploter, skaner), będące w posiadaniu spółki (jej środki trwałe) i w związku z powyższym dokonane zostaną stosowne rozliczenia na podstawie ustalonych zasad najmu.

Mając zatem na uwadze brzmienie analizowanego przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kierując się treścią wniosku, stwierdzić należy, że w wyniku wykonania w ramach prowadzonej jednoosobowo działalności usług na rzecz spółki cywilnej, po Pana stronie powstanie przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast poniesione przez Pana opłaty z tytułu udostępnienia urządzeń przez spółkę cywilną na potrzeby prowadzonej jednoosobowo działalności, będą mogły stanowić dla Pana w tej działalności koszty uzyskania przychodu. Wskazał Pan bowiem, że dzięki użytkowaniu urządzeń wskazanych we wniosku będzie uzyskiwał przychody z tytułu prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej. Wydatki te jako poniesione w celu uzyskiwania przychodów spełniały będą przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, że wykazanie związku pomiędzy wydatkami a przychodami z działalności gospodarczej (źródłem przychodu) oraz jego wpływu na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii. Interpretację indywidualną wydaje się bowiem wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu dokładnego ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl