ITPB1/415-904a/13/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-904a/13/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym w dniu 26 listopada 2013 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży towarów, w przypadku płatności za pomocą systemu PayPal - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży towarów, w przypadku płatności za pomocą systemu PayPal.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się sprzedażą internetową na terytorium Polski, rozlicza się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest podmiotowo zwolniona z podatku VAT. Sprzedaż dokumentuje za pomocą kasy fiskalnej.

Planuje rozszerzyć sprzedaż poza granice kraju. Płatności bedą przyjmowane za pomocą PayPal - systemu pieniądza elektronicznego. Płatności będą przyjmowane w walutach kraju kupującego (Euro, GBP, USD). Od każdej transakcji automatycznie PayPal pobiera opłatę za dokonanie transakcji. Wielkość tej opłaty uzależniona jest od wartości otrzymanych środków pieniężnych. PayPal umożliwia wygenerowanie codziennych raportów otrzymanych płatności, na których zaprezentowane są wszystkie szczegóły transakcji (kwota wpłaty, pobrana prowizja, dane wpłacającego). Wysyłka towaru nastąpi w ciągu maksymalnie 3 dni od wpłaty. Wpłaty od klientów gromadzone będą na koncie PayPal i co parę dni wypłacane z tego konta i wpłacane na firmowe, złotówkowe konto bankowe. Przy zleceniu wypłaty środków na konto bankowe dokonywane jest przeliczenie waluty obcej na walutę polską wg kursu PayPal. Pieniądze wypłacone w ten sposób trafiają w ciągu paru dni na konto bankowe. Przy okazji wypłat na konto bankowe będzie generowany elektroniczny dokument zawierający zestawienie wpłat oraz wartość zastosowanego przez PayPal kursu waluty. Konto PayPal będzie również służyć do ewentualnych zwrotów pieniędzy w ramach reklamacji, bądź też odstąpienia od umowy przez klientów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, oznaczone we wniosku numerem 1.

Czy momentem uzyskania przychodu i datą powstania obowiązku podatkowego jest dzień wpłaty na konto PayPal, czy dzień jej zaksięgowania na koncie bankowym?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód powstanie w momencie wpływu na konto PayPal. Pieniędzmi tam zgromadzonymi można swobodnie dysponować - wypłacić w dowolnym momencie lub zapłacić nimi za zakup towarów przez Internet.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo;

2.

uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodu. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1 h oraz 1i powołanej ustawy, które to przepisy nie mają jednak zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.

W związku z powyższym, datę powstania przychodu dla celów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wydaniem rzeczy (towaru) lub wykonaniem usługi. Jednak w przypadku wystawienia faktury bądź uregulowania należności - przed dniem wydania towarów (wykonania usługi) - przychód powstaje w dniu wystawienia tej faktury lub otrzymania zapłaty.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży internetowej na terenie kraju. Planuje rozszerzyć sprzedaż poza granice kraju. Płatności będą przyjmowane w walutach obcych (Euro, GBP, USD), za pomocą PayPal - systemu pieniądza elektronicznego. Zakupiony towar wysyłany będzie po uregulowaniu należności przez klienta na konto w systemie PayPal. Wpłaty od klientów gromadzone będą na koncie PayPal i co parę dni wypłacane są z tego konta i wpłacane na firmowe, złotówkowe konto bankowe. Ponadto Wnioskodawczyni wskazała, że w momencie wpływu środków pieniężnych na konto PayPal, może nimi swobodnie dysponować, tj. wypłacić w dowolnym momencie lub zapłacić nimi za zakup towarów przez Internet. Zatem, można uznać, że w momencie wpływu środków pieniężnych na konto Wnioskodawczyni w systemie PayPal nastąpi uregulowanie należności, które poprzedzi wysyłkę towaru.

Mając na względzie ww. przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, że ustalenie momentu uzyskania przez Wnioskodawczynię przychodu z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a w konsekwencji ustalenie momentu obowiązków ewidencyjnych w tym zakresie, winno nastąpić zgodnie z ogólnymi zasadami uzyskiwania przychodu z tego źródła przychodów, określonymi w ww. art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, skoro wysyłka towaru następuje po wpływie środków na konto PayPal, tj. po dacie uregulowania należności, to Wnioskodawczyni zobowiązana będzie rozpoznać przychód z tego tytułu w dniu wpływu środków na rachunek PayPal, niezależnie od faktycznej daty przekazania tych środków na rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Niniejsza interpretacja dotyczy odpowiedzi na pytanie 1. Odpowiedź na pozostałe pytania zawarte we wniosku zostanie udzielona w odrębnych pismach.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl