IS.IX/1-415/101/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie IS.IX/1-415/101/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika dotyczy zasad opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i w formie spółki jawnej osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie dokonuje zmiany informacji podatkowej z dnia 4 czerwca 2004 r. (znak: PD-415/31/04) wydanej w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle w zakresie zasad opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie i w formie spółki jawnej osób fizycznych:

Z treści złożonego zapytania wynika, że w 2004 r. prowadzi pan działalność gospodarczą jako firma jednoosobowa w zakresie wypożyczalni przyczep bagażowych. Jednocześnie jest pan wspólnikiem spółki jawnej (działalność handlowa), z której to działalności opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych wg art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), tj. podatek liniowy - 19 % od dochodu. W piśmie skierowanym do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaśle zwrócił się pan z pytaniem czy istnieje możliwość zastosowania opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z tytułu samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wypożyczalni przyczep bagażowych przy jednoczesnym wyborze opodatkowania stawką liniową dochodu z udziału w spółce jawnej.

Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawową formą opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej są zasady ogólne przy uwzględnieniu skali podatkowej, ale podatnicy mogą wybrać inny sposób opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, tj.:

- opodatkowanie przychodów przy zastosowaniu formy określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (tj. ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), przy spełnieniu warunków wynikających z tej ustawy,

- opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy 19 %).

W przypadku wyboru jednej z ww. form opodatkowania podatnicy są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przepis art. 9a ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

- samodzielnie i w formie spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej,

- w formie spółki lub spółek nie mających osobowości prawnej

wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2 dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy. Powyższy przepis precyzuje zatem, że wybór sposobu opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy) dotyczy wyłącznie formy prowadzonej działalności gospodarczej, które są opodatkowane bądź na podstawie art. 27, bądź art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowienie art. 9a ust. 5 nie dotyczy więc automatycznie wszystkich przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 5a pkt 15 powyższej ustawy, ilekroć jest w niej mowa o ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym - oznacza to ustawę z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Przepis art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. stanowi, iż osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z zapisu ust. 3 tej ustawy wynika, iż przychodów opodatkowanych w formach zryczałtowanych nie łączy się z przychodami z innych źródeł podlegających opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W związku z powyższym wybór sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy dochodów, do których mają zastosowanie przepisy tej ustawy. Osiągnięte natomiast w tym samym roku podatkowym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tejże ustawie.

Reasumując stwierdzić należy, że może pan uzyskane przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym, natomiast do dochodów uzyskanych ze spółki jawnej zastosować opodatkowanie stawką liniową.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl