IS.I/2-4361/3/06 - Wniesienie do spółki jawnej w formie aportu środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-4361/3/06 Wniesienie do spółki jawnej w formie aportu środków trwałych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie z dnia 20.10.2005 r. (znak: US.436/IC/3/2005) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 5.09.2005 r. za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 5.09.2005 r. pan Artur W. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Zapytanie dotyczyło wskazania, czy wniesienie do spółki jawnej w formie aportu środków trwałych, stanowiących składniki majątku rzeczowego prowadzonego przedsiębiorstwa, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem wnioskodawcy wniesienie środków trwałych stanowiących składniki majątku rzeczowego jego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki jawnej nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, postanowieniem z dnia 20.10.2005 r. (znak: US.436/IC/3/2005) uznał, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe. Wskazując na zapis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) stwierdził, że samo bycie podatnikiem podatku od towarów i usług nie wystarczy, aby skorzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zatem w każdym przypadku należy badać powstanie obowiązku w podatku od towarów i usług lub zwolnienie z tego obowiązku w zakresie konkretnej czynności. Wniesienie wkładu rzeczowego w formie aportu przez wspólnika do spółki następuje w drodze umowy spółki i prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzanie tymi towarami jak właściciel przez spółkę, stanowi więc dostawę towarów w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i rodzi obowiązek w podatku od towarów i usług. Jednak na mocy przepisów określonych w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwolniono od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. Skoro zatem czynność jest zwolniona z podatku VAT, to w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, oceniając stan faktyczny i prawny stwierdził, że w niniejszej sprawie nie znajduje zastosowania przepis art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.), zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zaprezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym jest umowa spółki, a nie czynność wniesienia wkładu. Należy bowiem zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną i następuje w konsekwencji zawarcia (lub zmiany) umowy spółki, te zaś zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz pkt 2 ww. ustawy podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego.

Reasumując: zawarcie umowy spółki jawnej, a nie wykonanie w ramach tej umowy obowiązku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) do majątku spółki, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec tego fakt zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego pozostaje bez wpływu na istnienie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl