ITPB1/415-512/10/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-512/10/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 27 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Wnioskodawca posiada 50% udziałów, a pozostali dwaj udziałowcy (osoby fizyczne) posiadają po 3% i 47% udziałów. Spółka zamierza - za zgodą udziałowców - umorzyć bez wynagrodzenia udziały należące do tych dwóch (pozostałych) osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umorzenie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością udziałów bez wynagrodzenia spowoduje powstanie u Wnioskodawcy - wspólnika pozostającego w spółce - dochodu, w tym w szczególności dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością polega na ich prawnym unicestwieniu, co skutkuje wygaśnięciem praw i obowiązków majątkowych, związanych z tymi udziałami, przysługujących danemu wspólnikowi. Zasadą jest przyznawanie wynagrodzenia wspólnikowi za umorzony udział, jednakże dopuszczalne jest również - za zgodą Wspólnika - nieodpłatne przeniesienie udziału na spółkę. (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Umorzenie dobrowolne wymaga zgody wspólnika i dochodzi do niego w drodze nabycia udziału przez spółkę (art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Aby mogło dojść do umorzenia dobrowolnego, umowa spółki musi przewidywać taką możliwość. W przeciwieństwie do umorzenia przymusowego, nie trzeba wskazywać okoliczności, w których może ono nastąpić. Dobrowolne umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna w szczególności określać podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Do przyjęcia takiej uchwały wystarczy zwykła większość głosów (chyba że umowa spółki przewiduje surowsze wymagania) oraz zgoda wspólnika, którego udziały są umarzane. Zgoda może zostać wyrażona zarówno przed, jak i po podjęciu uchwały przez zgromadzenie wspólników. Umowa zbycia udziałów powinna być zawarta w formie pisemnej poświadczonej notarialnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do wspólników pozostających w spółce, umorzenie części udziałów bez wynagrodzenia będzie czynnością neutralną podatkowo. Udziałowiec pozostający w spółce nie osiąga przychodu w związku z umorzeniem udziałów należących do innego wspólnika. Umorzenie bez wynagrodzenia udziałów spółki spowoduje, że wzrośnie wartość udziałów należących do wspólnika pozostającego w spółce. Wobec tego należy rozstrzygnąć, czy ten wspólnik nie będzie miał z tego tytułu dochodu, w tym w szczególności dochodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy uznać, że w przypadku wspólnika pozostającego w spółce nie powstaje żadna z sytuacji wymienionych w tym przepisie, nie powstaje również dochód z innych źródeł z wyjątkiem źródeł wymienionych w tym przepisie. Brak konsekwencji podatkowych umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością bez wynagrodzenia potwierdzają interpretacje indywidualne o sygnaturach: ILPB3/423-489/08-2/EK z 5 listopada 2008 r. oraz ILPB3/423-25/09-5/JG z 9 marca 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zasady umarzania udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością określa ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Stosownie do treści art. 199 § 1 ww. ustawy udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Wynagrodzenie to, w przypadku umorzenia przymusowego, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie. Za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia (art. 199 § 2 i 3 k.s.h.). Jednocześnie w myśl § 6 tego przepisu umorzenie udziału z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego.

Odnosząc się do skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów zauważyć należy, że następstwem uchwały o umorzeniu udziałów jest nabycie przez spółkę własnych udziałów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż może się ono odbyć za wynagrodzeniem lub bez wynagrodzenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza - za zgodą udziałowców - umorzyć bez wynagrodzenia udziały należące do dwóch osób fizycznych, zaś Wnioskodawca jest udziałowcem, którego udziały nie będą umorzone.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

a.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b.

oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c.

podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),

d.

wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl ust. 5 pkt 1 i 2 ww. ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód z umorzenia udziałów oraz dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Wobec powyższego, w świetle przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, w wyniku nieodpłatnego umorzenia udziałów nie powstanie przychód po stronie Wnioskodawcy - wspólnika pozostającego w Spółce, którego udziały nie będą umarzane. Wnioskodawca bowiem nie dokona zbycia udziałów w celu ich umorzenia, nie uzyska też dochodu z umorzenia udziałów. Ponadto nie ma podstaw do stwierdzenia by Wnioskodawca otrzymał jakiekolwiek przysporzenie z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. W szczególności Wnioskodawca nie otrzyma (z tytułu samego tylko umorzenia udziałów nabytych przez spółkę od innych udziałowców) świadczenia nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do wskazanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl