IS.II/2-443/138/04 - Stawki podatku VAT do usług remontu elewacji budynku kościoła

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2004 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/138/04 Stawki podatku VAT do usług remontu elewacji budynku kościoła

Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT w odniesieniu do usług remontu elewacji budynku kościoła zaliczanego według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do klasy 1272

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), weryfikuje niniejszym treść informacji udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, pismem z dnia 22 czerwca 2004 r. (znak: I US-II/443/52/2004) o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT w odniesieniu do usług remontu elewacji budynku kościoła zaliczanego według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych do klasy 1272.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, stawka podatku wynosi 22 %, z licznymi zastrzeżeniami. W świetle art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzczeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r., stawkę w wysokości 7 % stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei zgodnie z ust. 2 wymienionego artykułu, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie obiektów budownictwa mieszkaniowego dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 12, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, m.in. jako ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przedstawionym przez stronę stanem faktycznym, usługi wykonywane są na obiektach, które Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych klasyfikuje pod pozycją 1272. Z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.) wynika, iż klasa 1272 PKOB obejmuje "budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych". Powyższe obiekty nie mieszczą się w grupie 113 PKOB - "budynki zbiorowego zamieszkania". Dlatego też w rozpatrywanym przypadku powołany przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy jw. nie będzie miał zastosowania. W związku z powyższym tut. organ informuje, iż świadczenie przez podatnika usług, których przedmiotem są prace remontowe elewacji budynku kościoła w świetle ww. przepisów podlega opodatkowaniu 22-procentową stawką podatku VAT.

Stanowisko przedstawione przez stronę w piśmie z dnia 2 czerwca 2004 r. jest prawidłowe.

Informacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzania informacji przez organ I instancji

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl