IS.II/2-443/131/07 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług budowy domu zakonnego wraz z zapleczem i przedszkolem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/2-443/131/07 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług budowy domu zakonnego wraz z zapleczem i przedszkolem.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 17 kwietnia 2007 r. znak: I US-II/443/12/07, w sprawie interpretacji prawa podatkowego, i uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2007 r.:

-

za prawidłowe w kwestii opodatkowania 7% stawką podatku od towarów i usług robót budowlano-montażowych objętych określonym we wniosku zadaniem inwestycyjnym wraz z obejmującymi projekt pracami w zakresie: zagospodarowania terenu i infrastruktury technicznej, oświetlenia terenu, przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, przyłącza gazowego, komunikacji wewnętrznej,

-

za nieprawidłowe w kwestii opodatkowania 7 % stawką podatku od towarów i usług robót związanych z wykonaniem drogi publicznej.

Wnioskiem z dnia 21 marca 2007 r. Przedsiębiorstwo "B." Spółka Jawna zwróciło się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wystąpienie spółki dotyczy zagadnienia opodatkowania z zastosowaniem 7% stawki podatku od towarów i usług całości robót budowlanych objętych zadaniem inwestycyjnym pod nazwą "Budowa domu zakonnego (...)". Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż roboty wykonywane w ramach tej inwestycji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45, zaś ich przedmiotem będzie całokształt prac od stanu "zerowego" po roboty wykończeniowe. Zadanie to obejmować będzie również zagospodarowanie terenu i infrastrukturę techniczną, oświetlenie terenu, przyłącz wodociągów, kanalizację sanitarną i deszczową, przyłącz gazowy, wykonanie drogi publicznej i komunikację wewnętrzną. We wniosku jednostka powołała się na treść załączonej opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 8 lutego 2007 r. znak: OK-5672/OB-228/2007. Zgodnie z tą opinią budynek domu zakonnego wraz z kaplicą, salą wykładową oraz dodatkową funkcją przedszkola, którego przeważająca część powierzchni użytkowej (ponad 50%) przeznaczona jest na cele mieszkaniowe dla sióstr zakonnych, należy klasyfikować w grupowaniu: PKOB grupa 113 klasa 1130 "budynki zbiorowego zamieszkania". Natomiast oświetlenie terenu nieruchomości (latarnie oświetleniowe oraz sieć zasilająca) należy klasyfikować w zakresie grupowanie: PKOB grupa 222 klasa 2224 "Linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne rozdzielcze". Strona wyraziła pogląd, iż "mamy prawo do zastosowania stawki 7 % do robót budowlanych wykonywanych na tej inwestycji".

Postanowieniem z dnia 17 kwietnia 2007 r. znak: I US-II/443/12/07, wydanym w trybie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonał interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uznając za prawidłowe stanowisko spółki. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy wskazał, iż " (...) dla całości robót budowlanych realizowanych w ramach zadania: "Budowa domu zakonnego z zapleczem wraz z przedszkolem z dwupoziomowym zapleczem, dla Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej w Rzeszowie" (zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego w Łodzi sklasyfikowanego wg PKOB w grupowaniu 113), zastosowanie znajdzie stawka podatku VAT 7%." Rozstrzygnięcie to nie zostało przez stronę zaskarżone.

Dyrektor tut. Izby Skarbowej, postanowieniem z dnia 3 stycznia 2008 r. znak: IS.II/2-443/131/w/07, wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia pisemnej interpretacji organu podatkowego, po przeprowadzeniu którego zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polski do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z kolei, zgodnie z ust. 2 wymienionego artykułu, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pojęcie "obiekty budownictwa mieszkaniowego" dla potrzeb ustawy o VAT zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 12, zgodnie z którym rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei, w myśl art. 146 ust. 3 ustawy o VAT, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się: sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych; urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę; urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W rozpatrywanej sprawie podatnik wskazał, iż inwestycja dotyczy budowy domu zakonnego wraz z zapleczem i przedszkolem. Przedłożył równocześnie opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą, budynek ten mieści się w definicji obiektu budownictwa mieszkaniowego, o której mowa w art. 2 ust. 12 ustawy o VAT. W tej sytuacji budowa tegoż obiektu, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, będzie podlegać opodatkowaniu 7% stawką podatku.

Jednocześnie wskazać należy, iż dla remontu i budowy dróg obowiązuje stawka podstawowa w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Jeżeli wykonywane roboty będą więc dotyczyć dróg publicznych, których definicja i kategorie uregulowane są w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.), roboty te objęte będą 22% stawką podatku. Preferencyjnej 7% stawce podatku podlegają natomiast roboty dotyczące dróg osiedlowych, wewnętrznych, bowiem tylko takie stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl