ITPB1/415-126/08/HD - Czy remont i modernizacja użyczonego budynku są inwestycją w obcym środku trwałym?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-126/08/HD Czy remont i modernizacja użyczonego budynku są inwestycją w obcym środku trwałym?

"(...) Czy wydatki poniesione na remont i modernizację użyczonego budynku oraz budowę ogrodzenia na użyczonym terenie można zakwalifikować jako inwestycje w obcym środku trwałym?

(...) Przepis art. 22a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, niezależnie od przewidywanego okresu używania:

1)

przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych",

2)

budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,

3)

składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 23a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami tych składników - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający

-

zwane także środkami trwałymi.

Ustawa nie definiuje wprost, co należy rozumieć przez inwestycje w obcych środkach trwałych, ale definiuje pojęcie inwestycji. Zgodnie z art. 5a pkt 1 tej ustawy inwestycje to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (...). Z kolei, środki trwałe w budowie, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy o rachunkowości, to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Biorąc pod uwagę te definicje można stwierdzić, że inwestycje w obcych środkach trwałych to ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, albo polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego.

Ulepszeniem jest trwałe unowocześnienie środka trwałego, które podnosi jego wartość techniczną, jak i przystosowanie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż pierwotne jego przeznaczenie lub nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego lub technicznego lub obniżce kosztów eksploatacji. Efektem ulepszenia środka trwałego ma być zwiększenie jego wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, wyrażające się wydłużeniem okresu jego używania.

Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, nie zmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji - będą to więc wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji niezwiększającą jego wartości początkowej.

Przykładem ponoszenia nakładów w obcych środkach trwałych jest konieczność dostosowania używanych na podstawie umowy użyczenia, najmu czy dzierżawy lub innej umowy, obcych budynków albo lokali do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkownika. O tym, czy poniesione nakłady stanowią wydatki na remont, bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, czy też będą uznane za nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne - zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - decyduje zakres przeprowadzonych robót.

Jednakże, w przypadku poniesienia wydatków związanych z ustaleniem wartości początkowej inwestycji w obcych środkach trwałych - rozróżnienie dotyczące remontu bądź ulepszenia - pozostaje bez znaczenia.

Stosownie do postanowienia art. 22g ust. 7 ww. ustawy wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio przepisy ust. 3-5 tej ustawy, zawierające definicję ceny nabycia, kosztów wytworzenia.

Podejmując inwestycję w obcym środku trwałym podatnik powinien dysponować zezwoleniem uzyskanym od właściciela ulepszanego środka trwałego. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ww. wydatki inwestycyjne będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, np. przez właściciela środka trwałego, o czym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wskazała Pani, że na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej planuje szeroko zakrojony remont i modernizację użyczonego budynku. Prace te będą polegały na uszczelnieniu dachu, tynkowaniu i malowaniu bardzo zniszczonych wnętrz, wykuciu i wprawieniu okna wystawienniczego, wstawieniu dodatkowych drzwi oraz wykonaniu elewacji zewnętrznej. Wskazuje Pani również, iż prace te są konieczne, by użyczony budynek mógł spełniać swoją rolę w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie nie należy więc traktować odrębnie wydatków poniesionych na poszczególne prace. Łącznie poniesione wydatki zmierzają bowiem do ulepszenia niestanowiącego Pani własności środka trwałego - czyli są w istocie inwestycją w obcym środku trwałym. (podkreśl. red.)

Ponadto, planuje Pani wykonanie ogrodzenia terenu wokół użyczonych budynków w celu zabezpieczenia posiadanych przez Panią towarów handlowych, a które, z uwagi na swoje gabaryty i ilość, nie mogą być składowane w innym miejscu. Zaznaczyć należy, że planowana przez Panią budowa ogrodzenia terenu wokół ww. budynków stanowić będzie inwestycję w obcym środku trwałym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego należy uznać, iż poniesione wydatki określone przez Panią mianem remontu i modernizacji użyczonego budynku, które w istocie stanowią ulepszenie tegoż budynku oraz wydatki związane z budową ogrodzenia - należy zakwalifikować jako inwestycje w obcych środkach trwałych. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/7/45-46