IS.II/2-443/229/06 - Stawka VAT dla opodatkowania robót budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2007 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/229/06 Stawka VAT dla opodatkowania robót budowlanych.

Pytanie podatnika

Kwestia wysokości stawki podatku VAT mającej zastosowanie dla opodatkowania robót budowlanych, związanych z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 17.08.2006 r. znak: IIUS-II-443/83/2006 w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w ten sposób, że stwierdza, iż stanowisko podatnika w kwestii wysokości stawki podatku VAT mającej zastosowanie dla opodatkowania robót budowlanych związanych z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny, zawarte we wniosku z dnia 31.07.2006 r. jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 31.07.2006 r. Gmina zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przedstawiając stan faktyczny wskazano, iż Gmina jest w trakcie przetargu na roboty remontowo-budowlane związane z przebudową nie użytkowanego dla celów dydaktycznych budynku szkoły, na budynek mieszkalny (mieszkania komunalne). W budynku - jak podano - są użytkowane dwa mieszkania komunalne. Budynek ten został objęty projektem przebudowy, a procedura uzyskania pozwolenia "na budowę przebudowy istniejącego budynku szkoły na mieszkania komunalne" jest w toku.

Wątpliwości podatnika dotyczyły wysokości stawki podatku VAT jaka winna być zastosowana przez wykonawców tej inwestycji dla opodatkowania robót objętych projektem przebudowy, których zakres określono we wniosku, jako:

- zadanie nr 1 - wykonanie robót ogólno-budowlanych (naprawa i malowanie pokrycia dachu wraz z remontem kominów, naprawa elementów więźby z impregnacją więźby, ocieplenie stropu),

- zadanie nr 2 - wykonanie instalacji gazu i centralnego ogrzewania w istniejących 2 mieszkaniach na parterze, roboty demontażowe instalacji c.o.

Przedstawiając własne stanowisko podatnik stwierdził: "obiekt w obecnym stanie, jest w dalszym ciągu budynkiem szkolnym o PKOB 1263, ponieważ istniejąca w nim funkcja mieszkalna jest mniejsza od pozostałej powierzchni użytkowej, czyli prawidłowa wysokość podatku VAT dla obydwu zadań powinna wynosić stawka 22%."

Postanowieniem z dnia 17.08.2006 r. znak: IIUS-II-443/83/2006, wydanym w trybie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Rozstrzygniecie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Oceniając prawidłowość wymienionego postanowienia, w trybie art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu m.in. do:

a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2).

O przeznaczeniu budynku, którego dotyczą prace polegające na budowie i remontach, przesądza, w przypadku zmiany sposobu użytkowania, pozwolenie na budowę właściwego organu według przepisów ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (j. t. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż rozpoczęto procedurę uzyskania pozwolenia budowlanego na wykonanie robót budowlanych związanych z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na budynek mieszkalny, a więc zamierzenie budowlane, dotyczy obiektu budownictwa mieszkaniowego.

Wobec tego, stwierdza się, iż dla opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży robót budowlanych objętych tym pozwoleniem budowlanym ma zastosowanie stawka w wysokości 7% - do dnia 31.12.2007 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl