ITPB1/415-901/13/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-901/13/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2013 r. (data wpływu) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami podyplomowymi za koszt uzyskania przychodu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wydatków ponoszonych w związku ze studiami podyplomowymi za koszt uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opierającą się m.in. na analizach biznesowych w sektorze: pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz zarządzania.

Z uwagi na wysoko specjalistyczne wykształcenie, postanowiła podnieść swoje kwalifikacje by poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę o dodatkowy element: analizę strategiczną. Potwierdzeniem zasadności obranego kierunku rozwoju firmy, jest również to, że kontrahent z którym współpracuje, wyraził zainteresowanie rozwinięciem kontraktu o dodatkowy element, tj. analizę strategiczną.

W czerwcu 2012 Wnioskodawczyni zdała egzamin CBAP, tym samym została certyfikowanym analitykiem biznesowym. Organizacja IIBA, która tworzyła system certyfikacji dla analityków biznesowych, opublikowała również model rozwoju kompetencji analityka biznesowego oraz nałożyła na certyfikowanych analityków biznesowych obowiązek ciągłego rozwoju tych kompetencji.

Do tej pory w ramach przygotowania do egzaminu, Wnioskodawczyni odbyła szereg szkoleń oraz studia podyplomowe z dziedzin bezpośrednio związanych z obszarem analizy biznesowej. Na obecnym etapie jej rozwoju zawodowego, chciałaby zainwestować w rozwój wiedzy ogólnej, dotyczącej myśli społecznej, politycznej, oraz ekonomicznej.

Wiedza z tego zakresu jest dla niej niezbędnym uzupełnieniem, które pozwoli przygotować się do analizy biznesowej na poziomie strategicznym. Jest to dla Wnioskodawczyni o tyle istotne gdyż jak wspominała wcześniej, współpracujący z nią kontrahent zgłosił zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawczyni zaplanowała na rok akademicki 2013/2014 odbycie studiów podyplomowych z zakresu myśli filozoficznej XX wieku, organizowanych przez... w współpracy z.

Zgodnie z rekomendacją uczelni: "celem studiów podyplomowych poświęconych filozofii XX wieku jest zapoznanie się z bogactwem jej nurtów, kierunków i szkół obejmujących zarówno problematykę filozofii człowieka, myśl polityczną, psychoanalizę i kulturę ponowoczesną oraz filozofię analityczną. Studia pozwolą nie tylko zdobyć wiedzę, lecz przede wszystkim zapoznać się ze współczesną transformacją takich idei jak: człowiek, świadomość, umysł, podmiot, dialog, prawda, wartości, sprawiedliwość, etyka, państwo, wspólnota społeczna, metafizyka, kultura, nauka, język, logika itp. Filozofia stanowi otwarcie przestrzeni wszelkich możliwych problemów. Udział w studiach pozwoli słuchaczom lepiej zrozumieć świat współczesny i zachodzące w nim procesy zmian."

Stąd zarówno w zakresie podniesienia poziomu umiejętności, rozwoju, inspiracji i poszerzenia posiadanej wiedzy - studia w wyżej opisanym zakresie pozwolą na rozwój firmy, powodując wymierne korzyści finansowe w wyniku lepszego zrozumienia rynku biznesowego, zjawisk społecznych, psychologii relacji w biznesie, podniesienie poziomu usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy koszty podwyższenia kwalifikacji zawodowych poprzez ukończenie podyplomowych studiów z filozofii XX wieku, będą stanowić koszty uzyskania przychodu.

* Czy w kosztach uzyskania przychodu, ww. wydatek można uwzględnić w momencie przekazania czesnego, czy też po zyskaniu dyplomu ukończenia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, koszty poniesione na czesne z tytułu studiów podyplomowych z filozofii XX wieku - jako podnoszące jej kwalifikacje zawodowe w zakresie prowadzonej przez nią działalności - stanowić będą koszty uzyskania przychodu.

Jeśli chodzi o moment uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu Wnioskodawczyni uważa, że jest on zbieżny z datami opłat za czesne, niezależnie od daty ukończenia studiów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W przypadku źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów podyplomowych nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest również wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to koszty, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Musi to być zatem taki wydatek, którego związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości, a obowiązek wykazania tego związku należy do podatnika. Kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na kryterium celowości, leży bowiem w gestii podatnika. Należy jednak mieć na uwadze, że prawidłowość dokonanej kwalifikacji podlega ocenie organów podatkowych.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Dla stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię w związku z podjęciem studiów podyplomowych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc, które co do zasady mają charakter osobisty.

Zatem, za uzasadnione racjonalnie i gospodarczo koszty, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy takie wydatki na kształcenie, które pozwolą Wnioskodawczyni nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Złożony wniosek dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu odbywania przez Wnioskodawczynię studiów podyplomowych w zakresie filozofii XX wieku.

W ocenie tutejszego organu, opisane we wniosku wydatki związane z opłaceniem studiów podyplomowych w zakresie filozofii XX wieku, należy uznać za poniesione w celu podniesienia ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia Wnioskodawczyni, a więc mające charakter osobisty. Sama Wnioskodawczyni wskazuje w treści opisu zdarzenia przyszłego, że "chciałaby zainwestować w rozwój wiedzy ogólnej, dotyczącej myśli społecznej, politycznej, oraz ekonomicznej", poprzez "odbycie studiów podyplomowych z zakresu myśli filozoficznej XX wieku".

Podyplomowe studia w zakresie filozofii XX wieku, mają na celu zdobycie przez Wnioskodawczynię dodatkowych kwalifikacji, umiejętności, jednakże kierunek studiów podyplomowych nie ma związku z prowadzoną przez Wnioskodawczynię działalnością gospodarczą w zakresie analiz biznesowych, czy też analiz strategicznych. Świadczenie usług w zakresie wskazanym we wniosku nie wymaga ukończenia studiów podyplomowych w zakresie filozofii.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym, wydatki związane z dokształcaniem w zakresie wiedzy ogólnej, należy ocenić jako mające charakter osobisty, niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Poniesienie tych wydatków nie spełnia kryterium celowości, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brak jest bowiem związku pomiędzy poniesieniem kosztu z tytułu studiów podyplomowych w zakresie filozofii, a uzyskaniem przychodu lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawczynię pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, wydatki te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w tej działalności.

Skoro wydatki na studia podyplomowe na kierunku filozofia XX wieku nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej w zakresie zarówno analizy strategicznej, jak i analizy biznesowej, pytanie drugie uznać należy za bezprzedmiotowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl