ITPB1/415-600/14/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-600/14/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2014 r. (data wpływu 27 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z uprawy i sprzedaży roślin ozdobnych i sadzonek-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z uprawy i sprzedaży roślin ozdobnych i sadzonek.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie uprawy roślin ozdobnych takich jak liście i sadzonki fiołków oraz hoi. Fiołki i hoje uprawia w doniczkach umieszczonych na półkach we własnym mieszkaniu. 5 półek o szerokości 0,5 m rozmieszczone są na ścianie o powierzchni 4 m na 2,5 m. Wytworzone produkty roślinne z własnej uprawy, bądź produkty zakupione u innych podmiotów, które są przetrzymywane co najmniej 1 miesiąc, w celu ich dalszego wzrostu, w stanie nieprzetworzonym Wnioskodawca sprzedaje osobom fizycznym poprzez sklep internetowy. Liście oraz sadzonki roślin przesyłane są klientom w kopercie za pośrednictwem poczty bądź kuriera. Klienci dokonują płatności przelewem na konto bankowe Wnioskodawcy zwracając również koszty transportu. Wnioskodawca zajmuje się również sprzedażą artykułów ogrodniczych, takich jak podłoże, doniczki, oświetlenie. Ewidencja księgowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów dla artykułów ogrodniczych. Oprócz uprawy wyżej wymienionych roślin Wnioskodawca pracuje na podstawie umowy o pracę, nie jest ubezpieczony w KRUS. Ponadto jest właścicielem gruntu rolnego, o powierzchni 1,05 ha, znajdującego się w gminie. Jest to działka siedliskowa, VI klasy, obecnie ugór. Nie pobiera dopłat i nie opłaca podatku rolnego. Nie mieszka na wyżej wymienionej działce i nie prowadzi na niej żadnej działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytania z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych:

1. Czy uprawa fiołków i hoi jest działalnością rolniczą, a do przychodów z ich sprzedaży nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo iż Wnioskodawca nie spełnia definicji rolnika indywidualnego.

2. Czy przychody ze sprzedaży uprawianych fiołków i hoi są przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 1) uprawa fiołków i hoi jest działalnością rolniczą, a do przychodów z ich sprzedaży nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo iż nie spełnia definicji rolnika indywidualnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Jednocześnie w myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

- licząc od dnia nabycia.

Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest wytwarzanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkcja roślinna), chowu lub hodowli (produkcja zwierzęca). Powyższe oznacza, że wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Z wyliczenia dokonanego w przepisie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż jednym z rodzajów działalności rolniczej jest produkcja roślin ozdobnych oraz produkcja materiału reprodukcyjnego. Zgodnie z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca zajmuje się uprawą roślin ozdobnych, a po uzyskaniu przez te rośliny pożądanych rozmiarów, wskutek normalnych procesów biologicznego wzrostu, dokonuje cięcia tych roślin, w celu sprzedaży uzyskanego w ten sposób materiału reprodukcyjnego jakim są liście oraz sadzonki fiołków.

Analizując pojęcie działalności rolniczej nie sposób nie wziąć pod uwagę definicji rolnika indywidualnego, której brak w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pojęcie to szeroko scharakteryzowane zostało w art. 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Za rolnika indywidualnego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

Uważa się, że osoba fizyczna:

1.

osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

a.

pracuje w tym gospodarstwie,

b.

podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie;

2.

posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

a.

wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, średnie lub wyższe lub

b.

tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub

c.

wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-let-ni staż pracy w rolnictwie, lub

d.

wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

Za staż pracy, o którym mowa w ust. 2, uznaje się okres, w którym osoba fizyczna:

1.

podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników lub

2.

prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym o obszarze nie mniejszym niż 1 ha stanowiącym jej własność, przedmiot użytkowania wieczystego, przedmiot samoistnego posiadania lub dzierżawy, lub

3.

była zatrudniona w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, wykonując pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej, lub

4.

wykonywała pracę związaną z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej, lub

5.

odbyła staż, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), obejmujący wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Z powyższej definicji wynika, że rolnik jest osobą, która m.in. co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i ponadto prowadzi przez ten okres osobiście to gospodarstwo, tzn. pracuje w tym gospodarstwie i podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Wnioskodawca jest osobą zamieszkującą w gminie miejskiej, nie prowadzi na terenie gruntów rolnych żadnego gospodarstwa, ani działalności rolniczej, nie pracuje na terenie tych gruntów a ponadto nigdy nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, co dyskwalifikuje aby określić Jego mianem rolnika indywidualnego.

Pomimo, iż Wnioskodawca nie spełnia definicji rolnika indywidualnego w rozumieniu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, uprawa, którą się zajmuje spełnia definicje działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż przychody, które uzyskuje, jako osoba nie będąca rolnikiem, ze sprzedaży roślin i ich sadzonek uprawianych w doniczkach w mieszkaniu, których okres przetrzymywania, w którym następuje ich biologiczny wzrost wynosi co najmniej jeden miesiąc, stanowią przychody z działalności rolniczej, do których nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie pytania oznaczonego nr 2) przychody ze sprzedaży uprawianych fiołków i hoi nie są przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów ustawy nie stosuje się do: przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Definicja działów specjalnych produkcji rolnej zawarta jest w art. 2 ust. 3 ww. ustawy, zgodnie z którą działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Ponadto art. 2 ust. 3a mówi, iż nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Jak wynika z przepisów dochody z produkcji rolnej mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile są to dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Ustawodawca dla celów podatku dochodowego precyzuje wyraźnie co należy rozumieć przez pojęcie działów specjalnych produkcji rolnej, a wyliczenie dokonane w przepisie art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter wyczerpujący. Uprawa roślin ozdobnych w doniczkach w mieszkaniu nie została jednak wymieniona w definicji działów specjalnych produkcji rolnej. Z przywołanych przepisów wynika ponadto, że działami specjalnymi produkcji rolnej są, uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach większych niż wielkości określone w załączniku nr 2 do ustawy. Z tabeli zamieszczonej w załączniku nr 2 dwukrotnie wymienione są rośliny ozdobne: w pozycji nr 1 "Uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2" oraz w pozycji nr 3 "Uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2". Żaden z rodzajów upraw nie ma zastosowania w opisanym stanie faktycznym gdyż uprawa, którą Wnioskodawca prowadzi nie znajduje się ani w szklarni ogrzewanej ani w tunelu foliowym ogrzewanym, a jej wielkość nie przekracza 25 m2.

A zatem uprawa fiołków i hoi w warunkach domowych nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1.

miesiąc - w przypadku roślin,

2.

16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3.

6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4.

2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

* licząc od dnia nabycia.

W myśl art. 2 ust. 3 ww. ustawy, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

Natomiast stosownie do treści art. 2 ust. 3a tej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy, zwanym "załącznikiem nr 2".

Od dnia 1 stycznia 2014 r. normy szacunkowe określono w Załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 września 2013 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1171). Załącznik ten, tj. "Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego", określa jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt z uwagi na ich rozmiary stanowią działy specjalne produkcji rolnej.

Zatem, uprawa określonych roślin, hodowla lub chów zwierząt stanowi dział specjalny produkcji rolnej, o ile ich rozmiary przekraczają wielkości określone w ww. załączniku. Informacje zawarte w wyżej wymienionym załączniku mają znaczenie w zakresie oceny, czy danego rodzaju działalność ma charakter działów specjalnych produkcji rolnej. Jeżeli dany rodzaj uprawy czy też chów lub hodowla określonego gatunku zwierząt nie jest wymieniona w treści załącznika, to należy uznać, że ta uprawa, hodowla czy też chów jest działalnością rolniczą, niebędącą działem specjalnym produkcji rolnej. W konsekwencji, do przychodów z tej działalności nie znajdują zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie uprawy roślin ozdobnych takich jak liście i sadzonki fiołków oraz hoi. Fiołki i hoje uprawia w doniczkach umieszonych na półkach we własnym mieszkaniu. 5 półek o szerokości 0,5 m rozmieszczone są na ścianie o powierzchni 4 m na 2,5 m. Wytworzone produkty roślinne z własnej uprawy, bądź produkty zakupione u innych podmiotów, które są przetrzymywane co najmniej 1 miesiąc, w celu ich dalszego wzrostu, w stanie nieprzetworzonym Wnioskodawca sprzedaje osobom fizycznym poprzez sklep internetowy. Liście oraz sadzonki roślin przesyłane są klientom w kopercie za pośrednictwem poczty bądź kuriera. Klienci dokonują płatności przelewem na konto bankowe Wnioskodawcy zwracając również koszty transportu.

Zauważyć należy, że uprawy roślin ozdobnych takich jak fiołki oraz hoje na półkach we własnym mieszkaniu, nie występują w ww. tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, co oznacza, że dochody uzyskane z tego tytułu nie stanowią dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż przychody uzyskane ze sprzedaży liści i sadzonek fiołków i hoi, uprawianych na półkach we własnym mieszkaniu, w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) oraz ze sprzedaży produktów roślinnych zakupionych, których okres przetrzymywania, w którym następuje ich biologiczny wzrost, wynosi co najmniej miesiąc, stanowią przychody z działalności rolniczej.

W takim przypadku, na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży ww. roślin wyłączone są z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zaznaczyć jednak należy, że nie dotyczy to sprzedaży artykułów ogrodniczych, o których mowa we wniosku.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl