ITPB1/415-781/09/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-781/09/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.), uzupełnionym w dniu 3 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1984 r. samodzielnie prowadzi Pan działalność gospodarczą, sklasyfikowaną pod nr PKD 45.2, w zakresie wykonywania robót budowlanych, wznoszenia budynków. Od 2009 r. działalność gospodarcza sklasyfikowana jest pod nr PKD 41.2.Z. Nie zatrudnia Pan pracowników. Przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od 1999 r. jest Pan również podatnikiem podatku od towarów i usług.

W czerwcu 2007 r. w ramach działalności gospodarczej zakupił Pan działkę budowlaną z przeznaczeniem na budowę domu mieszkalnego na sprzedaż. Z uwagi na wspólność ustawową, działka zakupiona była na Pana i żonę.

Po załatwieniu wszelkich dokumentacji dotyczących budowy, w 2008 r. zaczął Pan budowę domu. Wykonując prace budowlane zakupywał Pan materiały na firmę, z których odliczał podatek VAT naliczony. Wybudowany dom mieszkalny w stanie surowym zamierza Pan sprzedać i opodatkować 5,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz 7% stawką podatku od towarowi usług.

Sprzedaż wybudowanego na własnym gruncie domu w stanie surowym mieści się pod nr PKWiU 45.21.11.00-00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ww. sprzedaż może być opodatkowana 5,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (pytanie oznaczone we wniosku jako tiret pierwszy).

Zdaniem Wnioskodawcy, wybór tej metody opodatkowania jest możliwy, gdyż w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który zawiera wyłączenia z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym, brak jest wyłączenia tego rodzaju działalności z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W pkt 9 załącznika istnieje wpis dotyczący usług związanych z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny PKD 70.1, którego podklasa nie obejmuje prac budowlanych prowadzonych przez jednostki budowlane sklasyfikowane w PKD 45.2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

* prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, iż u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ograniczona jest poprzez katalog wyłączeń zawarty w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stosownie do dyspozycji art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników świadczących usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W załączniku nr 2 do ustawy - Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - pod poz. 9 wymienione zostały usługi związane z nieruchomościami stanowiącymi majątek własny (grupa PKWiU 70.1).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych.

W stosowanym do dnia 31 grudnia 2009 r. rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844) - na mocy § 3 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293) - usługi budowlane (sekcja F, dział 45 ww. rozporządzenia) swym zakresem obejmują:

a.

prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonywanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych,

b.

w dziale tym mieszczą się prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynierią lądową i wodną,

c.

montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Dział ten nie obejmuje natomiast:

a.

usług w zakresie wydobywania gazu i ropy naftowej, sklasyfikowanych w kategorii 11.20.1;

b.

wynajmowania rusztowań bez ich ustawiania i demontażu, wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych i burzących bez obsługi, wynajmu sprzętu dźwigowego bez operatorów, sklasyfikowanych w podkategorii 71.32.10;

c.

czyszczenia kominów sklasyfikowanych w podkategorii 74.70.15;

d.

projektowania, prac geologicznych i geodezyjno-kartograficznych objętych sekcją K.

Wskazać przy tym należy, iż kwalifikacji poszczególnych przychodów, jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji, do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż od 1984 r. samodzielnie prowadzi Pan działalność gospodarczą, sklasyfikowaną pod nr PKD 45.2, w zakresie wykonywania robót budowlanych, wznoszenia budynków. Od 2009 r. działalność gospodarcza sklasyfikowana jest pod nr PKD 41.2.Z. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan sprzedać wybudowany na własnym gruncie (z uwagi na wspólność ustawową działka zakupiona była na Pana i żonę) - dom w stanie surowym. W Pana ocenie sprzedaż wybudowanego na własnym gruncie domu w stanie surowym mieści się pod nr PKWiU 45.21.11.00-00. Przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a nie od symbolu PKD zamieszczonego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, roboty budowlane zostały ujęte w sekcji F dziale 45 tej Klasyfikacji, który m.in. obejmuje wznoszenie nowych budynków mieszkalnych.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż budowa i sprzedaż domu w warunkach przedstawionych we wniosku dokonana będzie w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego domu przychód - będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, bez względu na to, że budynek został zbudowany na działce będącej własnością Pana i małżonki.

Ponadto uzyskany przez Pana przychód z tytułu sprzedaży wybudowanego na własnym gruncie domu w stanie surowym w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - jeżeli czynność ta w istocie stanowi działalność sklasyfikowaną pod nr PKWiU 45.21.11.00-00, tzn. jako roboty budowlane - podlega opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 5,5%.

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl