ITPB1/415-572/07/TJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-572/07/TJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2007 r. (data wpływu 19 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 27 grudnia 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2001 r. nabyła Pani na własność mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej (przydział z dnia 4 stycznia 2001 r.), a także zawarła Pani związek małżeński. W 2004 r. zawarła Pani z małżonkiem umowę majątkową małżeńską, w wyniku której mieszkanie to weszło do Państwa majątku wspólnego. Dla mieszkania tego została założona księga wieczysta. W 2006 r., na kilka miesięcy przed rozwodem, zawarła Pani z mężem kolejną umowę majątkową małżeńską, w wyniku której dokonali Państwo podziału majątku wspólnego, po którym to mieszkanie stało się ponownie Pani wyłączną własnością. Podział umowny majątku wspólnego był ekwiwalentny w naturze. W maju 2007 r., związku z koniecznością zamiany mieszkania na większe, podpisała Pani umowę przedwstępną kupna nowego mieszkania oraz zaciągnęła Pani kredyt na sfinansowanie jego zakupu. W dniu 5 listopada 2007 r. dokonała Pani sprzedaży posiadanego mieszkania, a pieniądze z niej pochodzące zamierza Pani przeznaczyć na wykończenie nowego mieszkania, zakup materiałów budowlanych oraz na pokrycie kosztów związanych z ustanowieniem własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż posiadanego mieszkania będzie opodatkowana 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a jeśli tak, to jakie są podstawy do zwolnienia z zapłaty tego podatku oraz czy koszty wydatkowane na wykończenie nowego mieszkania, zakup mebli, dopłatę do ostatecznego rozliczenia, a także koszty związane z ustanowieniem własności, będą zaliczone na poczet zwolnienia z podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy nieruchomość nabyta została w styczniu 2001 r., w związku z czym jej zbycie nastąpiło po upływie 5 lat od dnia nabycia, a więc przychód z jej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosunki majątkowe między małżonkami uregulowane zostały w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 47 § 1 wskazanej ustawy, małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Stosownie do § 2 ww. artykułu umowa majątkowa małżeńska może być zmieniona albo rozwiązana. W razie jej rozwiązania w czasie trwania małżeństwa, powstaje między małżonkami wspólność ustawowa, chyba że strony postanowiły inaczej.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, mieszkanie znajdujące się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej nabyła Pani w 2001 r. Na mocy umowy majątkowej małżeńskiej zostało ono włączone do wspólności majątkowej, w związku z czym Pani mąż stał się jego współwłaścicielem. Następnie, na mocy kolejnej umowy majątkowej została Pani ponownie wyłącznym właścicielem mieszkania. Kluczowym dla sprawy jest więc ustalenie momentu nabycia sprzedanego mieszkania. Oceniając przedstawiony stan faktyczny za datę tę uznać należy rok 2001, ponieważ to właśnie w tym roku stała się Pani właścicielem przedmiotowego mieszkania. Na ocenę tę nie ma wpływu fakt, że w 2004 r. stała się Pani współwłaścicielem mieszkania. Każdemu ze współwłaścicieli, zgodnie z prawem cywilnym, przysługuje bowiem prawo do całej rzeczy, a nie jedynie do jej części.

Za uznaniem roku 2001 za rok, od końca którego liczyć należy bieg pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przemawia fakt, iż, jak wynika z treści wniosku, umowne zniesienie współwłasności, w wyniku którego ponownie uzyskała Pani wyłączne prawo własności całego mieszkania było ekwiwalentne w naturze, co oznacza, że nastąpiło bez dodatkowych dopłat i spłat, a więc, zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa sądów administracyjnych, nie może być rozpatrywane w kategoriach nabycia.

Reasumując, w związku z upływem pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pochodzące ze sprzedaży posiadanego mieszkania nie będą stanowiły przychodu w rozumieniu ww. ustawy, bez znaczenia dla oceny skutków podatkowych sprzedaży pozostaje zatem na co zostały one faktycznie wydatkowane.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl