ITPB1/415-53/14/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-53/14/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia terminu zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek wynikającej ze złożonego zeznania rocznego za 2013 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia terminu zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek wynikającej ze złożonego zeznania rocznego za 2013 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 14 stycznia 2014 r. złożył Pan w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w 2013 r. (PIT-36). W dniu 13 stycznia 2014 r. wpłacił Pan zaliczkę miesięczną należną za miesiąc grudzień 2013 r. Ze złożonego zeznania wynika różnica pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek za rok podatkowy, ujęta w rubryce 46 części I zeznania. W rubryce 93 części M ujęto zaliczkę należną za grudzień 2013 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy nastąpi obowiązek zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek. Czy w terminie do 20 stycznia 2014 r. czyli w terminie zapłaty zaliczki za grudzień, czy też do 30 kwietnia 2014 r. zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, różnica pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek podlega zapłacie w terminie do 30 kwietnia 2014. zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy. Przepis ten jest jedynym, który reguluje tę kwestię. Wnioskodawca uważa, że art. 44 ust. 6 ustawy nie ma w tym przypadku zastosowania. Przepis ten reguluje kwestię obowiązku wpłaty zaliczki za grudzień lub IV kwartał roku podatkowego i nie odnosi się do różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek. Przepis ten określa na jakich warunkach można nie płacić zaliczki za grudzień. Wnioskodawca podkreśla, że w Jego przypadku przepis ten nie ma zastosowania, ponieważ On zamierzał i zapłacił zaliczkę za ostatni miesiąc roku podatkowego. Jego zdaniem konieczność zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą wpłaconych zaliczek do dnia 20 stycznia 2014 r. byłaby nielogiczna i sprzeczna z zasadą racjonalnego ustawodawcy, gdyż byłaby to niejako kara za zbyt szybkie złożenie zeznania.

W ocenie Wnioskodawcy taka interpretacja byłaby również sprzeczna z intencją ustawodawcy. Zmieniając od 1 stycznia 2012 r. art. 44 ust. 6 ustawy, ustawodawca pragnął uniknąć sytuacji, w których podatnicy muszą wpłacać zaliczkę za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego w momencie, w którym już wiadomo, że zaliczka ta lub jej część będzie stanowiła nadpłatę wynikającą ze złożonego zeznania. Podatnicy mogą uniknąć wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał jeżeli spełnią dwa warunki: złożą zeznanie do 20 stycznia i zapłacą podatek wynikający z zeznania.

Natomiast z treści przepisu nie wynika, że wszyscy podatnicy, którzy złożyli zeznania do 20 stycznia, nawet ci, którzy zamierzają zapłacić zaliczkę za grudzień, muszą zapłacić cały podatek należny wynikający z zeznania. Taki wniosek w żadnym razie nie wynika z analizy treści przepisu. Warunek dokonania zapłaty podatku dotyczy możliwości niepłacenia zaliczki za grudzień, natomiast z przepisu nie wynika zakaz płacenia tej zaliczki w przypadku złożenia zeznania przed 20 stycznia. A więc zdaniem Wnioskodawcy w sytuacji, w której podatnik nie skorzystał z możliwości niepłacenia zaliczki, termin zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą zapłaconych zaliczek określa wyłącznie art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy i jest to 30 kwietnia 2014 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Wysokość zaliczek z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:

1.

obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2.

zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,

3.

zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (art. 44 ust. 3 ww. ustawy).

Stosownie zaś do art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego. Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.

Z kolei art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W terminie określonym w ust. 1 art. 45, z zastrzeżeniem ust. 7, podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania, o którym mowa w ust. 1, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników (art. 45 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy).

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, że termin zapłaty różnicy między kwotą podatku a sumą należnych zaliczek za rok podatkowy wynikającej z zeznania, zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem art. 45 ust. 4 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został wyznaczony na dzień 30 kwietnika roku następnego po roku podatkowym, w którym podatnik osiągnął dochód.

Podkreślić należy, że przepis art. 45 ust. 4 ustawy dotyczy różnicy między podatkiem a sumą należnych zaliczek a nie zaliczek wpłaconych.

Z kolei stosownie do przepisu art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych łączne zaistnienie przed upływem terminu do wpłaty zaliczki za ostatni miesiąc roku podatkowego dwóch zdarzeń:

1.

złożenie zeznania rocznego;

2.

dokonanie zapłaty podatku,

skutkuje brakiem obowiązku wpłaty tej zaliczki (implikuje brak obowiązku wpłaty zaliczki).

Na konieczność łącznego zaistnienia ww. przesłanek wskazuje przy tym użycie przez ustawodawcę w treści ww. przepisu spójnika "i" (koniunkcji).

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego w dniu 13 stycznia 2014 r. Wnioskodawca dokonał wpłaty zaliczki za miesiąc grudzień 2013 r., zaś wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą terminu zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek, a nie zapłaty zaliczek.

W przedmiotowej sytuacji nie ma zastosowania przytoczony powyżej przepis art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten nie wpływa bowiem na ustalenie terminu zapłaty różnicy pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek wynikającej ze złożonego zeznania rocznego.

Tym samym uznać należy, że w sytuacji przedstawionej we wniosku, różnicę pomiędzy podatkiem należnym a sumą należnych zaliczek, wynikającą ze złożonego w dniu 14 stycznia 2014 r. zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2013 r. (PIT-36) - Wnioskodawca ma obowiązek uiścić w terminie do 30 kwietnia 2014 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl