IS.I/2-415/120/04 - Zakup pościeli a ulga rehabilitacyjna.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2005 r. Izba Skarbowa w Rzeszowie IS.I/2-415/120/04 Zakup pościeli a ulga rehabilitacyjna.

"Z pytania wynika, że podatnik poniósł wydatek na zakup wełnianej pościeli posiadającej atesty, na potwierdzenie czego posiada fakturę VAT (...). Wątpliwość dotyczy możliwości odliczenia ww. wydatków od dochodu.

W art. 26 ust. 7a pkt 3 wyżej wymienionej ustawy (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. - przyp. red.) ustawodawca wymienił jako wydatki na cele rehabilitacyjne zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego. Podkreślić przy tym należy, iż sformułowanie stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności użyte w treści ww. przepisu wskazuje, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności musi pozostać ścisły związek, potwierdzony np. stosownym zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym, że wyroby tego typu są niezbędne w procesie terapeutycznym i rehabilitacyjnym, a nabyta pościel wykorzystywana jest, do celów leczniczo-rehabilitacyjnych. Podstawą do odliczenia od dochodu wydatków z tego tytułu jest posiadanie dowodu poniesienia tych wydatków (art. 26 ust. 7c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przy czym przedstawione wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacyjnego osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ww. ustawy).

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunkiem odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo

3. orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Ilekroć w przepisach art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o osobach zaliczonych do:

* I grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których na podstawie odrębnych przepisów orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności,

* II grupy inwalidztwa - należy przez to rozumieć odpowiednio osoby, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności (art. 26 ust. 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Reasumując: o ile wskazane powyżej przesłanki zostaną spełnione, podatnikowi przysługuje uprawnienie do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na zakup pościeli w ramach ulgi rehabilitacyjnej."

Opublikowano: S.Podat. 2005/4/47