ITPB1/415-143/08/HD - Złożenie oświadczenia o wyborze jednej z form zryczałtowanego podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-143/08/HD Złożenie oświadczenia o wyborze jednej z form zryczałtowanego podatku dochodowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2008 r. (data wpływu 27 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie braku obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Działalność gospodarczą, polegająca na świadczeniu usług ślusarskich, sklasyfikowanych w 2007 r. pod symbolem PKD 28.52.2, rozpoczął Pan w dniu 1 lutego 2007 r. W dniu 30 stycznia 2007 r. złożył Pan do właściwego urzędu skarbowego wniosek o zastosowanie karty podatkowej, jako formę rozliczenia się z podatku dochodowego. Decyzją naczelnik urzędu skarbowego odmówił Panu prawa zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej. Zgodnie z treścią art. 30 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, wydaje decyzję odmowną. W tym przypadku podatnik jest obowiązany płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2. Mimo otrzymania decyzji odmownej zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, nie złożył Pan aktualizacji danych na formularzu NIP-1 w zakresie prowadzenia dokumentacji rachunkowej, mówiącej o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przez cały 2007 r. wpłacał Pan zaliczki na zryczałtowany podatek dochodowy. W dniu 31 stycznia 2008 r. złożył Pan, do właściwego urzędu skarbowego, zeznanie roczne PIT-28 oraz załącznik PIT-28/A za 2007 rok, w którym ujęto roczne przychody z działalności gospodarczej.

Uważa Pan, że spełnia wszystkie warunki określone w rozdziale drugim ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - bowiem wniosek o zastosowanie karty podatkowej złożył Pan w 2007 r. przed rozpoczęciem działalności gospodarczej oraz zastosował się Pan do wszystkich wytycznych pracowników urzędu skarbowego, rozliczając się cały rok na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Pana zdaniem, na podstawie interpretacji i wyroków NSA, formularz NIP-1 nie stanowi w żaden sposób oświadczenia woli o sposobie rozliczania się z podatku dochodowego oraz obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w tej szczególnej sytuacji, gdy naczelnik urzędu skarbowego odmawia zastosowania karty podatkowej, a podatnik spełnia wszystkie warunki do zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w sytuacji, gdy naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję odmowną o zastosowanie karty podatkowej należy złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, chcąc rozliczać się z podatku dochodowego w tej właśnie formie w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej? Jeśli tak, to z jakiego aktu prawnego bezspornie to wynika i w jakim terminie powinien to zrobić oraz jaki akt prawny wskazuje na termin złożenia takiego oświadczenia?

Zdaniem Wnioskodawcy, ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nakłada na podatnika obowiązek złożenia wniosku o zastosowanie karty podatkowej jeszcze przed jej rozpoczęciem, tym samym wyklucza możliwość złożenia oświadczenia w tym samym terminie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy wynika obowiązek złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, jednakże, Pana zdaniem, wymóg ten dotyczy tych podatników, którzy nie składali jednocześnie wniosku o zastosowanie karty podatkowej, gdyż w takiej sytuacji obowiązki składania oświadczeń o wyborze danej formy opodatkowania wzajemnie wykluczałyby się.

Ponadto czytając dalej treść art. 30 ust. 2 tej samej ustawy, ustawodawca wyraźnie określa obowiązek opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji, gdy naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję odmawiającą zastosowanie karty podatkowej, tj. jeżeli spełnione są warunki określone w rozdziale 2 tej samej ustawy. W artykule tym ustawodawca po raz drugi wskazuje, że jeżeli podatnik raz już wystąpił do urzędu skarbowego z oświadczeniem o możliwość rozliczenia się z podatku dochodowego w jednej ze zryczałtowanych jego form, to przy decyzji odmawiającej zastosowania karty podatkowej podatnik zobowiązany jest opłacać ryczałt, jeżeli spełnia inne warunki. W absolutnie żadnym artykule ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie widnieje zapis zobowiązujący podatnika do złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym szczególnym przypadku - odmowy zastosowania karty podatkowej.

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, składając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, w sposób wyraźny wskazał Pan, że chce rozliczać podatek dochodowy w sposób zryczałtowany. W związku z tym, że istnieją dwie metody takiej zryczałtowanej formy, to nie mógł Pan uprzedzać decyzji właściwego naczelnika urzędu skarbowego i wskazać przed rozpoczęciem działalności, że w razie odmowy jednej formy (karty podatkowej) chciałby Pan skorzystać z tej drugiej, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pana zdaniem, ustawodawca wyraźnie przewidział możliwość odmowy przez naczelników urzędów skarbowych zastosowania karty podatkowej, przewidział też brak możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania przez rozpoczynającego działalność podatnika, dlatego też stworzył art. 30 ust. 2 ww. ustawy, który z urzędu nakazuje podatnikowi rozliczać się w pierwszym roku prowadzenia działalności w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli ten spełnia inne warunki określone w rozdziale 2 ww. ustawy. Brak takiego nakazu wykluczyłby podatnikowi możliwość skorzystania z ryczałtu, gdyż oświadczenie, o którym mowa w art. 9 ww. ustawy składa się tylko raz, a podatnik nie może w żaden sposób być dyskryminowany za to, że rozpoczynając działalność złożył wniosek o zastosowanie karty podatkowej. Dopiero niespełnienie tych innych warunków wynikających z rozdziału 2 cyt. ustawy wyklucza z obowiązku rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i obliguje do rozliczania się na zasadach ogólnych.

Ponieważ podatnik oświadczenie o wyborze karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych rozpoczynający działalność gospodarczą może złożyć tylko raz, na co wskazuje wyraźnie art. 9 ww. ustawy, nie może przewidzieć decyzji naczelnika urzędu skarbowego w zakresie przyznania lub odmowy karty podatkowej. W tej sytuacji, stanowisko naczelnika urzędu skarbowego w rażący sposób dyskryminowałoby Pana odmawiając możliwości opłacania ryczałtu, a wymagane oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania jest wyraźną nadinterpretacją przepisów cyt. ustawy, która wcale o takim obowiązku nie wspomina, ani też nie dyskryminuje podatników, którym odmówiono karty podatkowej.

Pana zdaniem, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wspomina (również w swoim rozdziale 2) o konieczności złożenia jakiegokolwiek oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ani też o terminie złożenia takiego oświadczenia, w sytuacji odmowy przez naczelnika urzędu skarbowego zastosowania karty podatkowej. Treść art. 30 ust. 2 ww. ustawy wskazuje na obowiązek w takim przypadku opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy jednoczesnym spełnieniu innych warunków określonych w rozdziale 2 cyt. ustawy, które Pan, jako podatnik spełnia, gdyż zakres świadczonych usług nie wyklucza Pana z możliwości skorzystania ze zryczałtowanego podatku dochodowego. Wobec powyższego, nie miał Pan obowiązku składania żadnego oświadczenia w jakimkolwiek terminie, aby móc opłacać za 2007 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w ust. 1 lub w art. 29 ust. 1, podatnik jest obowiązany do założenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym (art. 9 ust. 3 ww. ustawy).

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy (...), o czym stanowi art. 30 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jeżeli jednak naczelnik urzędu skarbowego stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, to w myśl art. 30 ust. 2 ww. ustawy, wydaje decyzję odmowną. W tym przypadku podatnik jest obowiązany płacić:

1.

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo

2.

podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Podatnicy, o których mowa w ust. 2, korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg albo ewidencji, o której mowa w art. 15 ust. 1, są obowiązani do założenia i prowadzenia właściwych ksiąg albo ewidencji, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona decyzja odmawiająca im zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej (30 ust. 3 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że przed rozpoczęciem działalności gospodarczej złożył Pan, do właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zastosowania karty podatkowej, tym samym wskazując, że chce Pan rozliczać podatek dochodowy w sposób zryczałtowany. Decyzją naczelnik urzędu skarbowego odmówił Panu prawa zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w sytuacji, gdy naczelnik urzędu skarbowego wydaje decyzję odmawiającą zastosowanie karty podatkowej i jednocześnie spełnione są warunki określone w rozdziale 2 ww. ustawy - istnieje możliwość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem spełnienia pozostałych przesłanek umożliwiających opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.

Wobec powyższego, zajęte przez Pana stanowisko w kwestii braku obowiązku złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl