ITPB1-415-162/08/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1-415-162/08/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2008 r. (data wpływu 6 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup aparatu "C.", który ułatwi wspólnikowi Spółki oddychanie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup aparatu "C.", który ułatwi wspólnikowi Spółki oddychanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od 21 do 22 czerwca 2007 r. oraz od dnia 18 do 21 lutego 2008 r. jeden ze wspólników spółki przebywał na oddziale, gdzie stwierdzono u niego obturacyjny bezdech w czasie snu. W wyniku wspomnianego bezdechu następuje niedotlenienie organizmu w stopniu ciężkim. Dla zapewnienia normalnego funkcjonowania organizmu konieczne jest leczenie poprzez wspomaganie oddychania stałym dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych aparatem "C." każdej nocy przez czas nieokreślony (prawdopodobnie dożywotnio). Z uwagi na tą chorobę został orzeczony stopień niepełnosprawności. W celu kontynuowania leczenia zaistniała konieczność zakupu aparatu "C.", wraz z wyposażeniem w maskę twarzową. Aparat taki powinien być wymieniany raz na pięć lat, natomiast maska twarzowa raz na pół roku. Na zakupiony sprzęt wystawiona została faktura VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będzie zasadne zaliczenie poniesionych wydatków na zakup aparatu i maski twarzowej do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy jest to zasadne, gdyż zakupiony aparat jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu (czynności życiowych) wspólnika spółki, a co za tym idzie możliwe jest wykonywanie czynności niezbędnych do prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl treści art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

W powołanym wyżej przepisie ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Wskazuje jedynie, że aby określony koszt mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu:

* musi pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;

* nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 ustawy);

* musi być udokumentowany prawidłowo oraz w sposób nie budzący wątpliwości.

Zwrot "w celu" użyty w ww. przepisie oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie tego przychodu a także na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu. W przypadku źródła przychodów, jakim jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie lub zwiększenie przychodu albo zabezpieczenie, zachowanie źródła przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu. Przesłanką negatywną zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest warunek, aby wydatek nie został ujęty w katalogu wydatków nie uznawanych w rozumieniu przepisów podatkowych za tego rodzaju koszt. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawa przewiduje szeroki wykaz omawianych wydatków. Oznacza to, że wydatki wymienione w art. 23 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uznawane za koszty. Natomiast inne nie wymienione w art. 23 wydatki mogą być uznane za koszt, o ile istnieje związek przyczynowo-skutkowy.

Do kosztów uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria, nie można jednakże zaliczyć wydatków uwarunkowanych stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym nie można uznać tych wydatków za koszt prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest to wydatek o charakterze osobistym, a jego celem jest poprawa warunków zdrowotnych wspólnika Spółki i ochrona jego zdrowia, a nie wymagania czy też warunki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zatem wydatki poniesione na zakup aparatu tlenowego wraz z maską twarzową nie mają związku z prowadzoną przez Spółkę pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż ich celem jest ułatwienie wspólnikowi Spółki normalnego życia i prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Podkreślić należy, że niezależnie od tego, czy osoba ta prowadziłaby pozarolniczą działalność gospodarczą, czy też nie - dla ochrony swego zdrowia - musiałaby ponieść omawiany wydatek. Zatem zakup wspomnianej aparatury o charakterze osobistym nie posiada bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jest wydatkiem ponoszonym w celu powstania lub zwiększenia przychodu oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła uzyskania przychodu Spółki. Bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego typu wydatków jest ochrona zdrowia wspólnika Spółki, nie zaś osiągniecie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

Reasumując poniesione wydatki na zakup aparatu tlenowego wraz z maską twarzową, jako stanowiące wydatek o charakterze osobistym nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. A co za tym idzie nie jest spełniona, w stosunku do przedmiotowego wydatku dyspozycja generalna zawarta w treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Poniesiony wydatek nie jest bowiem czynnikiem zapewniającym uzyskanie przychodu oraz nie powoduje zwiększenia przychodów Spółki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednocześnie należy podkreślić, że wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną mogą być odliczane w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, według zasad określonych w art. 26 ust. 7 -7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie mając na uwadze, iż wniosek Spółki o udzielnie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczył stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla poszczególnych wspólników Spółki. Uregulowania tej ustawy dotyczą bowiem podatników, którymi są osoby fizyczne. Wniosek natomiast złożyła Spółka Cywilna, która w świetle zawartych w niej przepisów nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikami zaś są poszczególni wspólnicy.

Mając powyższe na uwadze informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez wszystkich wspólników możliwe jest poprzez złożenie wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej wraz z wypełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy - Ordynacja podatkowa przez poszczególne osoby fizyczne - wspólników.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl