ITPB1/415-129/08/PSZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-129/08/PSZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r. (data wpływu 20 lutego 2008 r.).) uzupełnione pismem z dnia 10 kwietnia 2008 r. (data wpływu 17 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych w sytuacji podjęcia współpracy z firmą prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa finansowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskiwanych z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży wyrobów rehabilitacyjnych w sytuacji podjęcia współpracy z firmą prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa finansowego.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 kwietnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarcza polegającą na sprzedaży rehabilitacyjnych wyrobów wełnianych. Ze względu na wysoką cenę oferowanych towarów zamierza Pani podpisać umowę o współpracy w zakresie sprzedaży ratalnej towarów i usług z firmą prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa finansowego. W ramach umowy wykonywać będzie Pani następujące czynności:

* sporządzanie umów kredytowych, na zakup towarów i usług oferowanych w systemie ratalnym,

* stworzenie warunków do zawierania z klientem umów o kredyt na zakup towarów oferowanych w systemie ratalnym,

* udostępnianie druków i materiałów reklamowych dotyczących sprzedaży w systemie ratalnym,

* sporządzanie i kompletowanie dokumentacji kredytowej,

* przekazywanie dokumentacji danych klientów do oddziału jednostki kredytowej.

Zaznacza Pani, iż w umowie nie będzie mowy o wynagrodzeniu z tytułu podjętej współpracy w ww. zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy w związku z zaistniałą sytuacją może Pani być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

* Z jaką datą powinna Pani zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, w sytuacji, gdy przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zaliczone zostaną do pośrednictwa finansowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionej sytuacji nie mamy do czynienia z pośrednictwem finansowym. Jest to działalność handlowa, która może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do powołanej powyżej ustawy. Natomiast pod poz. 8, załącznika nr 2 wymieniono usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane w sekcji PKWIU.

Według PKWIU, sekcja J - usługi pośrednictwa finansowego - obejmuje m.in.:

* usługi leasingu finansowego,

* usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym,

* usługi factoringu.

Zaznacza Pani, iż prowadzona działalność gospodarcza nie jest pośrednictwem finansowym - nie ma Pani z tego tytułu korzyści finansowych, dlatego też może być ona opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku jednak, gdyby przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zaliczone zostały do pośrednictwa finansowego, wątpliwości Pani budzi to, z jaką datą powinna Pani zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Stosownie natomiast do treści art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) powołanej ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.

Usługi w zakresie pośrednictwa w udzielaniu kredytów obsługujących sprzedaż ratalną polegające na sporządzaniu umów kredytowych, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.13.10-00.10 "Usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów". Grupowanie 67.13.10-00.10 mieści się w sekcji J PKWiU "Usługi pośrednictwa finansowego".

Świadczenie usług pośrednictwa finansowego wyłącza podatnika z możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ usługi te zostały wymienione przez ustawodawcę w załączniku nr 2 do cytowanej powyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług" w poz. 8 wykazu - sekcja J - Usługi pośrednictwa finansowego.

W złożonym wniosku, wskazuje Pani, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży rehabilitacyjnych wyrobów wełnianych. Ze względu na wysoką cenę oferowanych towarów zamierza Pani podpisać umowę o współpracy w zakresie sprzedaży ratalnej towarów i usług z firmą prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa finansowego. Zawarta umowa nie przewiduje żadnych korzyści finansowych z tytułu zawieranych umów, w których stronami są kupujący wyroby rehabilitacyjne i "Z." SA.

Reasumując należy stwierdzić, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym, podatnik uzyskujący przychody z tytułu usług pośrednictwa finansowego nie może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

We wniosku wskazała Pani jednak, iż takiej działalności nie prowadzi i nie uzyskuje z tego tytułu żadnych przychodów. Dlatego też, należy uznać, iż działalność Pani może być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Należy jednak zauważyć, iż stosownie do art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W związku z tym, jeżeli uzyska Pani pierwszy przychód z działalności komercyjnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej winna Pani będzie założyć podatkową książkę przychodów i opłacać podatek na zasadach ogólnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 - 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl