ITPB1/415-161/07/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-161/07/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu spółki jawnej odsetek od kredytu inwestycyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu spółki jawnej odsetek od kredytu inwestycyjnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą m.in. w formie spółki jawnej. Przedmiotem działalności spółki jawnej jest wynajem lokali oraz przygotowywanie terenu pod budowę oraz obrót nieruchomościami. W styczniu bieżącego roku Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny, którego celem jest finansowanie projektu inwestycyjnego polegającego na refinansowaniu kosztów poniesionych na zakup nieruchomości co stanowi 80% wartości ceny zakupu wynikającej z aktów notarialnych. Od przedmiotowego kredytu Spółka uiszcza co miesiąc odsetki. Podatnik wyjaśnia następnie, że kredyt dotyczy refinansowania wydatku na zakup nieruchomości tj. budynków i praw wieczystego użytkowania zakupionych w 2002 r. Zakup tychże nieruchomości sfinansowali wspólnicy z własnych środków. Nieruchomości zostały zaliczone do środków trwałych Spółki i są przez nią amortyzowane. Ponadto, opisane nieruchomości są wynajmowane i Spółka uzyskuje z tego tytułu przychody. Rzeczony kredyt inwestycyjny został przekazany na konta osobiste wspólników Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od kredytu inwestycyjnego stanowią koszt uzyskania przychodu w spółce jawnej w momencie ich zapłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłacone odsetki od kredytu inwestycyjnego, który stanowi refinansowanie zakupionych uprzednio nieruchomości stanowią koszty uzyskania przychodów w Spółce jawnej. Spółka osiąga przychody z wynajmu tych nieruchomości w związku z czym istnieje bezpośredni związek kosztów (odsetek od kredytu) z osiąganymi przychodami.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Zgodnie z ogólną zasadą zdefiniowaną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zwrot "w celu" użyty w tym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Ażeby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiąganym przychodem zachodzić winien związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie, zwiększenie tego przychodu a także na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodu. Wśród wydatków, których nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, ustawodawca wymienia:

* naliczone, lecz nie zapłacone odsetki albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) - art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy,

* odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji inwestycji - art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy.

Zatem, gdy zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, to odsetki od tego kredytu - o ile nie zwiększają kosztów inwestycji - powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie zapłaty.

Z zaprezentowanego we wniosku opisu stanu faktycznego nie wynika, że wymieniony kredyt pozostaje choćby w potencjalnym związku z uzyskiwanym przychodem z tytułu wynajmu nieruchomości. Należy jeszcze raz podkreślić, iż ustawodawca nie różnicuje rodzaju (nazwy) kredytu od którego spłacane są odsetki, ponieważ podstawowy warunek zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi istnienie związku przyczynowo-skutkowego wskazującego, że wykorzystanie zaciągniętego kredytu ma wpływ na wielkość przychodu osiągniętego z działalności gospodarczej, ewentualnie zabezpieczenie lub zachowanie źródła tego przychodu. Spółka otrzymując rzeczony kredyt refinansowy stała się w istocie posiadaczem wolnych (niezaangażowanych) środków finansowych. W takim przypadku, koszty obsługi tego kredytu (np. odsetki), mogą w sposób zasadny zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem ich związku z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami. Wnioskodawca, przedstawiając stan faktyczny, takiego związku nie wykazał. Nie określił przede wszystkim celu, jaki ma zostać (czy też został) sfinansowany ze środków pochodzących z omawianego kredytu. Środki pochodzące z kredytu zostały przekazane na konta osobiste wspólników Spółki. Nie jest możliwe zatem, w zaprezentowanym stanie faktycznym, wyinterpretowanie chociażby potencjalnego związku przyczynowo-skutkowego jaki miałby zachodzić pomiędzy poniesionym wydatkiem (spłatą odsetek) a uzyskanymi przez Spółkę przychodami.

Jednakże nie kwestionuje się przy tym związku zakupionych przez wspólników nieruchomości z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami z najmu.

Reasumując, z wyżej powołanych przepisów wynika, że w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, odsetki od kredytu zaciągniętego na refinansowanie kosztów zakupu nieruchomości nie stanowią kosztu uzyskania przychodu ponieważ:

* kredyt de facto nie został wydatkowany na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą,

* środki kredytowe nie wpłynęły na powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej ani też nie wydatkowano ich na zabezpieczenie (zachowanie) źródła przychodu.

Mając na uwadze powyższe, zajęte przez Pana stanowisko w zaprezentowanym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl