ITPB1/415-722/09/TK - Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu wynajęcia hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-722/09/TK Ustalenie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu wynajęcia hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2009 r. (data wpływu 20 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu wynajęcia hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu wynajęcia hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników.

Z uwagi na to, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 23 września 2009 r. wezwano Wnioskodawcę o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Powyższe uzupełniono pismem z dnia 5 października 2009 r. (data wpływu 7 października 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Działalność prowadzona jest na terenie kraju stosownie do zleceń. Obecnie działa Pan na S. tj. około 300 km od siedziby w K. Zamierza Pan zatrudnić pracowników, którzy rekrutowaliby się z K. W związku z tym musiałby Pan zapewnić im zakwaterowanie - pod tym warunkiem zatrudniliby się w Pana firmie. Pracownicy będą zakwaterowani w hotelach pracowniczych, jak i kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy koszt zakwaterowania pracowników w hotelu pracowniczym pozwala na ujęcie tego kosztu w kosztach uzyskania przychodów firmy bez ustalania przychodu u tych pracowników.

2.

Czy koszt zakwaterowania pracowników w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania pozwala na ujęcie tego kosztu w kosztach uzyskania przychodów firmy bez ustalania przychodu u tych pracowników.

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytania w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków z tytułu wynajęcia hoteli pracowniczych i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników. Złożony wniosek w zakresie zaliczenia do przychodów pracowników świadczeń w postaci wynajęcia przez pracodawcę hoteli i kwater dla pracowników zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.

Pana zdaniem wydatki związane, a wręcz niezbędne do funkcjonowania firmy można zaliczyć jako inne koszty, zarówno w odniesieniu do wydatków związanych z zakwaterowaniem pracownika, jak i osoby zatrudnionej na umowę zlecenie. Wydatki związane z zakwaterowaniem pracowników zarówno w hotelach pracowniczych jak i w kwaterach prywatnych są kosztem uzyskania przychodów firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie kosztów uzyskania przychodów uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

Mając powyższe na uwadze, prawidłowo udokumentowane wydatki na wynajęcie hoteli pracowniczych, jak i kwater prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania dla pracowników można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów z działalności, o ile podatnik wykaże, iż pozostają one w związku przyczynowo - skutkowym z osiąganymi przez niego przychodami z działalności gospodarczej. Niemniej, w przypadku osób zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy zlecenia, powinno z niej wynikać, iż w ramach otrzymanego przez zleceniobiorcę wynagrodzenia, koszty zakwaterowania związane z wykonywaniem umowy zlecenia ponosić będzie zleceniodawca.

Na możliwość zaliczenia tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie ma zaś wpływu kwestia czy przychody z tego tytułu są opodatkowane, czy zwolnione od opodatkowania u pracowników (zleceniobiorców).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl