ITPB1/415-408/11/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-408/11/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zaspokojeniem roszczenia wspólnika Spółki będącego osobą fizyczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z zaspokojeniem roszczenia wspólnika Spółki będącego osobą fizyczną.

Wskazany wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 i art. 168 § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z powyższym, pismem z dnia 16 czerwca 2011 r. znak ITPB1/415-408/11-2/AD; ITPB3/423-181/11-2/DK na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h tej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 22 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 września 2010 r. nastąpiło przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną na zasadzie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych ze skutkami przewidzianymi w szczególności w art. 553 § 1 tegoż kodeksu. Z uwagi na zmianę formy organizacyjnej będącej wynikiem przekształcenia wspólnicy spółki przekształcanej zobowiązani byli do złożenia oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształcanej (art. 564 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Wspólnikowi, który nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształcanej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziału w spółce przekształcanej ustalonej zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia (art. 565 Kodeksu spółek handlowych). Wypłaty dla wspólników, którzy złożyli oświadczenie o wypłatę roszczenia z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej, dokonuje spółka przekształcona (art. 565 § 2 Kodeksu spółek handlowych). Ponadto w uzupełnieniu wniosku Spółka wskazała m.in., iż wypłata z tytułu nieuczestniczenia w spółce przekształconej została dokonana w lutym 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jak opodatkować wypłatę z tytułu nie uczestniczenia w spółce przekształconej wspólnikowi będącemu osobą prawną.

2.

Jak opodatkować wypłatę z tytułu nie uczestniczenia w spółce przekształconej w aspekcie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (wspólnikom będącym osobami fizycznymi).

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie, dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą z tytułu roszczenia przysługującego wspólnikowi Spółki będącemu osobą fizyczną. W pozostałym zakresie wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.

Przedstawiając własne stanowisko Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłacona kwota jest źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Spółka podnosi, iż wypłacona kwota roszczenia dla wspólnika będącego osobą fizyczną powinna zostać opodatkowana po zastosowaniu udokumentowanych kosztów poniesionych na zakup udziałów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Spółka jako płatnik zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zobowiązana do pobrania i przekazania podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby oraz do przesłania do urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby pocztą deklaracji PIT-8AR zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). W myśl przepisów art. 553 i następne ww. ustawy co do zasady wspólnicy spółki przekształcanej stają się wspólnikami spółki przekształconej; przy czym każdy wspólnik powinien złożyć w formie pisemnej pod rygorem nieważności, oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej. Oświadczenie takie można złożyć już w dniu powzięcia uchwały; wspólników, którzy nie dokonali tej czynności, spółka wzywa do złożenia oświadczeń o uczestnictwie w spółce przekształconej - w takim przypadku oświadczenie takie powinno zostać złożone w terminie miesiąca od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu.

Jednocześnie stosownie do treści art. 565 § 1 Kodeks spółek handlowych wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem dwóch lat, licząc od dnia przekształcenia, a Spółka obowiązana jest do wypłaty nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia przekształcenia. Jeżeli roszczenie zostało złożone po dniu przekształcenia, termin ten biegnie od dnia zgłoszenia roszczenia.

Na tle omówionych wyżej przepisów dotyczących przekształcania spółek, należy rozważyć postawione wyżej przez Wnioskodawcę pytanie uwzględniając przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodu są kapitały pieniężne prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Jak wynika z treści w art. 17 ust. 1 pkt 4 o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

W myśl art. 24 ust. 5 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

(uchylony),

3.

wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,

4.

dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,

5.

dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

6.

w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,

7.

w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,

8.

wartość niepodzielnych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest katalogiem otwartym, co oznacza, iż wymienione w przepisie art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przykłady nie stanowią wszystkich kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Istotne jest przy tym, aby dochody takie były faktycznie uzyskane przez podatnika (otrzymane lub postawione do dyspozycji).

Jak wskazano na wstępie wypłaty otrzymane przez wspólnika spółki przekształconej, który nie złoży oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, uzyskane na podstawie art. 565 Kodeksu spółek handlowych odpowiadają wartości jego udziałów lub akcji w spółce przekształcanej. Kwoty te pochodzą z wartości bilansowej majątku tej spółki. Tak więc, dochody te stanowią dochód z udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 24 ust. 5 ww. ustawy.

W tym przypadku dochodem "faktycznie uzyskanym z udziału w zyskach osób prawnych", o którym mowa w art. 24 ust. 5 ww. ustawy, jest kwota uzyskana z realizacji roszczenia, o którym mowa w art. 565 Kodeksu spółek handlowych (przychód), pomniejszona o wydatki poniesione na nabycie udziałów (koszty uzyskania przychodu).

Zasady opodatkowania dochodu (przychodu), o którym mowa powyżej, zostały określone w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W przypadku wypłaty z tytułu roszczeń z art. 565 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobiera się od otrzymanej kwoty, pomniejszonej o wydatki poniesione na nabycie udziałów. Wprawdzie z przepisu art. 30a ust. 6 wynika, że zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania, jednakże z powołanego już art. 24 ust. 5 ustawy - stanowiącego normę szczególną w odróżnieniu do powołanych przepisów - wynika, iż w tym przypadku opodatkowaniu podlega uzyskany przez podatnika dochód, a nie otrzymany przychód.

Zaliczenie uzyskanych kwot przez wspólników, którzy nie przystąpili do przekształconej spółki do przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych powoduje, że na podmiotach dokonujących wypłaty świadczeń z tytułów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy ciążą obowiązki płatnika. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w ust. 1 - z zastrzeżeniem ust. 5 - są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30a ust. 1. Wypełniając obowiązki płatnika Spółka jest obowiązana nie tylko ustalić przychód do opodatkowania, lecz również do ustalenia wielkości kosztów uzyskania przychodów. Płatnicy, zgodnie z art. 42 ust. 1 i 1a ww. ustawy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby płatnika.

W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa wyżej, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby płatnika, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-8AR).

Tym samym opierając się na przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego należy uznać, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl