ITPB1/415-1022/10/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB1/415-1022/10/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 3 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2011 r. (data wpływu 11 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Z uwagi na to, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. wezwano Panią o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz dokonanie brakującej opłaty. Powyższe uzupełniono w dniu 11 lutego 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pani biuro podróży, rozlicza się na zasadach ogólnych, opłaca podatek dochodowy liniowy, t.j. według stawki 19%. Świadczone przez Panią usługi opodatkowane są podatkiem VAT. W przyszłym roku Pani biuro będzie obchodziło 15-lecie istnienia. Z tej okazji zamierza Pani dla swoich klientów, którzy zakupią wycieczkę sfinansować koszty parkingu na lotnisku lub dojazdu do lotniska (bilety na PKP, PKS, prywatnego przewoźnika). Planuje Pani stworzyć regulamin promocji, określający w jakim przypadku klient otrzyma tego typu gratis.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że promocja z okazji 15 rocznicy istnienia biura ma na celu zwiększenie sprzedaży imprez, zatrzymanie stałych klientów, jak również pozyskanie nowych. W dobie kryzysu branży turystycznej Pani celem jest utrzymanie jak największego grona klientów biura podróży. Każdy klient, który wykupi imprezę lotniczą otrzyma parking gratis. Klienci wykupujący wycieczki lub wczasy, a korzystający z przejazdów autobusem PKS otrzymają zwrot za bilet na podstawie imiennej faktury, zaś klienci wykupujący wczasy z dojazdem własnym lub nie korzystający z parkingu otrzymają zwrot za paliwo do każdego samochodu w wysokości 100 zł na podstawie faktury imiennej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy zakup usług przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowił koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Pani zdaniem, zakup biletów lub miejsca parkingowego na podstawie otrzymanych faktur będzie stanowił koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, zatem przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Obowiązkiem podatnika, jako odnoszącego ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu, a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Musi to być zatem taki wydatek, którego związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości, a obowiązek wykazania tego związku należy do podatnika. Kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów, ze względu na kryterium celowości, leży bowiem w gestii podatnika. Należy jednak mieć na uwadze, że prawidłowość dokonanej kwalifikacji podlega ocenie organów podatkowych.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

1.

pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

2.

nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3.

być właściwie udokumentowany.

Powyższe oznacza, że kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo - skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wykazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż prowadzi Pani biuro podróży. Zamierza Pani dla swoich klientów, którzy zakupią wycieczkę, sfinansować koszty parkingu na lotnisku lub koszty dojazdu do lotniska (bilety na PKP, PKS, prywatnego przewoźnika). Promocja z okazji 15 rocznicy istnienia biura ma na celu zwiększenie sprzedaży imprez, zatrzymanie stałych klientów, jak również pozyskanie nowych. W związku z kryzysem branży turystycznej Pani celem jest utrzymanie jak największego grona klientów biura podróży.

Mając na uwadze zanalizowaną uprzednio definicję sformułowaną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że wydatki poniesione - w związku ze zorganizowaniem promocji - na pokrycie kosztów miejsca parkingowego na lotnisku lub dojazdu na lotnisko (własnym samochodem lub PKS) dla klientów którzy zakupią wycieczkę oraz spełnią warunki wynikające z regulaminu promocji, jako związane z istotą prowadzonej działalności gospodarczej, służące uzyskaniu przychodów z tego źródła przychodów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności, pod warunkiem ich należytego udokumentowania.

Jednocześnie ponownie podkreślić należy, iż to na podatniku spoczywa ciężar wykazania istnienia związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami, a osiąganymi przychodami oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów bądź na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Wykazanie istnienia takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

Końcowo zauważyć należy, iż w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, tut. organ wydając interpretację prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzania postępowania dowodowego, które przesądziłoby, że poniesiony wydatek spełnia warunki uznania za koszt podatkowy. Do postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie mają bowiem zastosowania przepisy o postępowaniu podatkowym, a postępowanie dowodowe jest częścią postępowania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl