IS.II/1-0050/336/04 - Sprzedaż budynku, który uległ rozbudowie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.II/1-0050/336/04 Sprzedaż budynku, który uległ rozbudowie.

"(...) Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwalnia od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy także używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z definicji towarów używanych zawartej w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że za używane budynki, budowle lub ich części uznaje się budynki i budowle, w przypadku gdy minęło co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że nadbudowany obiekt stanowiący integralną część z pierwotnie zakupionym budynkiem został oddany do użytkowania w grudniu 2003 r.

Należy wskazać, że przez budowę zgodnie z pkt 6 art. 3 Prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016 ze zm.) rozumie się także nadbudowę, rozbudowę, odbudowę oraz przebudowę obiektu budowlanego (budynku). Stąd towarem używanym dla potrzeb podatku od towarów i usług będzie budynek, gdy minie co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono nadbudowę tych obiektów. Ponadto należy podkreślić, iż pojęcia "modernizacja" nie można utożsamiać z rozbudową. Potwierdzeniem powyższego stwierdzenia, w świetle odesłania ust. 6 art. 43 ustawy o VAT, jest przepis art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), w którym za ulepszone środki trwałe uważa się, te środki, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Z treści przytoczonego przepisu wynika, iż środek trwały można ulepszyć m.in. poprzez modernizację lub rozbudowę. Podatnik natomiast dokonał rozbudowy budynku co w świetle przedstawionego stanu faktycznego powoduje, iż nie spełnia on definicji towaru używanego dla celów podatku VAT.

Dodać tu należy, że zarejestrowanemu podatnikowi VAT przysługuje prawo do rozliczania podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną. Wydatki ponoszone od października 2002 r. na rozbudowę budynku uprawniały zatem podatnika do rozliczenia podatku naliczonego. Rezygnacja z tego uprawnienia nie jest równoznaczna z nabyciem prawa do zwolnienia towaru używanego przy jego sprzedaży.

Podsumowując, tut. organ stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie sprzedaż połowy nieruchomości nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, bowiem opisany w przedmiotowym piśmie budynek nie jest towarem używanym w świetle art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ od końca roku, w którym zakończono jego budowę nie minęło 5 lat. Zatem sprzedaż połowy nieruchomości opodatkowana będzie stawką 22-procentową na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług."

Opublikowano: S.Podat. 2005/7/29