ITPB1/415-226/10/WM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-226/10/WM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 5 maja 2010 r. (data wpływu 10 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Jednocześnie otrzymuje rentę w wysokości nieprzekraczającej miesięcznej kwoty minimalnego wynagrodzenia. Do października 2009 r. Wnioskodawca niesłusznie opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne, które odliczane były od podatku. W związku z tym nie płacił podatku z działalności gospodarczej.

W listopadzie 2009 r. wystąpił do ZUS z wnioskiem o zwrot nienależnie opłacanych składek i składki te otrzymał na rachunek bankowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jaki sposób zapłacić podatek za lata, w których niesłusznie odliczane były od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne powinna być wykazana w zeznaniu rocznym PIT-37 za 2009 r. w pozycji - inne źródła. Podatek dochodowy od ww. kwoty dochodu powinien być odliczony i zapłacony wg skali podatkowej obowiązującej w 2009 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji, o której mowa w art. 30, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Zasadę tę stosuje się również do podatników, o których mowa w art. 25 ust. 5.

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, określonej w odrębnych przepisach (ust. 2).

Natomiast w myśl art. 31 ust. 5 ww. ustawy, podatnicy płacą podatek dochodowy w formie karty podatkowej, pomniejszony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do dnia 28 grudnia roku podatkowego, na rachunek urzędu skarbowego.

W związku z powyższym, podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Ustawodawca nie uregulował w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym konsekwencji rozliczenia zwrotu nadpłaconych składek podatnikom karty podatkowej.

Otrzymany przez Wnioskodawcę zwrot zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest przychodem z działalności, o której mowa w art. 23 ust. 1 ww. ustawy - należy więc w tej sytuacji odwołać się do przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Zgodnie z brzmieniem art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnik, który otrzymał zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, podatnik jest obowiązany doliczyć odpowiednio do podatku, obliczonego zgodnie z art. 27 albo art. 30c, kwoty uprzednio odliczone.

Tym samym skoro Wnioskodawca w latach poprzednich odliczył od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne - to zgodnie z przytoczonym wyżej przepisem winien wykazać kwotę uprzednio odliczoną, a obecnie zwróconą przez ZUS, jako doliczenie do podatku. Dokonać tego należy na wskazanym przez Wnioskodawcę druku zeznania rocznego PIT-37, ale kwotę zwrotu należy ująć w pozycji "doliczenia do podatku".

Wnioskodawca nie jest więc - jak wskazano we wniosku - obowiązany ująć kwoty zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne niesłusznie odliczonych od podatku płaconego w formie karty podatkowej w pozycji "inne źródła" zeznania za 2009 r. PIT-37. Nie ma też obowiązku od tak ustalonego dochodu obliczyć i zapłacić podatek dochodowy wg skali podatkowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl