ITPB1/415-113/08/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-113/08/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2008 r. (data wpływu 14 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów.

Wezwaniem z dnia 7 marca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwrócił się do Wnioskodawcy o uzupełnienie wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego.

Pismem z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 18 marca 2008 r.) uzupełniono wniosek w ww. zakresie.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W miesiącu lipcu 2007 r. zakończył Pan prowadzenie działalności gospodarczej (decyzja o wykreśleniu z ewidencji). W ramach prowadzonej działalności był Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i prowadził podatkową księgę przychodów. Koszty podatkowe potrącane były na zasadach, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma projektowa, która była Pana podwykonawcą, zakończyła w miesiącu grudniu 2007 r. projekty, kosztorysy i nadzory. Kontrahent wystawił za wykonane przez siebie usługi fakturę z datą grudzień 2007 r.

Przychód podatkowy związany z przedmiotowymi kosztami uzyskany został przez Pana przed zakończeniem prowadzenia działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy łącznym rozliczeniu przychodów i kosztów wykazanych w 2007 r. przedmiotowe wydatki można zaliczyć do kosztów tego roku podatkowego.

Zdaniem Wnioskodawcy rozliczenie roku podatkowego powinno uwzględniać wszystkie zdarzenia zaistniałe w danym roku, niezależnie od źródeł i rodzajów działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przepisu tego wynika, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Stosownie natomiast do postanowień art. 22 ust. 4 omawianej ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu, o czym stanowi art. 22 ust. 6b ww. ustawy.

Sposoby księgowania kosztów przez podatników w księdze przychodów i rozchodów określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

W przedstawionym stanie faktycznym wskazał Pan, iż zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w miesiącu lipcu 2007 r. Pana kontrahent natomiast - w miesiącu grudniu 2007 r. - wystawił fakturę obciążając tym samym Pana z tytułu wykonanych przez siebie usług. Przychód w ramach prowadzonej działalności, związany z przedmiotowymi kosztami, osiągnął Pan przed zakończeniem działalności. Prowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych stwierdza się, iż - skoro w miesiącu grudniu 2007 r. nie istniało już źródło przychodów w postaci działalności gospodarczej - w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma Pan prawnej możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów 2007 r. Innymi słowy koszt z tytułu wykonanej przez Pana kontrahenta usługi (projekty, kosztorysy i nadzory), poświadczonej wystawioną po likwidacji działalności fakturą, jest obojętny podatkowo, albowiem w tej dacie nie był to już koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że niesłusznie Wnioskodawca wywodzi, iż w tym przypadku powinno się uwzględniać wszystkie zdarzenia zaistniałe w danym roku, niezależnie od źródeł i rodzajów działalności, ponieważ na mocy przepisu art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 - 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. W konsekwencji podatnik może dane źródło przychodów pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów, które związane są z tym konkretnym źródłem przychodów, a nie z jakimkolwiek źródłem przychodów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl