IS415/45/04 - Rozliczenie przychodów z najmu lokali będących własnością spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Polesie IS415/45/04 Rozliczenie przychodów z najmu lokali będących własnością spółki.

Pytanie podatnika

Podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Rozlicza się z podatku dochodowego 19-procentowym podatkiem liniowym. Podstawową działalnością spółki są usługi drukarskie. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ma również wynajem lokali. Spółka cywilna posiada jako majątek trwały budynki, które są amortyzowane. Koszty związane z posiadaniem i użytkowaniem budynków są wpisywane jako pozostałe koszty w książkę przychodów i rozchodów. Spółka cywilna kilka lokali wynajmuje pod działalność gospodarczą wystawiając faktury VAT zgodnie z umową najmu.Podatnik pyta, jak ma się rozliczać z najmu lokali będących własnością spółki, czy przychody z najmu ma traktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i ujmować je z innymi przychodami w książce przychodów i rozchodów rozliczając się z podatku dochodowego jednym PIT 5L, czy też musi składać dwie deklaracje PIT 5L: jedną z działalności gospodarczej, drugą z najmu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością spółki cywilnej opodatkowanej zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) podatkiem liniowym są usługi drukarskie. Spółka posiada jako majątek trwały budynki, amortyzowane zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3, w których spółka wynajmuje kilka lokali pod działalność gospodarczą.

W działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi drukarskie przychodem są kwoty należne z tytułu ich sprzedaży, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów i udzielonych bonifikat i skont. Tak wynika z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przy czym przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, bez względu na to co jest jej przedmiotem, niestanowią wyłącznie kwoty ze sprzedaży (towarów lub usług). Ustawodawca postanowił, że przychodem z działalności są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (art. 14 ust. 2 pkt 11 wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Za składnik majątku związany z działalnością gospodarczą uznaje się m.in. składnik będący środkiem trwałym.

Z powyższego wynika, że nieuzasadnione byłoby wydzielenie z przychodów z działalności gospodarczej tych przychodów, które dotyczą najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Powyższa zasada ma zastosowanie bez względu na to, czy podatnik opodatkowany jest na zasadach określonych ww. ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według skali podatkowej lub podatkiem tzw liniowym, czy też dokonał wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przy czym podatnik, który za dany rok podatkowy opodatkowany jest podatkiem liniowym powinien do łącznego dochodu z działalności gospodarczej, w tym z najmu składników majątku związanych z tą działalnością, zastosować stawkę podatku 19 % dla dochodu osiągniętego od początku roku z pozarolniczej działalności gospodarczej.Wartość przychodu z najmu podlega wykazaniu w kolumnie 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów - "Pozostałe przychody". Należy jednak zwrócić uwagę, że dla przychodów z umów najmu, których przedmiotem są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, określono inny moment powstania przychodu niż dla przychodów uzyskanych z innych tytułów. W tym zakresie zastosowanie znajduje art. 14 ust. 1e cyt. ustawy stanowiący, że za przychody z najmu uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne. Należność wynikająca z umowy staje się wymagalna w dniu oznaczonym przez strony jako termin zapłaty czynszu. Możliwość dowolnego określenia warunków płatności czynszu przez strony umowy najmu wynika z art. 669 § 1 k.c.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl