ITPB1/415-497/12/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-497/12/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2012 r. (data wpływu 7 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 2 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W latach 90-tych Wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowali, na prywatne potrzeby, budynek mieszkalno-usługowy. Grunt, na którym wybudowano budynek, nabyty został w ramach prawa własności.

Przy budowie przedmiotowego budynku nie został odliczony naliczony podatek od towarów i usług (nie posiadano takiego prawa). Nigdy też budynek nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych w pozarolniczej działalności gospodarczej. Przedmiotowy budynek używany był na prywatne potrzeby. Wnioskodawczyni wraz z mężem zamieszkuje w tym budynku do chwili obecnej.

Od 1998 r. część użytkowa nieruchomości wynajmowana jest dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą - w ramach tzw. najmu prywatnego. Przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej. W latach 1996-1999 część użytkowa nieruchomości była wynajmowana dla Spółki z o.o., w której mąż Wnioskodawczyni posiadał i posiada większościowy pakiet udziałów.

Obecnie Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem zamierzają sprzedać tę nieruchomość. Ze względu na trudności w zbyciu całej nieruchomości (m.in. trudności w uzyskaniu kredytu przez potencjalnego nabywcę), dokonano podziału ww. nieruchomości na odrębne lokale:

* Lokal nr 1 - garaż o powierzchni 42,68 m2,

* Lokal nr 2 - lokal usługowy o powierzchni 66,38 m2

* Lokal nr 3 - lokal mieszkalny o powierzchni 62,26 m2,

* Lokal nr 4 - lokal mieszkalny o powierzchni 57,07 m2,

* Lokal nr 5 - lokal mieszkalny o powierzchni 46,44 m2.

W przedmiotowym budynku wyodrębniono część wspólną, dotyczącą wszystkich wymienionych wyżej lokali. Ponadto, ze względu na trudności w jednoczesnej sprzedaży całego budynku, najprawdopodobniej poszczególne lokale zostaną sprzedane dla różnych osób.

Na omawiany budynek, od momentu jego wybudowania, nie dokonano nakładów przekraczających 30% wartości początkowej budynku.

W związku z powyższym - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - zadano następujące pytanie.

Czy wyżej opisana transakcja zbycia nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym polega odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nieruchomość, którą Wnioskodawczyni zamierza zbyć, została wybudowana w latach 90-tych. Nigdy przedmiotowy budynek, ze względu na jego wykorzystywanie na prywatne potrzeby, nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych w pozarolniczej działalności gospodarczej. W związku tym sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na upływ pięcioletniego okresu, liczonego od dnia nabycia nieruchomości. Data podziału nieruchomości i wydzielenia odrębnych lokali jest nieistotna. Znaczenie ma jedynie data nabycia (wybudowania) nieruchomości przez Wnioskodawczynię.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

* jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zatem przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części, oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spełnione są łącznie dwa warunki:

* odpłatne zbycie nieruchomości nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej,

* zostało dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem planują sprzedać wybudowaną w latach 90-tych, na prywatne potrzeby, nieruchomość (budynek mieszkalno-usługowy). Od 1998 r. część użytkowa nieruchomości wynajmowana jest dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą - w ramach tzw. najmu prywatnego. W latach 1996-1999 część użytkowa nieruchomości była wynajmowana dla Spółki z o.o., w której mąż Wnioskodawczyni posiadał i posiada większościowy pakiet udziałów. Ze względu na trudności w zbyciu całej nieruchomości, dokonano podziału ww. nieruchomości na odrębne lokale.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, w oparciu o zanalizowane przepisy, stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości - podzielonej na odrębne lokale, nie będzie stanowiło dla Wnioskodawczyni źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ będzie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość (grunt) została nabyta. Oznacza to, że kwota otrzymana z tytułu sprzedaży poszczególnych lokali nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl