ITPB1/415-193/13/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-193/13/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 8 lutego 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ustalenia stawki podatku.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą.

Wniosek dotyczy:

1. usług zarządzania i administracji danymi w systemie telekomunikacyjnym PKWIU 63.11.19.0.

Usługa polega na zarządzaniu i administracją zasobem danych w systemie telekomunikacyjnym usługobiorcy, dzięki któremu usługobiorca świadczy usługi telekomunikacyjne.

2. usług udostępniania oprogramowania użytkowego z scentralizowanego środowiska komputerowego dla wielu usługobiorców PKWIU 63.11.13.0

Usługa polega na udostępnianiu dostępu do oprogramowania użytkowego oraz różnych dodatkowych modułów oprogramowania. Dostęp jest bezterminowy lub terminowy (np. 12 miesięcy). oprogramowanie jest dostępne z publicznej sieci Internet.

Ww. czynności będą wykonywane w ramach zarobkowej działalności usługowej wykonywanej we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły.

Ponosiła Pani będzie odpowiedzialność wobec osób trzecich. Usługi będą wykonywane w miejscu określonym przez zleceniodawcę: w siedzibie lub oddziale zleceniobiorcy lub innym miejscu wskazanym przez zleceniodawcę. Czas usługi będzie określony przez zleceniodawcę. Usługi będą wykonywane zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami zleceniodawcy. Ponosiła Pani będzie ryzyko gospodarcze.

Wskazuje Pani, iż będzie wykonywała czynności administracji i zarządzania danymi w systemach telekomunikacyjnymi w bazach danych systemów telekomunikacyjnych oraz nadzorowanie działań baz danych. Dla usług z pkt 2 ww. będzie Pani wykonywała usługę udostępnienia oprogramowania użytkowego poprzez udostępnienie aplikacji scentralizowanej oraz loginu i hasła dostępu do dostępu dla zleceniodawcy, jak również usługę udostępniania dodatkowych modułów aplikacji dla scentralizowanej aplikacji poprzez modyfikację uprawnień zleceniobiorcy do aplikacji scentralizowanej.

Ponadto zaznacza Pani, iż

* nie uzyskała w poprzednim roku podatkowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości przekraczającej 150.000 euro,

* nie będzie i nie korzystała z opodatkowania w formie karty podatkowej,

* nie korzysta z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

* nie osiągała przychodów z tytułu:

a.

prowadzenia aptek,

b.

działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

c.

działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d.

prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów,

e.

działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

* nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,

* nie podejmie działalności po zmianie wykonywanej działalności w roku podatkowym.

* nie wykonywała w roku podatkowym w ramach stosunku pracy ani spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres działalności,

* nie prowadziła w roku podatkowym działalności gospodarczej przed rozpoczęciem działalności,

* nie będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyć usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy usługa zarządzania i administracji zasobem danych w systemie telekomunikacyjnym usługobiorcy kwalifikuje się do zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

2.

Czy usługa polegająca na udostępniania dostępu do scentralizowanego oprogramowania użytkowego oraz różnych dodatkowych modułów oprogramowania gdzie dostęp jest bezterminowy lub terminowy (np 12 miesięcy) a oprogramowanie jest dostępne z publicznej sieci Internet kwalifikuje się do zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12.ust. 3 ustawy z dnia z 20 listopada 1998 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz załącznikiem nr 2 usługa zarządzania i administracji zasobem danych w systemie telekomunikacyjnym usługobiorcy powinna być objęta 8,5% stawką ryczałtu podatku dochodowego.

Usługa polegająca na udostępniania dostępu do scentralizowanego oprogramowania użytkowego oraz różnych dodatkowych modułów oprogramowania gdzie dostęp jest bezterminowy lub terminowy (np. 12 miesięcy) a oprogramowanie jest dostępne z publicznej sieci Internet powinna być objęta 8,5% stawką ryczałtu podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 5b ust. 1 ww. ustawy, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Dla stwierdzenia, że podatnik nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. ustawy konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek określonych w art. 5b ust. 1 pkt 1 do 3.

Zatem niespełnienie chociażby jednej z nich powoduje, że wykonywane w warunkach wynikających z art. 5a ust. 1 pkt 6 ustawy czynności należy uznać za działalność gospodarczą.

W treści wniosku wskazała Pani, że prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą oraz, że:

1.

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat świadczonych usług, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności; natomiast za jej wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zleceniobiorca;

2.

czynności związane ze świadczoną usługą nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności z tym, że przyjmując zlecenie wykonania usługi zobowiązuje się Pani do jej całkowitego wykonania w określonym terminie pod rygorem określonych kar umownych;

3.

wykonując czynności związane ze świadczoną usługą ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Zatem, opierając się na treści wniosku, należy uznać, iż wykonuje Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu przytoczonych definicji.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

* uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub

* uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.

Kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski obowiązujący w dniu 1 października 2011 r. wynosił 4,4112 zł, zgodnie z tabelą kursów NBP z dnia 30 września 2011 r. Nr 190/A/NBP/2011. Kwota limitu uprawniającego do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2012 r. wynosi zatem 661.680 zł (150.000 x 4,4112).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody ze świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy, t.j. "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług".

W załączniku tym wymieniono usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podano jednocześnie oznaczenie tych usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, pojęcie "działalności usługowej" zdefiniowane zostało jako pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 (definiującym działalność gastronomiczną) i pkt 3 (definiującym działalność usługową w zakresie handlu).

Podkreślenia wymaga, że odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje numer identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni audiowizualnych przez Internet (PKWiU 63.11.2),

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy.

W myśl art. 4 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu. Oznaczenie "ex" dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Z powyższego wynika, że ryczałtem wg stawki 17% opodatkowaniu podlegają opodatkowaniu usługi oznaczone wg PKWiU symbolem PKWiU 63.11.2 oraz z zakresu grupowania PKWiU 63.11.1 usługi przetwarzania danych.

W złożonym wniosku wskazała Pani, iż będzie wykonywała czynności administracji i zarządzania danymi w systemie telekomunikacyjnym oraz usługi udostępniania oprogramowania użytkowego ze scentralizowanego środowiska komputerowego.

Ponadto wskazała Pani, iż zgodnie z PKWiU świadczone usługi zostały sklasyfikowane pod symbolem 63.11.19.0 oraz 63.11.13.0.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż co do zasady, przychody uzyskiwane przez Panią ze świadczenia wskazanych we wniosku usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 63.11.19.0 oraz 63.11.13.0, będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy. Jedynie, gdyby wykonywane usługi były związane z przetwarzaniem danych, uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody, podlegałyby opodatkowaniu 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl