ITPB1/415-139/13/MW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-139/13/MW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2013 r. (data wpływu: 25 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 15 kwietnia 2003 r. zmarła Pani B. (Spadkodawczyni), dla której Wnioskodawczyni jest bratanicą. Spadkodawczyni sporządziła w dniu 12 kwietnia 2001 r. własnoręczny testament, w którym zapisała Wnioskodawczyni mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego).

Postanowieniem z dnia 15 lutego 2008 r. Sąd Rejonowy stwierdził, że spadek po zmarłej Pani B. na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 12 kwietnia 2001 r. nabyła Wnioskodawczyni.

Decyzją z dnia 11 czerwca 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił Wnioskodawczyni podatek od spadków i darowizn. Przedmiotowy podatek został uregulowany przez Wnioskodawczynię w ustawowym terminie płatności.

W dniu 23 listopada 2010 r. (a zatem po upływie pięciu lat od daty nabycia) Wnioskodawczyni zbyła nabyte mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego). Umowa sprzedaży została sporządzona w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy środki finansowe uzyskane z tytułu zbycia w dniu 23 listopada 2010 r. mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) nabytego w dniu 15 kwietnia 2003 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni uważa, iż z tytułu zbycia w dniu 23 listopada 2010 r. mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) nie powstanie przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych, albowiem, odpłatne zbycie mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowego mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego).

Zgodnie z postanowieniami art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Stosownie natomiast do treści postanowień art. 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Stanowisko to potwierdza doktryna.

Vide m.in. Elżbieta Skowrońska-Bocian, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, Wyd. LexisNexis, Warszawa 2011 rok, (wydanie X), ISBN: 978-83-7620-617-2:

Cyt.: "Prawo polskie łączy nabycie praw i obowiązków wchodzących w skład spadku ze zdarzeniem, jakim jest śmierć spadkodawcy. Nabycie to nie jest uzależnione ani od złożenia przez spadkobiercę oświadczenia o przyjęciu spadku, ani od uzyskania przez niego orzeczenia odpowiedniego organu państwowego. Wejście przez spadkobiercę w ogół praw i obowiązków zmarłego następuje z mocy prawa. Skutek ten ma miejsce zatem także tu sytuacji, gdy spadkobierca nie ma świadomości, że nastąpiła śmierć spadkodawcy i nabył on spadek. (...) Związanie przez ustawę nabycia spadku przez spadkobiercę ze zdarzeniem prawnym, jakim jest śmierć osoby

W niniejszej sprawie, zatem śmierć spadkodawcy nastąpiła w dniu 15 kwietnia 2003 r., a zatem otwarcie spadku, a w konsekwencji jego nabycie, nastąpiło również w dniu 15 kwietnia 2003 r.

Zgodnie z przepisami art. 941 Kodeksu cywilnego rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Jak stanowią postanowienia art. 942 Kodeksu cywilnego testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Stosownie natomiast do treści art. 949 § 1 Kodeksu cywilnego spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą.

W przedmiotowej sprawie Zmarła sporządziła własnoręczny testament i opatrzyła go datą: 12 kwietnia 2001 r.

Postanowieniem z dnia 15 lutego 2008 r. Sąd Rejonowy stwierdzi, że spadek po Zmarłej w dniu 15 kwietnia 2003 r. na podstawie testamentu własnoręcznego z dnia 12 kwietnia 2001 r. nabyła Wnioskodawczyni. Postanowienie stwierdzające nabycie spadku ma charakter deklaratoryjny, a zatem potwierdza zaistnienie zdarzenia prawnego w przeszłości. Zdarzeniem tym jest nabycie nieruchomości w dniu 15 kwietnia 2003 r.

Istotna dla podatku dochodowego od osób fizycznych jest, zatem nie data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy).

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

W przedmiotowej sprawie, skoro nabycie nieruchomości nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2003 r., termin pięcioletni upływał z dniem 31 grudnia 2008 r. A zatem środki finansowe uzyskane z tytułu zbycia w dniu 23 listopada 2010 r. mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego) nie będą stanowiły przychodu, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe w pełni potwierdzają m.in.: Interpretacja Indywidualna Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2007 r. (znak: IBPB2/415-88/07/JG) oraz Interpretacja Indywidualna Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 2010 r. (znak: IBPBII/2/415-675/10/MMa).

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości w dniu 23 listopada 2010 r. nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z tej sprzedaży jest wyłączony z opodatkowania, gdyż sprzedaż ta nastąpiła po upływie 5 lat od daty nabycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli nie jest dokonywane w wykonywaniu działalności gospodarczej i następuje przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem, w takiej sytuacji, kwota uzyskana ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, iż w przypadku odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie daty nabycia nieruchomości.

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Spadkodawczyni zmarła 15 kwietnia 2003 r., natomiast dnia 15 lutego 2008 r. Sąd rejonowy wydał postanowienie, w którym stwierdził, nabycie przedmiotowego spadku przez Wnioskodawczynię. Ponadto Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w dniu 23 listopada 2010 r.

W przypadku nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w drodze spadku pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 winien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie spadku, czyli śmierć spadkodawcy.

W myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza jedynie prawo spadkodawcy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Istotna dla podatku dochodowego jest zatem nie data postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, ale dzień otwarcia spadku (czyli data śmierci spadkodawcy).

Mając na względzie powołane powyżej unormowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż dniem nabycia przez Wnioskodawczynię przedmiotowego prawa będzie data śmierci spadkodawczyni, tj. 15 kwietnia 2003 r.

Mając na względzie wyżej powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdzić należy, że kwota uzyskana z dokonanej w dniu 23 listopada 2010 r. sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie stanowiła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie tego prawa miało miejsce po upływie 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie. Zatem Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego prawa.

Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego sprawy. Procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega bowiem regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa jest bowiem sam przepis prawa.

W przypadku, gdy w toku ewentualnego postępowania podatkowego lub kontrolnego właściwe organy ustalą, że przytoczony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) różni się od stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) występującego w rzeczywistości, to wówczas Wnioskodawca nie będzie mógł ze skutkiem prawnym powołać się na niniejszą interpretację.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji organów podatkowych wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl