ITPB1/415-936/09/TK - Objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny a obowiązek podatkowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-936/09/TK Objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny a obowiązek podatkowy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2009 r. (data wpływu 30 listopada 2009 r.) uzupełnionym w dniu 19 lutego 2010 r. oraz w dniu 8 marca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością majątku stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością majątku stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Z uwagi na to, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 3 lutego 2010 r. wezwano Pana do uiszczenia opłaty oraz doprecyzowania zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Powyższe uzupełniono w dniu 19 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako jednoosobowy przedsiębiorca działający na podstawie wpisu do EDG prowadzi Pan działalność, której przedmiotem jest m.in. handel hurtowy i detaliczny soczewkami optycznymi. W tym też celu przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników, zawarło szereg umów handlowych z dostawcami towarów i usług. W skład przedsiębiorstwa, związanego z działalnością stricte handlową wchodzą także wierzytelności oraz prawa wynikające z rejestracji wyrobów medycznych. Wynajem nieruchomości stanowi działalność uboczną przedsiębiorstwa. Wyodrębniona część powyższego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy - Kodeks cywilny, art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług oraz art. 5a pkt 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamierzeniem podatnika miałaby być wniesiona w zorganizowanej części do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan jako jednoosobowy przedsiębiorca jedynym udziałowcem i w niej kontynuowana miałaby być działalność handlowa przedsiębiorstwa wnoszonego aportem.

Część przedsiębiorstwa, jaka miałaby zostać wniesiona aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczy działalności handlowej. Przeniesione zostać by miały kontrakty pracownicze dotyczące osób zatrudnionych w celu obsługi działalności handlowej przedsiębiorstwa, nie związanej z nieruchomościami i ich najmem, kontrakty handlowe z dostawcami i odbiorcami towarów i usług jak i środki trwałe służące do realizacji działalności handlowej, jaka miałaby zostać przeniesiona aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W ramach przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do EDG pozostałyby własność nieruchomości i związane z nią umowy najmu. Elementy, jakie zamierza Pan wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowią zasadniczą część przedsiębiorstwa przeznaczoną do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogą stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Majątek, jaki pozostanie w przedsiębiorstwie prowadzonym na podstawie wpisu do EDG nie ma żadnego wpływu na bieżącą działalność gospodarczą przedsiębiorstwa jakie zostanie przeniesione do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W sytuacji gdyby tych składników nie było w przedsiębiorstwie prowadzonym na podstawie wpisu do EDG to nie miałoby to żadnego wpływu na działalność tego przedsiębiorstwa. Po wniesieniu aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotychczasowa działalność handlowa będzie prowadzona w tym samym zakresie, z tego też względu w ramach obecnie funkcjonującego przedsiębiorstwa brak jest wyodrębnienia organizacyjnego w postaci działu, wydziału czy też oddziału.

W ramach aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesione zostać mają także zobowiązania i wierzytelności nieodłącznie związane i powstałe w związku z działalnością handlową, która ma przejść do tej spółki.

W skład przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do EDG wchodzi kilka nieruchomości. Jedna z nieruchomości, zupełnie niezwiązana z działalnością handlową, która w chwili obecnej jest wynajmowana osobom trzecim pozostanie jako składnik jednoosobowego przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do EDG i działalność tego przedsiębiorstwa będzie dotyczyła najmu. Natomiast kolejna nieruchomość w części wykorzystywana jest na prowadzenie przedsiębiorstwa, które ma być wniesione aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i w takiej właśnie części ma zostać wniesiona do tej spółki (II odrębne piętra).

W przedsiębiorstwie prowadzonym na podstawie wpisu do EDG nie pozostanie żaden składnik majątku związany z działalnością handlową, wszystkie składniki dotyczące tej działalności przeniesione zostaną jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Jakie skutki wystąpią w związku z zaplanowanym wniesieniem części Pana przedsiębiorstwa do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest Pan jedynym udziałowcem w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych część Pana przedsiębiorstwa może zostać uznana za "zorganizowaną część przedsiębiorstwa" i tym samym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wolne będzie dla Pana od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pana zdaniem prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych część przedsiębiorstwa jaką podatnik zamierza wnieść aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być uznana co najmniej za "zorganizowaną część przedsiębiorstwa". W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Pana zdaniem, w sytuacji objęcia udziałów w kapitale zakładowym powstałych po wniesieniu wyodrębnionej części przedsiębiorstwa do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, z uwagi na brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powstały przychód jedynego udziałowca winien podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta jest w art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl tego przepisu zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 5a pkt 4 ww. ustawy, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Z powyższej definicji wynika, iż aby zespół składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

1.

istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości, będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewien zorganizowany zespół tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W sytuacji wyodrębnienia finansowego możliwe jest oddzielenie finansów przedsiębiorstwa od finansów jego zorganizowanej części. Zorganizowana część przedsiębiorstwa jest w stanie samodzielnie prowadzić działalność i istnieć niezależnie od przedsiębiorstwa głównego. Nie musi to być postać oddziału samodzielnie rozliczającego się. Ważne natomiast jest aby przenoszone należności i zobowiązania były wyodrębnione i dały się przyporządkować organizacyjnie i finansowo do wyodrębnionego majątku (tak aby można było przejąć funkcje gospodarcze).

Odnośnie wyodrębnienia funkcjonalnego to kryterium to sprowadza się do ustalenia czy wyodrębniona organizacyjnie całość jest w stanie przejąć zadania oraz samodzielnie funkcjonować na rynku. Nie budzi bowiem wątpliwości to, iż aby wydzielona część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, musi ona posiadać potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego przez Pana zdarzenia przyszłego oraz powołanego przepisu art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż opisany we wniosku zespół składników majątkowych mieści się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez składniki majątkowe przesłanek zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c).

Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych zawiera art. 17 ust. 1 ww. ustawy. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera zanalizowany powyżej art. 5a pkt 4 ww. ustawy. Jeżeli zatem przedmiotem aportu będzie w istocie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 5a pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nominalna wartość udziałów objętych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w takiej postaci korzysta ze zwolnienia podatkowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy.

Reasumując na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nominalna wartość objętych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie pozostaje bez znaczenia fakt, iż jest Pan jedynym udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl