IS.I/2-4361/4/06 - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-4361/4/06 Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych zmiany umowy spółki

Pytanie podatnika

Czy wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 8.12.2005 r. (znak: PUS.436/11/05) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 4.11.2005 r. za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 4.11.2005 r. M. spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło wskazania, czy wniesienie aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy zawarcie umowy spółki i objęcie udziałów w kapitale spółki, które skutkuje wniesieniem wkładów rzeczowych będących towarami w rozumieniu ustawy VAT lub przeniesieniem na spółkę wartości niematerialnych i prawnych nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, postanowieniem z dnia 8.12.2005 r. (znak: PUS.V.436/11/05), uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Wskazując na zapis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), którym zwolniono od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego, stwierdził, iż skoro czynność jest zwolniona z podatku VAT, to w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Postanowieniem z dnia 14.02.2006 r., w związku z zapisem art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wzruszenia powyższego postanowienia. Oceniając stan faktyczny i prawny stwierdził, że w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Jakkolwiek zapytanie spółki dotyczy opodatkowania czynności wniesienia aportu do spółki, to niemniej zaprezentowany stan faktyczny i własne stanowisko wyrażone we wniosku odnosi się do czynności zawarcia umowy spółki. Zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym jest umowa spółki a nie czynność wniesienia wkładu. Należy bowiem zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia (lub zmiany) umowy spółki; te zaś zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ww. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania przy zawarciu (zmianie) umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy.

Reasumując: zawarcie (zmiana) umowy spółki z o.o. a nie wykonanie w ramach tej umowy obowiązku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki.

Powyższe skutkuje zatem koniecznością zmiany postanowienia Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, z dnia 8.12.2005 r. (znak: PUS.436/11/05), w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ordynacji podatkowej, nakładającego na organ odwoławczy obowiązek zmiany z urzędu postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, w przypadku, gdy postanowienie to rażąco narusza prawo.

Odnosząc się natomiast do żądania (zawartego w piśmie z dnia 27.02.2006 r.) przeprowadzenia w trybie art. 180 i 188 ordynacji podatkowej dowodu, z akt dotyczących zapytania podatnika i odpowiedzi Izby Skarbowej w Opolu z dnia 8.03.2005 r. (znak: PF-I-005/6/NM/05), stwierdzić należy, iż w postępowaniu w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14a i nast. ustawy - Ordynacja podatkowa, wniosek taki nie znajduje uzasadnienia. Pisemna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w art. 14a ordynacji podatkowej, udzielana przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego w indywidualnej sprawie podatnika, płatnika lub inkasenta, to ocena prawna stanowiska wnioskodawcy z przytoczeniem przepisów prawa oparta na wyczerpująco przedstawionym stanie faktycznym sprawy. Wobec powyższego brak podstaw do prowadzenia w tym zakresie postępowania dowodowego na zasadach i w trybie rozdziału 11 działu IV ordynacji podatkowej.

Na marginesie należy zauważyć, iż zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów zajętym w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki "wyłączenie obowiązku zapłaty PCC ma zastosowanie tylko w tych przypadkach, gdy czynnością cywilnoprawną opodatkowaną podatkiem od towarów i usług lub zwolnioną z tego podatku jest czynność cywilnoprawna objęta przepisami ustawy". Wynika z tego, że nie byłoby obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyby zwolnienie z VAT dotyczyło umowy spółki a nie aportów ("Rzeczpospolita" z dnia 27.10.2005 r., dodatek "Dobra Firma").

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl