ITPB1/415-167a/08/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-167a/08/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania opłat za studia podyplomowe za koszt uzyskania przychodu - jest prawidłowe, o ile spełniona zostanie przesłanka określona w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu ze sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej oraz w zakresie uznania opłat za studia podyplomowe za koszt uzyskania przychodu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca od dnia 1 grudnia 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie między innymi wynajmu nieruchomości na własny rachunek, kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami na zlecenie. Działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych, podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z dniem 1 grudnia 2007 r. wprowadzono do ewidencji środków trwałych lokal mieszkalny. Do kosztów uzyskania przychodu zaliczane są odpisy amortyzacyjne. O fakcie prowadzenia działalności gospodarczej pod tym adresem powiadomiono organ podatkowy poprzez złożenie aktualizacyjne NIP-1.

Wnioskodawca podaje również, iż rozpoczął naukę na studiach podyplomowych i w przyszłości zamierza osiągać przychody z tytułu pośrednictwa w zakresie obrotu nieruchomościami, bo do dnia dzisiejszego osiąga wyłącznie przychody z tytułu wynajmu lokalu na cele mieszkalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w 2008 r. lokalu mieszkalnego, nabytego w 2002 r. i wykorzystywanego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest zwolniony na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy kosztem uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą ponoszone opłaty na studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie drugie. W zakresie pytania pierwszego zostanie wydana odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty związane z podjęciem studiów podyplomowych, a w szczególności opłaty za semestr, koszty dojazdu, noclegów, zakup literatury stanowić będą koszty uzyskania przychodu z działalności gospodarczej zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i przyczynią się w przyszłości do uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Istnieje związek przyczynowy między przychodem (chociażby potencjalnym), a tymi wydatkami oraz z drugiej strony brak wyraźnego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu w art. 23 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, o ile spełniona zostanie przesłanka określona w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Oznacza to, że mogą być to wydatki bezpośrednio lub pośrednio związane z celem, jakim jest uzyskanie przychodu. Dla potrzeb podatkowych ważne jest, że koszt podatkowy musi być poniesiony w określonym celu, zatem podatnik winien wykazać związek między wydatkiem a przychodem, działając w przekonaniu, że poniesienie kosztu doprowadzi do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wydatki muszą być związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za taki koszt, zawartym w art. 23 ww. ustawy.

Jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w konsekwencji będą miały wpływ na powstanie lub zwiększenie, obecnie lub w przyszłości przychodu, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Należy zaznaczyć jednak, że wykazanie związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywaną działalnością gospodarczą oraz ich wpływ na wysokość osiągniętych przychodów spoczywa na podatniku.

Do stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z podjęciem studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w szczególności: opłaty za semestr i zakup literatury, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, istotne jest ustalenie:

* czy takie wydatki związane są z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,

* czy takie wydatki służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że już obecnie ponosi Pan wydatki związane z podjęciem studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a w szczególności: opłaty za semestr, koszty dojazdu, noclegi i zakup literatury. Podjęte studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami związane są - jak wynika z przedmiotowego wniosku - z przedmiotem prowadzonej przez Pana od 2007 r. działalności gospodarczej. Przedmiotowe wydatki są zatem związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. W przyszłości zamierza Pan osiągać przychody z tytułu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nabywa Pan wiedzę, która przyczyni się do podniesienia kwalifikacji zawodowych i pozwoli w późniejszym okresie na rozwój firmy, a tym samym będzie miało wpływ na zwiększenie uzyskiwanych przez Pana przychodów w przyszłości.

Choć poniesione wydatki związane z podjęciem studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami trudno przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatne do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej w przyszłości w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę w złożonym w dniu 10 marca 2008 r. wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl