ITPB1/415-847/11/MR - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej wypłaty udziału wspólnika cichego z tytułu jego procentowej partycypacji w przychodach przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-847/11/MR Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów działalności gospodarczej wypłaty udziału wspólnika cichego z tytułu jego procentowej partycypacji w przychodach przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu 10 sierpnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie inżynierii (symbol PKD 71.12.Z). Polega ona głównie na opracowywaniu dokumentacji projektowo - kosztorysowych wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych prawem uzgodnień, opinii, decyzji administracyjnych. Wnioskodawca zawarł w dniu 1 lipca 2011 r. jako przedsiębiorca ze swoim zstępnym, również przedsiębiorcą, który prowadzi działalność prawniczą (symbol PKD 69.10.Z) umowę spółki cichej. Spółka cicha ma następujące cechy:

1.

wspólnik cichy wnosi wkład niepieniężny polegający na obsłudze specjalistycznego oprogramowania, pomocy w obsłudze sprzętu i oprogramowania komputerowego, pomocy prawnej, prowadzeniu procedur administracyjno-prawnych;

2.

wspólnik cichy w zamian partycypuje w określonym procentowo udziale w przychodach Wnioskodawcy, udział wypłacany będzie na koniec każdego kwartału na rachunek bankowy wspólnika cichego;

3.

wspólnik cichy wyłączony jest od odpowiedzialności osobistej wobec osób trzecich, nie ma wpływu na prowadzenie przedsiębiorstwa, jego reprezentację i nie uczestnicy w stratach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłatę stanowiącą udział wspólnika cichego z tytułu jego procentowej partycypacji w przychodach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszt w postaci procentowej wypłaty w przychodach wnioskodawcy wspólnikowi cichemu poniesiony będzie w celu osiągnięcia, zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów. Aktualnie standardem jest, że dokumentacje opracowuje się przy wykorzystywaniu komputerowych technik obróbki i edycji oraz specjalnego oprogramowania. Warunkiem koniecznym ubiegania się o zamówienie zamieszczonym w specyfikacji jest często sporządzenie dokumentacji w formie elektronicznej. Wspólnik cichy w przeciwieństwie do Wnioskodawcy posiada umiejętność obsługi takiego oprogramowania oraz ma lepszą umiejętność obsługi sprzętu komputerowego i znajomość procedur administracyjno-prawnych. W praktyce spółka cicha jest jedynie sformalizowaniem dotychczasowego stanu faktycznego polegającego na pomocy świadczonej Wnioskodawcy w realizacji jego usług. W przypadku braku wspólnika cichego Wnioskodawca musiałby zakupywać te usługi na rynku po wysokich cenach. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu. W przedmiotowej sprawie występuje adekwatny związek przyczynowy pomiędzy poniesionym kosztem, a zabezpieczeniem, zachowaniem, osiągnięciem bądź też możliwością osiągnięcia przychodu. Zgodnie z zasadami kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. Wydatek taki przykłada się zarówno na zachowanie, zabezpieczenie, osiągnięcie i potencjalnie zwiększenie konkretnych przychodów jak i jest uzasadniony z punktu widzenia racjonalności działania.

Ponadto skutki podatkowe w stosunku do Skarbu Państwa są w zakresie opodatkowania jednakowe. Niezależnie od tego czy cały przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania zostanie opodatkowany u Wnioskodawcy w przypadku braku spółki cichej, czy pomniejszony o dokonaną wypłatę i w tym zakresie opodatkowany u wspólnika cichego.

Z uwagi na powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu udział wypłacony wspólnikowi cichemu z tytułu jego procentowej partycypacji w przychodach Wnioskodawcy. Stanowisko takie zostało zaprezentowane również w piśmiennictwie np. Biuletyn Podatków Dochodowych Nr 008/2007 z dnia 1 sierpnia 2007 r., doktrynie m.in. "Spółka cicha" Grzegorz Jędrejek Meritum 2008 r. s. 29., czy interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy ITPB3/423-139/08/MK z 10 czerwca 2008 r. dotyczącej możliwości zaliczenia przez osobą prawną do kosztów uzyskania przychodów wypłaty dokonanej wspólnikowi cichemu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy zaakcentować, iż na gruncie polskich przepisów konstrukcja spółki cichej nie jest uregulowana. Pomimo takiego stanu rzeczy ten typ stosunku prawnego znajduje zastosowanie w polskim obrocie gospodarczym. Umowa spółki cichej zawiązywana jest na podstawie wyrażonej w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zasady swobody umów jako umowa nienazwana. W doktrynie wskazuje się, że spółka cicha - w typowej jej postaci - polega z założenia na niejawnym uczestniczeniu jednego podmiotu (wspólnik cichy) w zysku wypracowywanym przez przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu przez inny podmiot (przedsiębiorcę) - w zamian za wniesienie wkładu. Oznacza to, że spółka cicha nie jest podmiotem prawa, bowiem to "wspólnik jawny" jest przedsiębiorcą i to on występuje na zewnątrz w obrocie, ponosząc wszelkie tego konsekwencje. Zobowiązanie wspólnika cichego, sprowadzające się do wniesienia wkładu, może mieć zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny.

W myśl ogólnej zasady dotyczącej kosztów uzyskania przychodów wyrażonej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki - winien:

* być poniesiony, w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* nie znajdować się wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wskazanych w art. 23 ww. ustawy,

* być właściwie udokumentowany.

W przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona została od istnienia związku przyczynowo - skutkowego, tzn. poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, bądź funkcjonowanie źródła tego przychodu.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychód z tytułu wspólnego przedsięwzięcia określa się u każdego podatnika proporcjonalnie do jego udziału w zysku. Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, zasadę wyrażoną w art. 8 ust. 1 tej ustawy, stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jako przedsiębiorca zawarł z innym przedsiębiorcą umowę spółki cichej. Według postanowień umowy wspólnik cichy wnosi wkład niepieniężny polegający na obsłudze specjalistycznego oprogramowania, pomocy w obsłudze sprzętu i oprogramowania komputerowego, pomocy prawnej, prowadzeniu procedur administracyjno-prawnych, a także wspólnik cichy w zamian partycypuje w określonym procentowo udziale w przychodach Wnioskodawcy, udział wypłacany będzie na koniec każdego kwartału ma rachunek bankowy wspólnika cichego. Poza tym wspólnik cichy wyłączony jest od odpowiedzialności osobistej wobec osób trzecich, nie ma wpływu na prowadzenie przedsiębiorstwa, jego reprezentację i nie uczestnicy w stratach.

Wnioskodawca uzasadnił związek przedmiotowego wydatku z osiągniętym przychodem m.in. koniecznością sporządzania dokumentacji w formie elektronicznej podczas ubiegania się o zamówienia, co wiąże się z obsługą specjalistycznego oprogramowania. Umiejętność taką, w odróżnieniu od Wnioskodawcy, posiada wspólnik cichy.

Na tle powyższego stwierdzić należy, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę z tytułu wypłaty udziału wspólnikowi cichemu, co do zasady, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu - stosownie do regulacji art. 22 ust. 1 ustawy.

Przy tym podkreślić należy, że interpretację indywidualną wydaje się wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Natomiast w toku prowadzonego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwy organ prowadzi postępowanie dowodowe w celu ustalenia stanu faktycznego, który rzeczywiście zaistniał. Oznacza to, że to do organu podatkowego należy ocena skutków podatkowych uwzględniających rzeczywistą treść zawartej umowy. W myśl bowiem art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego, w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl