ITPB1/415-497/09/HD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-497/09/HD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2009 r. (data wpływu 4 czerwca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 23 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania infrastruktury na rzecz Gminy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania infrastruktury na rzecz Gminy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od dnia 15 lipca 2008 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest:

* kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek - PKD 68.10.Z;

* wynajem i zarządzanie nieruchomościami - PKD 68.20.Z;

* roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - PKD 41.20.Z;

* realizacja projektów budowlanych - PKD 41.10.Z;

* sprzedaż hurtowa drewna i materiałów budowlanych - PKD 46.73.Z.

Od 1996 r. wraz z małżonką jest Pan współwłaścicielem gospodarstwa rolnego.

W dniu 17 lipca 2008 r., zgodnie z operatem szacunkowym, wprowadził Pan do firmy działki budowlane wraz z gruntami pod infrastrukturę. W okresie od lipca 2008 r. do maja 2009 r. dokonywał Pan zakupów związanych z doprowadzeniem wody i wykonaniem dróg dojazdowych do ww. działek. Dokonał Pan również podziału geodezyjnego części gospodarstwa przeznaczonego pod zabudowę jednorodzinną.

Wybudowaną sieć wodociągową wraz z drogami zamierza Pan przekazać nieodpłatnie na mienie gminne (zgodnie z ustawą).

W związku z powyższym - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie infrastruktury na mienie Gminy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne przekazanie infrastruktury na mienie gminne nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym, stosownie do treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy, podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przychodem z działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

* ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Natomiast w myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 tej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy.

Ustawodawca nie precyzuje, co należy rozumieć pod użytym w tym przepisie pojęciem "nieodpłatnego świadczenia". Zatem, wobec braku definicji pojęcia "świadczenie nieodpłatne" w prawie podatkowym należy przyjąć, poprzez odniesienie do prawa cywilnego, że podmiot, który je otrzymuje osiąga korzyść kosztem innego podmiotu, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do odpłatności lub innego świadczenia wzajemnego. Przez "nieodpłatne świadczenie" należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Z przepisu art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż nieodpłatne świadczenia stanowią przychody podmiotu (osoby fizycznej), który świadczenia takie uzyskał. Nie kreują natomiast przychodu podatkowego po stronie przekazującego. Osoba, która dokonuje określonego świadczenia nieodpłatnie, tj. nie otrzymując z tego tytułu świadczenia ekwiwalentnego, nie uzyskuje bowiem dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że wybudowaną sieć wodociągową wraz z drogami zamierza Pan przekazać nieodpłatnie na rzecz Gminy.

Mając na uwadze zanalizowany uprzednio stan prawny należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie ww. infrastruktury Gminie nie powoduje u Pana obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż z tego tytułu nie otrzyma Pan żadnego przysporzenia majątkowego (dochodu).

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl