ITPB1/415-447/14/AD - Brak możliwości powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zwrotu wydatków przez firmę amerykańską na rachunek bankowy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, niezaliczonych przez niego do kosztów uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-447/14/AD Brak możliwości powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zwrotu wydatków przez firmę amerykańską na rachunek bankowy podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, niezaliczonych przez niego do kosztów uzyskania przychodów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2014 r. (data wpływu 18 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu.

W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej od 1 stycznia 2013 r. Wnioskodawca współpracuje z amerykańską firmą z siedzibą w USA, w charakterze konsultanta ds. obsługi klientów na terenie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu. Współpraca ta odbywa się na podstawie stałej umowy, zgodnie z którą firma amerykańska wypłaca określone w umowie miesięczne wynagrodzenie za świadczenie usługi oraz jest zobligowana do pokrycia określonych kosztów związanych z wykonaniem umowy przez Wnioskodawcę, takich jak: koszty podróży służbowych, zakupu biletów lotniczych, hoteli, koszty reprezentacji dotyczące spotkań z kontrahentami i pozostałych określonych w umowie. Do chwili obecnej wydatki te były pokrywane przez Wnioskodawcę kartą kredytową firmy amerykańskiej i nie ujmowane w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. W przyszłości firma amerykańska planuje zmianę rozliczania kosztów związanych ze świadczeniem usługi przez Wnioskodawcę w ten sposób, że wydatki te mają być opłacone przez Wnioskodawcę, a następnie zwracane na rachunek bankowy Wnioskodawcy w rozliczeniu miesięcznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zwrot wydatków przez firmę amerykańską na rachunek bankowy Wnioskodawcy, nie zaliczonych przez Niego do kosztów uzyskania przychodu, będzie stanowił dla Niego przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku wydatków zwróconych przez firmę amerykańską na Jego rachunek bankowy - niezależnie od należnego mu wynagrodzenia z tytułu świadczenia usługi - i nie zaliczonych przez Niego do kosztów uzyskania przychodów, nie stanowią one przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Literalna wykładnia powołanego powyżej przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca współpracuje z amerykańską firmą z siedzibą w USA, w charakterze konsultanta ds. obsługi klientów. Firma amerykańska wypłaca określone w umowie miesięczne wynagrodzenie za świadczenie usługi oraz jest zobligowana do pokrycia określonych kosztów związanych z wykonaniem umowy przez Wnioskodawcę. Firma amerykańska planuje zmianę zasad rozliczania kosztów związanych ze świadczeniem usługi przez Wnioskodawcę w ten sposób, że wydatki te mają być opłacone przez Wnioskodawcę, a następnie zwracane na rachunek bankowy Wnioskodawcy w rozliczeniu miesięcznym.

Przenosząc uprzednio zanalizowane przepisy na grunt niniejszej sprawy należy stwierdzić, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym dokonany przez firmę amerykańską na rachunek bankowy Wnioskodawcy, zwrot wydatków nie zaliczonych przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodu, stosownie do powołanego wcześniej art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie stanowił dla Niego przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl