ITPB1/415-684/08/MR - Sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działalności wykonywanej osobiście z tytułu świadczenia usług sportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-684/08/MR Sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z działalności wykonywanej osobiście z tytułu świadczenia usług sportowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2008 r. (data wpływu 14 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru formy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, której przedmiotem jest m.in. prowadzenie restauracji oraz innych stałych placówek gastronomicznych, również hotelu i podobnych obiektów zakwaterowania. Wnioskodawca zarejestrował także prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie usług sportowych (PKD 93.19Z). Jednocześnie w dniu 15 lipca 2008 r. Wnioskodawca zawarł z klubem sportowym kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. W ramach tego kontraktu występuje w drużynie piłkarskiej w Ekstraklasie. Za świadczone usługi wystawia klubowi co miesiąc faktury VAT. Od 1 stycznia 2009 r. Wnioskodawca zamierza wybrać formę opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w spółce cywilnej oraz usług sportowych 19% podatkiem liniowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo opodatkować uzyskany dochód z usług gastronomicznych, hotelowych i uprawiania sportu 19% podatkiem liniowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskane dochody tak z działalności gastronomicznej jak i również z usług sportowych są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, a ich opodatkowanie jest możliwe wg 19% stawki liniowej na podstawie art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej zawarto między dwoma podmiotami gospodarczymi - klubem i Wnioskodawcą, który prowadzi działalność w zakresie usług sportowych. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca występuje jako zawodnik drużyny piłkarskiej klubu i zgodnie z kontraktem za wykonane usługi wystawia faktury VAT. Klub kupuje w ten sposób usługi od Wnioskodawcy. Klub wprawdzie organizuje imprezę ale faktycznymi wykonawcami są zawodnicy. Wnioskodawca dla potrzeb swojej działalności podejmuje różnego rodzaju działania w celu systematycznego podnoszenia na wyższy poziom własnych kwalifikacji i umiejętności sportowych. Świadomie i dobrowolnie podejmuje trud prowadzenia higienicznego i sportowego trybu życia. Wnioskodawca ma też pełną swobodę uczestniczenia w obrocie gospodarczym - może odejść z klubu w dowolnym momencie trwania kontraktu i zaoferować swoje usługi innym klubom czy podmiotom gospodarczym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Jak wynika z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz. U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1298 z późn. zm.), sport kwalifikowany jest formą aktywności człowieka związaną z uczestnictwem we współzawodnictwie sportowym, organizowanym lub prowadzonym w określonej dyscyplinie sportu przez polski związek sportowy lub podmioty działające z jego upoważnienia. Zawierając umowę z klubem sportowym, na mocy której będzie zobowiązany do występowania w barwach klubu i osiągania wyników sportowych zgodnie z tą umową, Wnioskodawca uzyska status zawodnika zrzeszonego w klubie sportowym, co wynika z art. 4 ust. 2 pkt 2 tej ustawy.

Przechodząc na grunt przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, iż w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są m.in.:

*

pkt 2 - działalność wykonywana osobiście,

*

pkt 3 - pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy przez działalność gospodarczą albo pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową:

1.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

2.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przepis art. 13 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Z powyższych przepisów wynika, iż pozarolnicza działalność gospodarcza oraz działalność wykonywana osobiście stanowią odrębne źródła przychodu.

Ponadto podkreślić należy, iż w uregulowaniach prawa podatkowego nie ma przeszkód, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą równocześnie wykonywały czynności na podstawie umowy (kontraktu) z innymi podmiotami i osiągały z tego tytułu przychody, o których mowa w art. 13 pkt 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie zawiera żadnych wyłączeń.

Wnioskodawca wskazał we wniosku, że uzyskiwał będzie przychody z tytułu profesjonalnego uprawiania piłki nożnej w ramach zawartego z klubem kontraktu.

Stwierdzić wobec tego należy, iż przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z wykonywania działalności polegającej na uprawianiu sportu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ww. ustawy. Podatek dochodowy od dochodu z tego rodzaju działalności ustala się na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast przepis art. 30c ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Jak więc wynika z jego treści możliwość wyboru opodatkowania podatkiem w wysokości 19% podstawy dotyczy jedynie tych dochodów, które uzyskiwane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych. Nie ma jednak zastosowania do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy.

Wyjaśnić również należy, że fakt dokonania rejestracji działalności gospodarczej nie przesądza kwestii zaliczenia uzyskiwanych przychodów do określonego źródła, gdyż regulacja tego zagadnienia podlega wyłącznie przepisom podatkowym.

W konsekwencji, na tle zaprezentowanego zdarzenia przyszłego, skonstatować należy, że brak jest możliwości opodatkowania uzyskanych przez Wnioskodawcę dochodów z działalności wykonywanej osobiście z tytułu świadczenia usług sportowych 19% podatkiem dochodowym, a to oznacza konieczność opodatkowania przedmiotowych dochodów na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże, w odniesieniu do pozostałych dochodów uzyskanych w ramach wykonywanej działalności w formie spółki cywilnej z tytułu m.in. prowadzenia restauracji, hotelu i podobnych obiektów, Wnioskodawca dysponuje uprawnieniem do wyboru opodatkowania tych dochodów 19% podatkiem liniowym. Deklarując wybór w tym zakresie Wnioskodawca musi jednak uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl