IS.Si.WD-415-11/04/KB - Wydatki na położenie podłóg i wykończenie łazienki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2004 r. Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach IS.Si.WD-415-11/04/KB Wydatki na położenie podłóg i wykończenie łazienki

Pytanie podatnika

Istota sprawy poruszonej w pytaniu dotyczy kwestii odliczenia od podatku wydatków na "przystosowanie zakupionego mieszkania" tj. położenie podłóg, wykończenie łazienki. Podatnik w związku z zawartą z developerem umową przyrzeczenia sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w wybudowanym w tym celu budynku, od 2001 r. ponosi wydatki na zakup lokalu mieszkalnego, które odlicza w ramach dużej ulgi budowlanej.

Odpowiedź

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uprzejmie informuje, że udzielona pismem z dnia 30 stycznia 2004 r. Nr US.1441-PD412-24/04 odpowiedź na zapytanie Pani X jest nieprawidłowa w części dotyczącej poniesionych przez ww. podatniczkę w 2003 r. wydatków na "przystosowanie zakupionego mieszkania", tj. położenie podłóg, wykończenie łazienki. Wobec powyższego wyjaśnia się co następuje:

Jak wynika z treści art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509, z późn. zm.) podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Z akt sprawy wynika, iż podatniczka w związku z zawartą z developerem w dniu 31 października 2001 r. umową przyrzeczenia sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego w wybudowanym w tym celu budynku, od 2001 r. ponosi wydatki na zakup lokalu mieszkalnego, które odlicza w ramach dużej ulgi budowlanej. Ww. umowę strony aktualizowały aneksem z dnia 20 czerwca 2002 r., na mocy którego Pani X w ramach zawartej umowy zleciła developerowi dokonanie zmian w nabywanym lokalu mieszkalnym, obejmujących: zmiany ustawienia ścianek działowych oraz zmiany w instalacji elektrycznej i sanitarnej. Na podstawie ww. art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. dalsze wydatki ponoszone na kontynuację tej inwestycji do dnia 31 grudnia 2004 r. (tzn. związane z zakupem lokalu, w tym także ww. "zmiany lokatorskie", taksa notarialna), udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku podlegają odliczeniu w ramach omawianej dużej ulgi budowlanej, której limit wynosi 35.910,00 zł.

Natomiast wydatki na wykończenie lokalu, o których mowa w piśmie podatniczki z dnia 14 listopada 2003 r. nie stanowią wydatków na zakup lokalu mieszkalnego, a więc nie zostały poniesione na kontynuację inwestycji rozpoczętej w 2001 r., dlatego też nie podlegają odliczeniu w ramach wyżej omawianej dużej ulgi budowlanej.

Zauważa się jednak, iż zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) podatek dochodowy (...), obliczony według art. 27 obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

Z powyższego wynika, iż w przypadku kiedy podatnik posiada tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uprawniony jest do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację tego lokalu bez względu na jego stan techniczny (np. stan surowy mieszkania). Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się m. in.: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego np. umowa zobowiązująca przyszłego użytkownika do m. in. ponoszenia kosztów eksploatacji lokalu, protokół odbioru lokalu lub budynku mieszkalnego.

Wydatki poniesione na modernizacje lokalu mieszkalnego muszą być zg. z art. 27a, ust. 6, pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dokumentem odprawy celnej, zaś wykaz materiałów, usług, urządzeń, robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

W przedmiotowej sprawie poniesione przez podatniczkę w 2003 r. wydatki na wykończenie lokalu, tj. położenie podłóg, wykończenie łazienki - w kwocie 12.000 zł, które nie podlegają odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej, mogą być - o ile posiada ona tytuł prawny do zajmowanego lokalu, o jakim mowa wyżej - odliczone w ramach ulgi na remont i modernizacje lokalu mieszkalnego, tj. na podstawie wyżej cytowanego art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl