IS.II/2-443/291/04 - Opodatkowanie sprzedaży gruntów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/291/04 Opodatkowanie sprzedaży gruntów

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania zbycia nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 28.07.2004 r. (znak: PUS.II/443/160/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż jednostka jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej (budynkiem mieszkalnym w stanie surowym zamkniętym, sklepem z zapleczem i magazynem), którą zamierza sprzedać.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, o których mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W związku z powyższym odpłatna dostawa gruntu, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy). O opodatkowaniu danego gruntu decydować będzie zatem jego przeznaczenie, przy czym, w rozpatrywanym przypadku zaznaczyć należy, iż zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17.05.1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 ze zm.), podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków.

Zauważyć jednakże należy, iż opodatkowanie gruntów zabudowanych związane jest z charakterem budynków lub budowli na nim stojących. Z brzmienia art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wynika bowiem, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten powoduje, że co do zasady grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są sprzedawane budynki. Przepis ten określa jednakże podstawę opodatkowania, a zatem wartość, od której liczy się kwoty podatku. Dlatego też w przypadku, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu, na którym znajdują się budynki trwale z nim związane i podlegające opodatkowaniu według różnych stawek, należy proporcjonalnie do wartości sprzedawanych budynków przypisać odpowiednio do nich udział gruntu i zastosować właściwe stawki. Zaznaczyć należy również, iż konieczność ustalania ww. proporcji wystąpi jedynie wówczas, gdy przedmiotem sprzedaży jest jedna działka. W przypadku zatem, gdy dochodzi do sprzedaży gruntu (działki), na którym znajdują się budynki trwale z nim związane podlegające opodatkowaniu według różnych stawek należy w przypadku dostawy budynku użytkowego (sklepu z zapleczem i magazynem) zastosować stawkę podstawową 22 % (art. 41 ust. 1 ustawy), a do dostawy budynku mieszkalnego lub jego części stawkę wynikającą z przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. 7 %.

Na marginesie zauważyć należy, że aby na gruncie ww. przepisów uznać budynek za obiekt budownictwa mieszkaniowego musi on spełniać warunki wynikające z przepisu art. 2 pkt 12 ustawy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl