IS.I/3-423/95/04 - Zaliczenie renty powypadkowej do kosztów uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/3-423/95/04 Zaliczenie renty powypadkowej do kosztów uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy wypłacone przez pracodawcę (spółdzielnię) na rzecz byłego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy miesięczne świadczenia z tytułu renty oraz renta uzupełniająca i zadośćuczynienie, których podstawę stanowią wyroki sądu podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów?

Odpowiedź

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (pismo z dnia 26 października 2004 r. (znak: PO IV-423/13/2004) spółdzielni mieszkaniowej w związku z zapytaniem zawartym w piśmie z dnia 28 września 2004 r. - stwierdza, iż udzielona w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych odpowiedź wymaga zmiany w następujący sposób:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z treści art. 16 ust. 1 pkt 16 ww. ustawy wynika natomiast, że do wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, ponoszonych przez pracodawcę w związku z wypadkiem przy pracy byłego pracownika zalicza się jedynie jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w wysokości określonej przez właściwego ministra.

Mając za na uwadze treść powyższych przepisów, należy uznać, iż wypłacone przez pracodawcę (spółdzielnię) na rzecz byłego pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, miesięczne świadczenia z tytułu renty oraz renta uzupełniająca i zadośćuczynienie, których podstawę stanowią: wyrok sądowy oraz ugoda zawarta przed sądem podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl