ITPB1/415-50/08/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-50/08/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2008 r. (data wpływu 25 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W listopadzie 2006 r. uzyskała Pani wpis na listę radców prawnych prowadzoną przez Izbę Radców Prawnych. Od 1 grudnia 2006 r. do dnia 31 lipca 2007 r. była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako radca prawny w spółce partnerskiej pod firmą N. Od dnia 1 sierpnia 2007 r. jest Pani partnerem w wyżej wymienionej spółce osobowej. Zakres Pani obowiązków nie jest tożsamy z tym, który miała Pani, pracując w danej spółce jako radca prawny na podstawie umowy o pracę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy radca prawny, będący partnerem w spółce partnerskiej, może być opodatkowany na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg liniowej 19% stawki podatku dochodowego, w sytuacji, gdy w poprzednim roku podatkowym był zatrudniony jako radca prawny w danej spółce osobowej na podstawie umowy o pracę.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma przeciwwskazań do wyboru opodatkowania, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg stawki w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, ponieważ:

1.

przepis art. 9a ust. 3 ww. ustawy dotyczy relacji pomiędzy:

a.

podatnikiem samodzielnie prowadzącym działalność gospodarczą (1), a obecnym (2) lub byłym pracodawcą (3); (podatnik świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy);

b.

podatnikiem, który uzyskuje dochód z tytułu udziału w zysku niemającej osobowości prawnej spółki (1), a obecnym (2) lub byłym pracodawcą (3); (podatnik świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy).

W danym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z żadną z wyżej opisanych sytuacji (relacji). Jako partner w spółce partnerskiej nie świadczę usług na rzecz tej spółki (jako byłego pracodawcy), ale prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach tego podmiotu. Brak jest zatem przewidzianej w art. 9a ust. 3 ww. ustawy koniecznej przesłanki, tj. uzyskania przychodu z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy.

2.

przepis art. 9a ust. 3 ww. ustawy jako wyjątek w stosunku do przepisu art. 9a ust. 1 i 2 w zw. z art. 30c ww. ustawy nie może być interpretowany rozszerzająco.

3.

zmiana umowy spółki osobowej prawa handlowego, polegająca na przyjęciu wspólnika (partnera) dotychczasowego (byłego) pracownika, nie wyklucza opodatkowania wg zasad określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zyskach spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1.

wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2.

wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

* w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z powyższym przepisem, z możliwości skorzystania z opodatkowania wg stawki 19% zostali wyłączeni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które to usługi w obecnym lub poprzednim roku podatkowym wchodziły w zakres obowiązków tego podatnika, jako pracownika u tegoż pracodawcy (zatrudnionego w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy).

W przedstawionym stanie faktycznym pomimo wykonywania różnych czynności opisana powyżej sytuacja nie będzie miała miejsca. Odbiorcą usługi prawniczej świadczonej przez Wnioskodawcę (wspólnika spółki partnerskiej) będzie osoba trzecia a nie spółka partnerska, która jest byłym pracodawcą Wnioskodawcy. W przedmiotowej sprawie nie zostają więc spełnione ww. przesłanki przewidziane w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem dochody uzyskiwane przez Panią z tytułu wykonywania wolnego zawodu radcy prawnego mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl