IS.I/2-4231/17/06 - Koszty imprez jako koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 listopada 2006 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-4231/17/06 Koszty imprez jako koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Spółka organizuje imprezy: kuligi, pikniki, spotkania świąteczne, integracyjne, jubileuszowe itp. (finansowane z własnych środków obrotowych), w których uczestniczą pracownicy oraz kontrahenci zagraniczni. Czy koszt tych imprez można traktować jako koszt uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 11.04.2006 r., znak: PUS.I/423/11/06, stanowiące pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ten sposób, że uznaje stanowisko spółki przedstawione we wniosku z dnia 6.02.2006 r. za prawidłowe.

Pismem z dnia 6.02.2006 r. D. spółka z o.o. z siedzibą w S. zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wątpliwości spółki dotyczyły następującego stanu faktycznego:

Spółka organizuje imprezy: kuligi, pikniki, spotkania świąteczne, integracyjne, jubileuszowe itp. (finansowane z własnych środków obrotowych), w których uczestniczą pracownicy oraz kontrahenci zagraniczni. Koszt tych imprez (w części przypadającej na pracowników) nie jest uwzględniany przez spółkę w kosztach uzyskania przychodów. W tak przedstawionym stanie faktycznym podatnik sformułował zapytanie, czy koszt tych imprez można traktować jako koszt uzyskania przychodów. Prezentując własne stanowisko w sprawie podatnik stwierdza, że koszty te związane są z przychodami firmy i powinny być uznawane za koszt uzyskania przychodów. Wydatki ponoszone na rzecz pracowników, związane z ich udziałem w imprezach okolicznościowych i integracyjnych są bowiem powiązane z prowadzoną działalnością i mają na celu utrzymanie dobrej atmosfery w pracy, zintegrowanie pracowników ze sobą oraz firmami współpracującymi.

Postanowieniem z dnia 11.04.2006 r., znak: PUS.I/423/11/06, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ordynacji podatkowej, udzielił podatnikowi pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznając stanowisko spółki za nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, że przedmiotowe wydatki mają charakter świadczeń socjalnych i w świetle postanowień art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie można również uznać, że następstwem poniesienia wydatków na wskazane powyżej cele, jest osiągnięcie lub powiększenie przychodów spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w oparciu o analizę przedstawionego w sprawie stanu faktycznego i obowiązujących przepisów prawa ustalił i stwierdził, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W świetle powołanego przepisu, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, musi on zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów oraz nie może być wyłączony z kategorii kosztów uzyskania przychodów, w świetle postanowień powołanego przepisu art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z powyższego wynika zatem, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki (z wyłączeniem nieuznanych za koszt uzyskania przychodów), których poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie przychodów, które pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością - o ile wydatki te mogą przyczynić się do osiągnięcia przychodów. Kosztami w rachunku podatkowym są w szczególności wydatki ponoszone na rzecz pracowników. W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, do kategorii tzw. kosztów pracowniczych można również zaliczyć wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności ich pracy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl