ITPB1/415-201/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-201/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2007 r. (data wpływu 10 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Pismem z dnia 12 października 2007 r. Nr ITPB1/415-201/07/BK wezwano Panią do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Powyższe uzupełniono pismem z dnia 23 października 2007 r.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Mocą umowy darowizny zawartej w roku 2007 w formie aktu notarialnego otrzymała Pani od siostry lokal mieszkalny. W lokalu będącym przedmiotem darowizny nie zamieszkuje Pani ani nie jest zameldowana. Obecnie darowane mieszkanie zamierza Pani aktem notarialnym przekazać swojej córce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy darowizna lokalu mieszkalnego na rzecz córki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie darowizny lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego na rzecz córki nie podlega opodatkowaniu, zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym, według zasad określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek ten występuje jedynie w przypadku sprzedaży, nie dotyczy zaś darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego Pani stanowisko przedstawione w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem darowizny, polecenia darczyńcy.

Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Może ono polegać zarówno na przesunięciach do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i innych postaciach dyspozycji majątkowych darczyńcy, prowadzących do zmniejszenia jego majątku. Darowiznę może stanowić nieodpłatne przeniesienie własności (np. lokalu mieszkalnego).

Mając na uwadze treść przytoczonego na wstępie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, stwierdzić należy, iż nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze darowizny przez osoby fizyczne nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zatem przekazanie przez Panią składników majątku w postaci lokalu mieszkalnego w drodze darowizny dokonanej na rzecz córki, nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo wskazać należy, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 75 zł, w związku z czym dokonana nadpłata w wysokości 75 zł zostanie zwrócona przekazem pocztowym na adres zamieszkania Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl