ITPB1/415-679/08/WM - Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg skali podatkowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-679/08/WM Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg skali podatkowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg skali podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg skali podatkowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od dnia 1 listopada 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą. W dniu 28 października 2008 r. złożył Pan do właściwego urzędu skarbowego dokumenty rejestracyjne, wśród których było pismo informujące o fakcie założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz o wyborze formy opodatkowania dochodu o której mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Następnie w dniu 10 listopada 2008 r. złożył Pan do ww. organu pismo, informujące o błędnym wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego i że rozliczał się Pan będzie wg skali podatkowej. Jednocześnie podkreślił Pan, że do dnia złożenia pisma z dnia 10 listopada 2008 r. nie osiągnął Pan żadnego przychodu z działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy pismo złożone przez Pana w dniu 10 listopada 2008 r., tj. przed uzyskaniem pierwszego przychodu, w którym poinformował Pan o błędnym wyborze sposobu opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej, jakiej dokonał Pan w piśmie z dnia 28 października 2008 r., uprawniają Pana do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej wg skali podatkowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonując analizy przepisu art. 9a ust. 2 ustawy, należy zwrócić uwagę, że przepis ten pozostawia podatnikowi prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą prawo wyboru opodatkowania dochodu pochodzącego z tej działalności wg stawki 19% podstawy obliczenia podatku, które to opodatkowanie reguluje przepis art. 30c ustawy, przez użycie sformułowania "podatnicy, (...) mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów..."

Umożliwiając podatnikowi, który rozpoczął działalność w trakcie roku podatkowego, wybór 19% - owej stawki opodatkowania stawia ustawodawca następujące warunki:

1.

obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tej stawki opodatkowania;

2.

ustala termin do złożenia oświadczenia do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak, niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wg przedstawionego w niniejszym wniosku stanu faktycznego, Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze omawianego sposobu opodatkowania, lecz wycofał je przed osiągnięciem pierwszego przychodu.

Niewątpliwie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest jednoznacznych unormowań zezwalających lub zabraniających podatnikowi zmiany złożonego oświadczenia o wyborze opodatkowania regulowanego w art. 30c ustawy w trakcie roku podatkowego, a jednocześnie ustawodawca w ust. 4 art. 9a ww. ustawy, przewiduje możliwość rezygnacji z wybranego sposobu opodatkowania 19% stawką podatku po zakończeniu r. podatkowego - podatnik może w terminie do dnia 20 stycznia r. podatkowego zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złożyć w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbędne jest, w świetle brzmienia przepisu art. 9a ust. 2 ustawy, szczególne unormowanie prawa podatnika do odstąpienia od dokonanego w oświadczeniu wyboru opodatkowania, jeżeli nastąpiło to w terminie do dnia uzyskania przez podatnika pierwszego przychodu z działalności gospodarczej. Domniemanie racjonalności prawodawcy upoważnia do wniosku, że gdyby ustawodawca uznał za stosowne zabronić podatnikom możliwości zmiany oświadczenia o wyborze przewidzianego w art. 30c ustawy opodatkowania, mimo brak braku uzyskania pierwszego przychodu, niewątpliwie znalazłoby to swój wyraz w ustawie.

Wycofując swoje oświadczenie o wyborze 19% opodatkowania dochodu w terminie przysługującym na dokonanie takiego wyboru - złożenia oświadczenia, a więc przed uzyskaniem pierwszego przychodu, podatnik korzysta ze swojego prawa, jednocześnie nie powodując żadnych ujemnych skutków w zakresie wolumenu wpływów z podatku, czy ich płynności mających w ostatecznym rezultacie na celu ochronę interesu finansowego państwa.

Poszukując, jedynie dla celów porównawczych podobnego ustawowego rozwiązania, można wskazać na sytuację małżonków składających oświadczenia o łącznym opodatkowaniu dochodów przez nich osiąganych. Możliwość łącznego opodatkowania małżonków została uzależniona - zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od złożenia stosownego wniosku w tym przedmiocie we wspólnym zeznaniu rocznym. Termin do złożenia zeznania rocznego upływa w myśl art. 45 ust. 1 ustawy w dniu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W związku z tym tylko do dnia 30 kwietnia można złożyć oświadczenia o łącznym opodatkowaniu dochodów osiąganych przez małżonków. Nie budzi wątpliwości, co znajduje swoje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, że do upływu tego dnia możliwa jest również zmiana tego oświadczenia - bez ograniczeń, co do ilości zmian oraz bez wskazania jakichkolwiek ich przyczyn. Po tej dacie złożenie nowego, zmienionego oświadczenia jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne.

Reasumując, unormowania art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Nie zakazują podatnikowi zmiany lub wycofania złożonego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania dochodu pozarolniczej działalności gospodarczej (rozpoczętej w trakcie r. podatkowego) na zasadach określonych w art. 30c tej ustawy - do dnia uzyskania pierwszego przychodu z tej działalności.

Zatem mając na uwadze przedstawiony w niniejszym wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że pismo z dnia 10 listopada 2008 r. i złożone w tym samym dniu w organie podatkowym wywołuje skutek prawny polegający na tym, że wnioskodawca ma prawo rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych wg skali podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z powyższego wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jest opodatkowanie według skali podatkowej, na zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze. Złożenie stosownego oświadczenia - w wymienionym w przepisach terminie - jest natomiast warunkiem koniecznym dla możliwości skorzystania z opodatkowania w formie tzw. podatku liniowego.

Wyboru formy opodatkowania podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c podatnik dokonuje więc składając pisemne oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z treści wniosku wynika, że w trakcie roku podatkowego rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. W dniu 28 października 2008 r. złożył Pan naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c. Następnie pismem z dnia 10 listopada 2008 r. poinformował Pan tegoż naczelnika o błędnym wyborze opodatkowania podatkiem liniowym i że właściwą formą opodatkowania na 2008 r. będzie opodatkowanie na zasadach określonych w art. 27 tj. wg skali podatkowej. Jednocześnie wskazał Pan, że do dnia sprostowania błędnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, nie osiągnął Pan jeszcze żadnego przychodu z działalności gospodarczej. Oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało więc przez Pana wycofane przed upływem terminu do jego złożenia.

Na tle powyższych ustaleń i zapisów art. 9a ust. 1 i 2, należy stwierdzić, że wybór opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c jest Pana uprawnieniem i jeśli do dnia uzyskania pierwszego przychodu, który to termin jest terminem ostatecznym do wyboru tej formy opodatkowania, ostatecznie nie dokonał Pan wyboru tej formy opodatkowania, nie ma przeszkód by dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkować wg podstawowej formy opodatkowania podatkiem dochodowym z działalności gospodarczej jaką jest opodatkowanie według skali podatkowej, przewidzianej w art. 27 ww. ustawy.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl