ITPB1/415-270/07/IB - Czy wartość otrzymanych przez studentów niepełnosprawnych nieodpłatnych świadczeń (przyznanych według indywidualnych potrzeb) stanowić będzie dla nich przychód opodatkowany podatkiem dochodowym?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-270/07/IB Czy wartość otrzymanych przez studentów niepełnosprawnych nieodpłatnych świadczeń (przyznanych według indywidualnych potrzeb) stanowić będzie dla nich przychód opodatkowany podatkiem dochodowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Politechniki, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez studentów niepełnosprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez studentów niepełnosprawnych.

Wezwaniem z dnia 15 listopada 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Politechniki o uzupełnienie wniosku w zakresie wyczerpującego przedstawienia zdarzenia przyszłego tj. określenia, czy świadczenia przedstawione we wniosku będą otrzymywane przez studentów niepełnosprawnych w ramach programu rządowego (programów rządowych).

Pismem z dnia 26 listopada 2007 r. uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Politechnika otrzymała z budżetu państwa za pośrednictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie art. 94 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotację podmiotową (dydaktyczną) na zadania związane z kształceniem i rehabilitacją leczniczą studentów niepełnosprawnych. Studenci niepełnosprawni mają orzeczone różne stopnie niepełnosprawności i mogą być to osoby: niesłyszące lub słabo słyszące, niewidome, słabo widzące lub z dysfunkcją narządów ruchu oraz o pozostałych rodzajach niepełnosprawności. Uczelnia zamierza wykorzystać dotację na zorganizowanie stanowiska pracy do spraw obsługi studentów niepełnosprawnych, przystosowanie stanowisk dydaktycznych poprzez zakup specjalistycznych urządzeń. Politechnika może również pokryć koszty rehabilitacji leczniczej w zakładach świadczących takie usługi. Ze względu na różne rodzaje niepełnosprawności studentów mogą to być świadczenia wybrane na podstawie indywidualnych potrzeb studentów np. sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, pokrycie kosztów usług rehabilitacji leczniczej, świadczenia rzeczowe umożliwiające kształcenie (np. okulary, sprzęt ortopedyczny, aparaty słuchowe, itp.). Uczelnia nie posiada żadnych informacji, że określone zadania realizowane są w ramach programu rządowego (programów rządowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wartość otrzymanych przez studentów niepełnosprawnych nieodpłatnych świadczeń (przyznanych według indywidualnych potrzeb) stanowić będzie dla nich przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń sfinansowanych z dotacji budżetowej na zadania związane z kształceniem i rehabilitacją leczniczą studentów niepełnosprawnych zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych względów niż wskazane w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych (w naturze) finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów.

Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki,

W myśl art. 94 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.) uczelnia publiczna otrzymuje dotację z budżetu państwa na zadania związane z kształceniem i rehabilitacją leczniczą studentów niepełnosprawnych.

Zasady podziału dotacji dla uczelni publicznych na zadania związane z kształceniem i rehabilitacją leczniczą studentów niepełnosprawnych określa § 11 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 kwietnia 2007 r. w sprawie zasad podziału dotacji z budżetu państwa dla uczelni publicznych i niepublicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 79, poz. 534)

Środki te mogą być wydatkowane według uznania na szeroko pojęte kształcenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych. Ustawa nie narzuca obowiązku wydatkowania środków na określony cel.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym Politechnika zamierza przeznaczyć przedmiotową dotację m.in. na świadczenia dla niepełnosprawnych studentów (przyznawane im według indywidualnych potrzeb) takie, jak sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, pokrycie kosztów rehabilitacji leczniczej, świadczenia rzeczowe umożliwiające kształcenie (np. okulary, sprzęt ortopedyczny, aparaty słuchowe, itp.). Przy czym, jak wynika z uzupełnienia wniosku świadczenia te nie będą otrzymywane przez studentów w ramach programu rządowego (programów rządowych). Z tego też względu nie może mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 114 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje wprost pojęcia "pomoc materialna", użytego w dyspozycji przepisu art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy. Opłata za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opłata za rehabilitację leczniczą, zakup sprzętu ortopedycznego itp. jest niewątpliwie pomocą kierowaną do szczególnej grupy studentów - osób niepełnosprawnych. Pomoc ta ułatwia im możliwość kształcenia i daje możliwość rehabilitacji. Wypełnia zatem dyspozycję art. 94 ust. 1 pkt 11 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym. Dofinansowanie ma charakter indywidualny. Dotyczy bezpośrednio zainteresowanego. Warunkiem jego uzyskania jest posiadanie przez studenta orzeczenia o niepełnosprawności. Jednocześnie środki na rehabilitację leczniczą studentów niepełnosprawnych oraz zakup przedmiotów umożliwiających kształcenie osób niepełnosprawnych pochodzą z budżetu państwa i zostały przyznane na podstawie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.

W konsekwencji, świadczenia otrzymane przez niepełnosprawnych studentów, stosownie do ich indywidualnych potrzeb, od uczelni (która otrzymała dotację z budżetu państwa m.in. na zadania związane z kształceniem i rehabilitacją leczniczą studentów niepełnosprawnych) w postaci dofinansowania (całkowitego lub częściowego) pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, pokrycia kosztów rehabilitacji leczniczej, świadczeń rzeczowych umożliwiających kształcenie (np. okularów, sprzętu ortopedycznego, aparatów słuchowych) mieszczą się w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stanowią dla tych studentów dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl